هر مدیری این اختیار را دارد كه افراد زیر مجموعه خود را در جهت تحول و تبدیل به احسن شدن كارها تغییر دهد و وزیر نیرو نیز پس از رسیدن به یك جمع بندی، در این راستا عمل كرده و تغییرات لازم را انجام داد كه امیدواریم در مسیر رشد و توسعه و بهبود در بخش آب و برق كشور باشد.

رسول زرگر ـ معاون سابق وزارت نیرو در امور آب و آبفا - درباره‌ی تغییر معاونان وزارت نیرو در بخش آب و برق و عملكرد سه ساله‌اش توضیح داد: البته تحلیل‌های زیادی از ابعاد مختلف می‌توان برای این تغییرات به كار برد، اما آنچه مسلم است باید گفته شود كه این تغییر و تحولات ربطی به خشكسالی و مسائل دیگر نداشته و احتمالا مربوط به عوامل دیگری بوده است.

وی تاكید كرد: نكته‌ای كه اهمیت دارد و از سوی برخی مقامات و همچنین وزیر نیرو تكرار شده، این است كه برخلاف آن كه در سال‌های ۱۳۸۶ و ۱۳۸۷ با بزرگترین خشكسالی ۵۰ سال گذشته كشور مواجه بوده‌ایم، اما با كمترین مشكلات و مسائل در بخش آب روبه رو شدیم و به گفته وزیر نیرو و سایر مقامات، كمترین تبعات سیاسی، امنیتی و اجتماعی در بخش آب شرب، كشاورزی و صنعت وجود داشت.

مشاور وزیر نیرو تصریح كرد: در واقع از اسفند سال ۱۳۸۵ برای ما روشن شد كه با خشكسالی وسیعی مواجه خواهیم بود و بر این اساس مدیریت ویژه‌ای را بر منابع آبی كشور حاكم كردیم و در این مدت مدیریت، اولا تامین آب شرب را برای دو سال یعنی تا پایان شهریور سال ۱۳۸۸ در اولویت قرار دادیم. همچنین در بخش كشاورزی با توجه به منابع محدودی كه وجود داشت، با همكاری مقامات استانی و همكاران جهاد كشاورزی برنامه‌ریزی خوبی در تقسیم آب داشتیم.

زرگر افزود: بر این اساس باتوجه به آن كه با ۵۰ درصد كاهش بارش نسبت به سال‌های گذشته مواجه بودیم، اما تنها با ۱۵ درصد كاهش محصول مواجه شدیم كه لذا این نشان دهنده یك مدیریت خوب در سال‌های ۱۳۸۶ و ۱۳۸۷ است.

او با بیان اینكه طبق برآوردها در سال‌های ۱۳۸۷ و ۱۳۸۸ خشكسالی هیدرولوژیكی ادامه خواهد داشت، خاطرنشان كرد: برنامه ریزی كاملی شده است كه سال‌های ۱۳۸۷ و ۱۳۸۸ را نیز با كمترین خسارات پشت سر بگذاریم و اطمینان دارم كه اگر این برنامه‌ریزی‌ها درست اجرا شود، باز هم با كمترین مسائل در بخش آب مواجه خواهیم بود.

وی ادامه داد: آب مورد نیاز صنایع در طول سه سال گذشته معادل آب شرب و تقریبا به میزان ۱۰۰ درصد دیده شده است و در سال ۱۳۸۸ نیز این روند تكرار خواهد شد.

مشاور وزیر نیرو در امور آب و آبفا درباره عملكرد سه ساله خود در معاونت آب و آبفای وزارت نیرو گفت: در طول این سه سال علاوه بر كارهای عادی و روزانه كه در مدیریت‌های پیشین نیز انجام می‌شد، سه كار بسیار شاخص نیز صورت گرفت. در حقیقت یكی از این موارد كه رئیس جمهور و همچنین وزیر نیرو به آن اشاره داشتند، استقرار یك مدیریت علمی و كارا به جای مدیریت سنتی پیشین بود كه آن را مدیریت به هم پیوسته منابع آب نام‌گذاری كردیم.

او با اشاره به آن‌كه این مدیریت یك نقطه عطف در مدیریت ۷۰ ساله آب كشور به حساب می‌آید، اظهار كرد: معتقدیم اگر آن مدیریت صنعتی به همان روند ادامه می‌یافت، نه تنها مشكلات بخش آب كشور حل نمی‌شد، بلكه چالش‌های جدیدی نیز اضافه می‌شد. اما هم اكنون با نگاه به بیش از ۲۰ كشور دنیا كه این مدیریت جدید و علمی را دنبال كرده‌اند، این پیش‌بینی می‌رود كه علاوه بر حل مشكلات سابق، در مدیریت سنتی، مشكلات عمومی مانند كمبود آب، خشكسالی‌ها، سیلاب‌ها و به ویژه معضلات زیست محیطی در بخش آب حل و فصل شوند.

وی با بیان این‌كه استقرار مدیریت علمی اساسی‌ترین كار انجام شده در سه سال اخیر بخش آب كشور بوده است، تصریح كرد: البته برای اجرای این موضوع با چند مشكل اساسی مواجه بودیم كه تغییرات در داخل مدیریت آب و نقطه نظرات سیاسی مرتبط با این مساله، از جمله آن مشكلات به شمار می‌روند. اما با این حال، مدیریت علمی و كارا دربخش آب مستقر شده و اثرات مثبت این موضوع در طول سال‌های آینده مشخص خواهد شد و لذا آیندگان به افرادی كه این مدیریت را مستقر كردند درود خواهند گفت.

زرگر در خصوص دومین كار مهمی كه در سه سال گذشته در معاونت آب كشور انجام شد، ابراز كرد: در این دوره توانستیم در ذهن مسوولان كشور و مدیران بخش آب این موضوع را مورد پذیرش قرار دهیم كه مدیریت آب كشور مساوی با سدسازی نیست، زیرا سدها و شبكه‌ها یك ابزار و وسیله هستند و هدف نیستند كه در این راستا ابتدا باید مدیریت انجام شود و در قالب آن سازه‌های آبی نیز ایجاد شود.

او درباره سومین نكته مهمی كه در دوره معاونتش رخ داد، گفت: اهمیت و اولویت‌ دادن به مطالعات زیست محیطی و فرهنگی و تاریخی بر مطالعات فنی، مهندسی و اقتصادی نیز از مسائلی قابل ملاحظه‌ای بود كه در این دوره مورد توجه فراوان قرار گرفت و معتقدیم كه در كنار مطالعات فنی و اقتصادی، مطالعات زیست محیطی، فرهنگی و تاریخی نیز در ایجاد سازه‌های آبی باید اجباری باشد.

معاون سابق وزیر نیرو درباره مقدار آبی كه در سه سال گذشته در اختیار مصرف كنندگان قرار گرفت، خاطرنشان كرد: به طور متوسط در طول سالهای ۱۳۸۴ تا ۱۳۸۶ بین ۸ تا ۱۰ سد در هر سال به بهره‌برداری رسید و با این حساب در مجموع حدود چهار میلیارد متر مكعب منابع آب جدید استحصال شد.

زرگر در رابطه با عمده طراحی‌هایی كه در سال ۱۳۸۷ افتتاح خواهند شد، گفت: امسال به مناسبت سی امین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ایران، ۳۰ طرح بزرگ، مهم و حیاتی آبی شامل سد، شبكه، سیستم‌های آبرسانی و جمع آوری فاضلاب در دهه فجر به بهره‌برداری خواهد رسید.