دبیر فدراسیون كشتی به درستی می گوید انتخاب سرمربی تیم ملی نباید بیش از این طولانی شود. به گمان عارف ربطی، با بازگشت صنعتكاران به ایران، نباید بیش از این در زمینه انتخاب سرمربی تامل كرد. نایب رییس فدراسیون كشتی و مدیر تیم های ملی كه به مرخصی رفته بود، پس از ۳۶ روز به ایران بازگشته است!

در حالی كه بیش از سه ماه از پایان المپیك پكن می گذرد، تكلیف تیم ملی كشتی آزاد نامشخص مانده و به طرز عجیبی، همه چیز به بازگشت صنعت كاران از كانادا موكول شده بود. یزدانی خرم نیز بر این باور است كه با توجه به حضور محمدعلی صنعتكاران نایب رییس فدراسیون كشتی در ایران، در چند روز آینده تكلیف كادر فنی تیم ملی كشتی آزاد بزرگسالان و در دیگر كادرهای فنی در هر دو رشته آزاد و فرنگی كه باید تغییراتی در آن ها ایجاد شود با نظر مسؤولان فنی و با توجه به برنامه های ارائه شده مشخص خواهد شد.

مدیر تیم های ملی بعد از بازگشت از كانادا، در اولین مصاحبه ای كه انجام داده از شایعه انتخاب منصور برزگر به جای خودش اظهار بی اطلاعی كرده. او در رابطه به این كه گفته می شود برزگر جایگزین وی شده تا صنعتكاران تنها به عنوان نایب رییس فدراسیون فعالیت كنند، می گوید چندین گزینه برای سرمربیگری تیم ملی مطرح هستند كه باید در جلسه با یزدانی خرم و فدراسیون كشتی آنها را بررسی كنیم. صنعتكاران می گوید این كار بعد از شور و مشورت صورت می گیرد تا یك نفر در این مورد تصمیم گیرنده نباشد.

در مطلب ذیل، با ذكر دلایلی چند، بر این مهم كوشیده ایم كه اتفاقاً كشتی ایران در مسابقات اخیر، هر چه كشیده از شور و مشورت ها بوده. از این تصمیمات جمعی و چندگانگی در سلایق شخصی افراد بوده و نامشخص بودن پاسخگوی اصلی. در مطلب ذیل، پیرامون این موضوع به تفحصی گذرا پرداخته ایم كه یك نفر رییس فدراسیون است، یك نفر دبیر فدراسیون است، یك نفر كمیته روابط عمومی را اداره می كند، تیم ملی هم باید تحت امر یك نفر باشد. تیم ملی را نمی توان بدون تفكیك اختیارات، بین مدیر فنی و سرمربی تقسیم كرد.

● پستی كه منسوخ شده

پست مدیر تیم های ملی همواره در كشتی ما مشكل ساز بوده. نه به خاطر بزرگانی كه آن مسؤولیت را بر عهده داشته اند، بلكه به دلیل مبهم بودن شرح وظایف این پست و عدم تفكیك اختیارات مدیر تیم های ملی با شخص سر مربی. همواره عاقبت كار به گونه ای بوده كه حتی از مشخص نمودن مسؤول مستقیم نتایج نیز عاجز مانده ایم. هركسی دیگری را مسبب شكست دانسته و با ارائه دلایلی چند، خود را از هر قصوری تبرئه كرده است.

در مسابقات جهانی باكو منصور برزگر مدیر بود و علیرضا حیدری هم سر مربی. در المپیك پكن هم صنعتكاران و معزی پور، به ترتیب مدیر و سرمربی تیم ملی كشتی آزاد بودند. دلیریان و سیم خواه هم مدیر و سرمربی كشتی فرنگی. با توجه به نامشخص بودن حدود اختیارات مدیر فنی، دیدیم كه مدیر كشتی آزاد روی سكوها نشسته اما مدیر فرنگی حتی كوچ هم می كند! قبل از المپیك هم مدیر كشتی آزاد شبانه روز در اردو می ماند.

