فرامرز پیلارام ۴۸ هزار دلار، قاسم حاجی زاده ۲۵ هزار و ۲۰۰، محمد احصایی ۷۲ هزار، آیدین آغداشلو ۱۳۲ هزار دلار، کوروش شیشه گران ۴۳ هزار و۲۰۰دلار، عکسی از شیرین نشاط ۱۵ هزار دلار، شیرین علی آبادی ۱۸ هزار دلار، حسین کاظمی ۴۸ هزار دلار، حسین زنده رودی ۲۷۶ هزار دلار، اثری از عباس کیارستمی از مجموعه عکس «برف» ۴۲ هزار دلار، اثری از مهرداد شوقی ۳۳ هزار و ۶۰۰دلار، عکس بهمن جلالی از مجموعه «تصویر خیال» شش هزار و ۶۰۰دلار، اثر ژازه طباطبایی ۳۰ هزار دلار، عکسی از گلناز فتحی ۲۸ هزار و ۸۰۰ دلار، اثر رکنی حائری زاده ۴۰ هزار و ۸۰۰ دلار، اثری از محسن وزیری مقدم ۳۸ هزار و ۴۰۰دلار، واحد خاکدان ۳۰ هزار دلار، اثری از رضا لواسانی ۴۲ هزار دلار، تابلو محمد ترقی جاه ۲۷ هزار و ۶۰۰ دلار، اثر فرهاد مشیری با عنوان «فرشته» ۲۶۴ هزار دلار، اثر صادق تیرافکن ۲۱ هزار و ۶۰۰ دلار، تابلویی از مارکو گریگوریان ۸۶ هزار و ۴۰۰ دلار، اثری از رضا درخشانی با عنوان «انجیر طلایی» ۱۰۲ هزار دلار، اثر رضا مافی ۲۸ هزار و ۸۰۰ دلار، اثر دیگری از رضا مافی ۴۵ هزار و ۶۰۰ دلار ، اثر نصرالله افجه ای ۱۸ هزار دلار، عکسی از محمد فرنود با عنوان «تضاد جهانی» هفت هزار دلار، اثر دیگری از آیدین آغداشلو ۳۰ هزار دلار، تابلویی از افشین پیرهاشمی با عنوان «رویا» از مجموعه هزار و یکشب ۲۶ هزار و ۴۰۰ دلار، اثری از ابوالقاسم سعیدی ۶۶ هزار دلار، اثر آنه محمد تاتاری ۹ هزار و ۶۰۰ دلار، اثر هوشنگ پزشک نیا با عنوان «پرونده قرمز» ۸۱ هزار و ۶۰۰ دلار، نقاشی کوروش شیشه گران ۳۱ هزار و ۲۰۰ دلار، اثر بهجت صدر ۱۶ هزار و ۸۰۰ دلار، اثری از بهمن دادخواه با عنوان «هاله نور» ۷۲ هزار دلار،اثری از حسین زنده رودی ۲۶۴ هزار دلار، اثر سیراک ملکونیان ۳۱ هزار و ۲۰۰ دلار، اثر سمیرا علیخان زاده ۲۴ هزار دلار، اثر نصرت الله مسلمیان ۴۸ هزار دلار، عکسی از کاوه گلستان ۹ هزار دلار، اثری از فرح اصولی با عنوان «عشق و مرگ» از مجموعه شاهنامه ۴۸ هزار دلار و اثری از پویا آریانپور ۴۲ هزار دلار .

دومین حراج منطقه ای بونام در سالن رویال میراژ دوبی روز دوشنبه ۲۴ نوامبر (۴ آذر ماه) در حالی با ارائه آثاری از هنرمندان ایرانی، هندی، عرب و پاکستانی برگزار شد که با وجود اینکه بیشتر آثار هنرمندان ایرانی ارائه شده در این دوره به فروش رسید اما هیچ کدام از آثار نتوانستند به رکورد قیمتی که در دوره پیش در این حراجی شکسته شد نیز برسند.

