اکسپوی مجسمه سازی که از ۱۸ آبان ماه در خانه هنرمندان برگزار شده بود، امروز در حالی به کار خود پایان می دهد که خبری از پایان کار اکسپوی عکس که همزمان در موسسه فرهنگی صبا بر پا شده بود، نیست. نخستین اکسپوی عکس با قرار دادن عکس هایی از هنرمندان و مبالغی که برای فروش این عکس ها در نظر گرفته بود، حواشی فراوانی داشت. از سوی دیگر همزمانی برپایی این اکسپو با اکسپوی مجسمه سازی اعتراضات بسیاری را از سوی هنرمندان دربرداشت.حراج عکس های عباس کیارستمی، جمشید بایرامی و محمد فرنود که قرار بود در دو روز پایانی اکسپوی عکس انجام شود با تمدید یک هفته یی این اکسپو به تاخیر افتاد.

اسامی و حضور چهره های بازیگری و کارگردانی، به نمایش گذاشته شدن عکس های آنان و تبلیغاتی که برگزارکنندگان اکسپو برای حضور این چهره ها در این اکسپو داشته اند گرچه اعتراضات عکاسان را در بر داشته اما جماعت زیادی را راهی گالری صبا کرده است. علی صفایی در رابطه با تاخیر حراج عکس های این اکسپو می گوید؛ «پس از تمدید یک هفته یی نخستین نمایشگاه فروش عکس ایران قرار بود دو روز پایانی به حراج آثاری اختصاص داشته باشد که بیش از یک خریدار دارند. اما با توجه به اینکه برخی از نهادها درخواست خرید اثر را ارائه داده و هنوز مبلغی پرداخت نکرده اند، تعداد آثار برای حراج هنوز مشخص نشده است.» او راجع به چگونگی حراج عکس های فرنود، کیارستمی و بایرامی این گونه توضیح می دهد؛ «اگر تعداد آثار برای حراجی زیاد باشد این حراج در دو روز ۹ و ۱۰ آذرماه برگزار می شود، اما اگر فقط مربوط به عکس های کیارستمی، بایرامی و فرنود باشد روز شنبه و یکشنبه حراج برگزار می شود.» در این اکسپو بیش از ۷۰۰ عکس در سه بخش حرفه یی، تجربی و نگارخانه ها عرضه شده است.

بالاترین قیمت آثار این نمایشگاه پنج میلیون است. این قیمت بیشتر روی آثار هنرمندان گذاشته شده تا عکاسان، و پایین ترین قیمت عکس این اکسپو ۳۰۰ هزار تومان است. مجید سرسنگی قائم مقام سازمان فرهنگی هنری شهرداری از این اکسپو دیدن کرد. او در جهت حمایت از اقتصاد هنر تعدادی از آثار این اکسپو را نیز خریداری کرد. این فروش در حالی رخ داد که پیش از او محمود شالویی مدیرکل هنرهای تجسمی وزارت ارشاد نیز از این اکسپو خریداری کرده بود. سرسنگی امروز نیز برای دیدن اکسپوی مجسمه سازی در آخرین روز این اکسپو راهی خانه هنرمندان می شود تا ضمن بازدید از این نمایشگاه در جهت حمایت از اقتصاد هنر از این نمایشگاه هم خرید کند. او در این باره می گوید؛ «شهرداری تهران با برپایی دوسالانه مجسمه سازان زیباسازی و سمپوزیوم مجسمه سازی نیازهای خود را تامین می کند. اما سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران برای حمایت از هنرمندان از اکسپو مجسمه هم مثل اکسپو عکس خرید می کند.» برگزاری همزمان این دو اکسپو گرچه حواشی و اعتراضات زیادی به همراه داشت اما موفقیت هایی هم به همراه داشت. این اکسپوها تب اکسپو را میان هنرمندان، مردم و گالری دارها به وجود آورد. این روزها برگزاری اکسپوهای دیگر و کمک به اقتصاد هنر در برنامه آینده بسیاری از مراکز هنری قرار گرفته است.

روز گذشته خبری مبنی بر برگزاری اکسپوی هنری دیگری روی خروجی خبرگزاری ها قرار گرفته است. این اکسپو کارش را از اول دی ماه آغاز می کند و تا ۱۵ دی ماه برگزار می شود. قرار است این اکسپو در سه لابی اصلی تالار وحدت برگزار شود و میزبان ۴۳ نگارخانه باشد و در کنار بخش نگارخانه ها، هنرمندان مستقل نیز با ۱۵۰۰ اثر حضور داشته باشند. این اکسپو از سوی دفتر امور هنرهای تجسمی وزارت ارشاد ساماندهی شده و در بنیاد رودکی و موسسه توسعه هنرهای تجسمی برگزار می شود. شنیده ها حاکی از آن است که اکسپوهای دیگری نیز در راه هستند.