نمی توان گفت كدام یك اشتباه می كردند زیرا شرح وظایف مشخص و مدونی در این باره وجود نداشته. بعد از المپیك هم دیدیم كه مدیر فرنگی می گوید من یك رابط و هماهنگ كننده هستم! این مسأله همچنان پرسش دارد كه بالاخره حدود اختیارات و فهرست مسؤولیت های مدیر تیم ملی چیست دخالت در كار فنی یا عدم دخالت حضور شبانه روزی در اردوی تیم ملی یا عدم حضور مداخله در انتخاب ملی پوشان یا عدم دخالت داخل پرانتز، این سؤال را هم داشته باشید كه امروز سرمربی تیم ملی فرنگی جوانان را چه كسی قرار است انتخاب كند مدیر فنی قبلی یا رابط و هماهنگ كننده امروزی كمیته مربیان سرمربی تیم ملی بزرگسالان یا نایب رییس فدراسیون یا جمیع این افراد.

● نگرانی های یزدانی خرم

چرا رییس فدراسیون كشتی از حذف كردن پست مدیریت تیم های ملی خودداری می كند شاید یكی از دلایل این مسأله، نگرانی او از پدید آمدن ناهماهنگی و بی نظمی بین تیم های ملی در رده های مختلف آزاد و فرنگی باشد. اگر چنین باشد، باید گفت كه حضور مدیرفنی هم نتوانسته این نگرانی ها را مرتفع كند! هیچ گونه هماهنگی مشخصی بین مدیرتیم ملی كشتی فرنگی با حسن رنگرز در تیم ملی كشتی فرنگی جوانان وجود نداشت. اتفاقات بعد از پكن نشان داد كه سرمربی بزرگسالان نیز چندان رضایت خاطری از مدیر تیم ملی نداشته.

در خصوص نوجوانان هم طی روزهای آینده بیشتر خواهیم شنید.

در كشتی آزاد نیز همین شرایط به گونه ای دیگر وجود دارد. مدیر تیم های ملی چندان اشرافی به اوضاع روز كشتی جهان ندارد. اغلب گزینه های سرمربیگری تیم ملی نیز به درستی خواستار اختیار تام هستند. به گونه ای كه خودشان جوابگوی عملكردشان باشند. مدیر تیم ملی بدون شرح وظایف مشخص، نمی تواند كمكی به كشتی ایران كند. اگر می توانست كه در المپیك بیست و دوم نمی شدیم و در باكو به مقام هفتمی بسنده نمی كردیم.

● سرمربی، فقط تام الاختیار

آیا آن سرمربی كه تحت هر شرایطی حاضر به همكاری باشد، می تواند سرمربی موفقی لقب بگیرد به طور مثال آیا محمود معزی پور، سرمربی موفقی برای تیم ملی كشتی آزاد ایران بود اگر به سبك برنامه های تلویزیونی، مسابقه پیامك بگذاریم، كدام گزینه بیشترین رای را برای سرمربیگری به سبك معزی پور به ارمغان خواهد آورد عالی، خوب، متوسط یا ضعیف !

بحث نام ها و عنوان ها نیست. فرقی نمی كند كه سكاندار اصلی تیم ملی را چه بنامیم، سرمربی یا مدیر فنی یا حتی به قول رسول خادم مسؤول فنی. مهم این است كه مشخص باشد هدایتگر اصلی تیم ملی كیست و فرامین قاطع را باید از زبان چه كسی شنید. خداوكیلی در المپیك پكن مشخص نبود، قبل از المپیك هم مشخص نبود، الان هم در تیم ملی كشتی آزاد نامشخص است.