دومین حراجی معتبر جهان در خاورمیانه در حالی برگزار شد که در برآورد اولیه ای که خانه حراج بونامز منتشر کرد متعلق به یک تابلوی نقاشی از فرامرز پیلارام با قیمت ۵۰۰ تا ۷۰۰ دلار بود. «آنیش کاپور» هنرمند هندی با قیمت پایه یک میلیون و ۸۰۰ هزار تا دو میلیون و ۶۰۰ هزار دلار نیز رکورددار گران ترین اثربود. اما نه تابلوی پیلارام و نه اثر آلمینیومی کاپور خریداری در این حراجی پیدا نکردند و آثاری از هنرمندان دیگر ایرانی به عنوان بالاترین قیمت ارائه شد.

متیو گرلینگ رئیس اجرایی بونامز در منطقه خاورمیانه و اروپا پیش از برگزاری این حراج درباره چگونگی برگزاری این حراج گفته بود: «تجربه برگزاری بازار آثار هنری، این آگاهی را به ما داد که رشد داد و ستد آثار هنری معاصر، خریداری آنها را از خود بومیان مناطق فراهم می کند. با توجه به شکوفایی و افزایش درک هنری تمامی مردم امارات متحده عربی از آثار هنرمندان در جای جای جهان، طبیعی است که ما هم در دومین حراج خاورمیانه در نمایش آثار هنری هنرمندان ایرانی نقشی ایفا کنیم.»

در دومین حراج بونام۱۵۰ تابلوی نقاشی متعلق به هنرمندان معاصر کشورهایی چون ایران، هند، لبنان، امارات، سوریه، عراق و پاکستان را در موزه «رویال میراژ» دوبی چکش خورد که از میان آثار ارائه شده بالاترین اثری که فروخته شد متعلق به «فرهاد مشیری»، «حسین زنده رودی» و «آیدین آغداشلو» بود.

بالاترین رقم فروش این حراج با مبلغ ۲۷۶ هزار دلار به تابلویی از حسین زنده رودی اختصاص یافت. این تابلو؛ یک تابلوی نقاشیخط از این هنرمند سبک جنبش سقاخانه ای ایران است که در برآورد اولیه بین ۳۰۰ تا ۳۵۰ هزار دلار قیمت گذاری شده بود و یکی از معدود آثاری است که در این حراجی به قیمتی نزدیک به پیش بینی شده فروخته شد. در کنار این تابلو اثر دیگری از این هنرمند نیز به همراه اثری از فرهاد مشیری با عنوان «فرشته» هر کدام به مبلغ ۲۶۴ هزار دلار فروخته شد و مشترکاً در جایگاه دوم بالاترین رقم فروش این حراج ایستادند.

فرهاد مشیری در نخستین حراج بونام که اردیبهشت ماه برگزار شد یکی از تابلوهای خود را با عنوان عشق با قیمتی نزدیک به یک میلیون دلار به فروش برساند. در حراجی شماره بونام همچنین یکی از آثار آیدین آغداشلو نیز به قیمت ۱۳۲ هزار دلار فروخته شد. آنچه در حراجی اخیر بونام مورد توجه قرار دارد این است که محمد احصایی که در چند حراج اخیر توانسته بود بالاترین قیمت را به کارهای خود اختصاص دهد از دو کار ارائه شده به این حراجی تابلوی نقاشیخط «محبت» به قیمت ۷۲ هزاردلار فروخته شد. این در حالی است که آثار او پیش از حراج با قیمت نزدیک به ۲۵۰ هزار دلار قیمت خورده بود. در حراج کریستی نیز یکی از تابلوهای احصایی با قیمت ۱۳۲ هزار دلار به فروش رسید. در کنار این تابلویی از «رضا لواسانی» به قیمت ۴۲ هزار دلار، «ابوالقاسم سعیدی» به قیمت ۶۶ هزار دلار، تابلوی «مزرعه خشک» اثر «مارکوس گریگوریان» به قیمت ۸۶ هزار دلار و تابلوی «مشت طلایی» اثر «رضا درخشانی» به قیمت ۱۰۲ هزاردلار به فروش رفتند.

همچنین در این حراجی از مجموعه «برف سفید» اثر «عباس کیارستمی»، کارگردان سرشناس سینمای ایران یک تابلوی بدون نام به قیمت ۴۲ هزاردلار به فروش رفت.

کمترین قیمت پیشنهادی که درحراجی دیروز برای یک اثر هنرمند ایرانی ارائه شد، متعلق به «بهمن جلالی» بود که شش هزار و ۶۰۰ دلار فروخته شد. یک عکس از کاوه گلستان به قیمت دیو و دلبر نیز به قیمت ۹ هزار و ۶۰۰ دلار و عکسی از محمد فرنود با عنوان تضاد جهانی با قیمت هفت هزار دلار فروخته شد.

در این حراجی که نیمی از شرکت کنندگان آن ایرانی بودند آثاری از «فرامرز پیلارام» با قیمت پایه ۵۰۰ تا ۷۰۰ هزار دلار گران ترین اثر ایرانی این حراج بود و پس از آن اثری از سهراب سپهری با برآورد قیمت۴۰۰ تا ۶۰۰ هزار دلار بود که به فروش نرسید. پرویز تناولی که به همراه مشیری رکورددار قیمت فروش در این حراجی بود نیز با مجسمه ای از مجموعه «شاعر و هیچ» به قیمت ۳۰۰ تا ۴۰۰ هزار دلار شرکت کرده بود که نتوانست آن را به فروش برساند. اما با این همه و با تمام فروشی که آثار ایرانی در این حراجی داشتند با در نظر گرفتن فروش آثار هنری در دو حراجی معتبر دیگری که طی دو هفته گذشته در دوبی برگزار شد یعنی ساتبی و کریستی به نظر می رسد تبی که از سال گذشته و به دنبال رکوردشکنی آثار هنری هنرمندان ایرانی شروع شد فروکش کرده است و قیمت آثار ایرانی قرار نیست رکوردی را در سطح جهان بشکند. البته بسیاری از کارشناسان از چند ماه پیش با بررسی حراجی های هنری که در چند ماه اخیر در سطح جهان برگزار شده است؛ احتمال رکودی در بازارهای هنری را پیش بینی می کردند که ظاهراً در حال وقوع است. به اعتقاد این کارشناسان تاثیرات منفی بحران مالی اخیر جهان رفته رفته در تمامی بخش ها نمایان می شود. یکی از این بخش ها، بازار آثار هنری است که طی سال های گذشته با رشدی مداوم مواجه بوده است. بررسی آمارهای موجود نشان دهنده تفاوت چشمگیر میان تعداد و قیمت آثار هنری فروخته شده در سال های ۲۰۰۷ و ۲۰۰۸ است. به گزارش سایت خبری- تحلیلی Artprice، در سال ۲۰۰۷ بازار آثار هنری شاهد هفتمین سال رشد پیاپی قیمت ها و تعداد آثار فروخته شده بود. این در حالی است که میانگین قیمت آثار هنری به فروش رسیده در حراجی های جهان طی ماه اکتبر، در مقایسه با ماه ژانویه ۵/۱۴ درصد کاهش نشان می دهد. در ماه اکتبر، قیمت های درخواستی هنرمندان در تمامی بخش های بازار هنر روندی نزولی به خود گرفت. به برکت افزایش تقاضای آثار روس، چینی و عرب، قیمت آثار هنری تا پایان ماه ژوئن سال جاری سیری صعودی داشت اما از ماه آگوست روند کاهشی قیمت ها آغاز شد که تا امروز ادامه یافته است. از سویی نرخ آثار فروخته نشده (آثاری که روی دست موسسات حراجی می مانند و مشتری ندارند) طی یک سال گذشته بیش از دو برابر شده است. این نرخ از ۲۵ درصد در پایان سال ۲۰۰۷ به۵۴ درصد در اکتبر ۲۰۰۸ رسید. با این حال قیمت آثاری که بالای ۱۰۰ هزار یورو ارزش داشتند بدون تغییر باقی مانده است.

حالا این رکود اقتصادی به بازار آثار هنری خاورمیانه نیز که وارد شده، روی قیمت آثار هنری ایرانی تاثیر گذاشته است.