● یك نكته درباره نظارت

شاید نگرانی یزدانی خرم این باشد كه اگر پست مدیر تیم ملی را حذف كنم، روند نظارت بر امور تیم های ملی كمرنگ شود. نكته مهمی است و نمی توان بی تفاوت از كنار این قضیه گذشت. در این باره دو سؤال پیش می آید:

۱) فایده این نظارت ها تاكنون چه بوده چه دستاوردی برای كشتی ما داشته

۲) چرا باید برای نظارت بر تیم های ملی، اقدام به تراشیدن پست های جدید یا استفاده از پست های منسوخ كنیم مگر رییس، نایب رییس و دبیر فدراسیون بر عملكرد تیم های ملی نظارت ندارند آیا همین افراد برای تحت نظر قرار دادن روند كار سرمربیان تیم های ملی كافی نیستند

بیاییم مختصری به مرور وقایع سه سال اخیر كشتی ایران بپردازیم. تیم ملی چه نفعی از كمیته فنی به ریاست منصور مهدی زاده برد آیا امروز نباید از حاشیه های بعد از دوحه، اتفاقات باكو و نتایج پكن درس بگیریم

● رقبا چه می كنند

روس ها پیاده نظام پرتعدادی از مربیان را به پكن آورده بودند. حاجی مراد ماگومدوف، ساگید مورتاز علی یف، دیمتری میندیاشویلی و... كه بارها به آن اشاره كرده ایم اما تمام این افراد، تحت نظر جامبولات تدیف بودند. او سكاندار تیم ملی كشورش بود. مدیرفنی یا رابط فنی و هماهنگ كننده فنی و غیره و ذالك هم نداشتند. همین موقعیت را كوین جكسون در تیم امریكا داشت، ایوان سنوف در بلغارستان، آدم بركت در تركیه، كوگواشویلی در تیم فرنگی روسیه، روسلان ساولوخف در اوكراین و ...

● یك پیشنهاد به رییس فدراسیون كشتی

همه اهالی كشتی بر این باور هستند كه شان و منزلت استاد محمدعلی صنعتكاران بالاتر از این است كه در آستانه ۷۲ سالگی، بخواهد درگیر مسائل ریز فنی شود. پیشنهاد ما به ریاست فدراسیون كشتی این است كه با جلب رضایت استاد صنعتكاران، پست مدیرفنی را در آزاد و فرنگی حذف كنند. قطعاً صنعتكاران با تمركز در پست مهم نایب رییسی فدراسیون كشتی، می تواند ناظر عملكرد سرمربیان تیم های ملی باشد. اگر غیر از این است و استاد بر این باور است كه همچنان می تواند امور فنی را نیز انجام دهد، پس بهتر آن است كه این مسأله نیز صریح و شفاف با عموم مردم در میان گذاشته شود و دقیقاً مشخص شود كه هدایت تیم ملی با چه كسی است چه كسی باید پاسخگوی اصلی باشد

● حرمت كشتی را ارجح بدانیم

رییس فدراسیون كشتی ممكن است به دلیل پاره ای از ملاحظات، از اتخاذ تصمیم قاطعانه خودداری كند. واقعیت این است كه یزدانی خرم بعد از ۲۰ سال ریاست بر فدراسیون های والیبال و كشتی، امروز به خوبی واقف است كه حرمت یك رشته ورزشی پیوند تنگاتنگی با حرمت افراد و شخصیت های آن رشته دارد. یعنی اگر ما حرمت كشتی را پاس بداریم، ناخودآگاه حرمت اعضای خانواده كشتی را هم حفظ كرده ایم. اولویت را باید به منافع كشتی داد نه ملاحظات شخصی یا موقعیت افراد. كشتی ایران با روند كنونی به جایی نخواهد رسید. منافع كشتی ایران ایجاب می كند كه در آستانه جام جهانی كشتی آزاد، از آزمودن روش های غیر دقیق گذشته دست بشوییم. تعدد اسم های بزرگ الزاماً به معنای تضمین موفقیت نیست، خصوصاً زمانی كه شرح دقیقی بر مسؤولیت ها نوشته نشده باشد.

مهدی رستم پور