در شرایطی که مسوولان فدراسیون کشتی چندان عجله ای برای ایجاد تغییرات در کادر فنی تیم ملی آزاد ندارند شایعات زیادی در مورد این تیم به گوش می رسد.

داستان از جایی شروع شد که حدود یک ماه قبل خبرگزاری برنا از مذاکره مسوولان فدراسیون با دو مربی روس برای هدایت تیم کشتی آزاد خبر داد و پیرو آن به این نکته هم اشاره کرد که احتمالاً منصور برزگر به عنوان مدیر فنی یا مدیر تیم های ملی کشتی آزاد انتخاب می شود. ادعایی که با تایید نسبی رئیس فدراسیون همراه شد هرچند که یزدانی خرم اعلام کرد از مربیان روس در امر استعدادپروری در شهرستان ها استفاده می کند و هدایت تیم ملی به عهده مربیان ایرانی خواهد بود. در همان زمان نزدیکان به فدراسیون اعلام کردند برزگر به همراه مربیانی مثل غلامرضا محمدی و امیر توکلیان هدایت تیم ملی را بر عهده خواهد گرفت. حالا به نظر می رسد این قضیه بسیار نزدیک به واقعیت است.

دیروز خبرگزاری برنا در ستون شایعاتش خبر داد که برزگر جایگزین محمد علی صنعتکاران در پست مدیریت تیم های ملی خواهد شد و غلامرضا محمدی هم جانشین محمود معزی پور می شود. خبری که منصور برزگر آن را تایید نمی کند. او به «سرمایه» می گوید: «بهتر است در مورد این صحبت ها از فدراسیون بپرسید من هم اگر جلسه ای با یزدانی خرم داشته باشم قطعاً در مورد استعدادیابی خواهد بود و فعلاً هیچ صحبتی در مورد تیم بزرگسالان نشده.» برزگر که پیش از این عنوان کرده بود تنها به عنوان مشاور در کنار تیم ملی خواهد بود، ادامه می دهد: «فکر نکنم که مدیر تیم های ملی شوم اما هر کس انتخاب شود به او مشاوره خواهم داد.» برزگر در مورد سرمربیگری غلامرضا محمدی در تیم ملی هم خبر جدیدی ندارد: «همانطور که گفتم بهتر است از فدراسیون بپرسید. من فقط می دانم که سرمربی تیم ملی ایرانی خواهد بود.»

● فرنگی، در انتظار سوریان

برخلاف کشتی آزاد در کشتی فرنگی و با بازگشت محمد بنا به تیم ملی آرامش نسبی بر اردوی این تیم حکمفرما شده و فرنگی کاران از امروز باید در خانه کشتی حاضر شوند تا دور جدید تمرینات تیم ملی بزرگسالان شروع شود. مهم ترین بحث در مورد این تیم بازگشت احتمالی حمید سوریان روی تشک است. قهرمان جهان که بعد از ناکامی در المپیک گوشه گیر شده بود و هیچ کس از او خبری نداشت احتمالاً از امروز دوباره در کنار تیم ملی تمرین خواهد کرد. محمد دلیریان مدیر تیم های ملی کشتی فرنگی به «سرمایه» می گوید: «سوریان یک مدت گوشه گیر بود و به همین دلیل بنا رفت و با او صحبت کرد. فردا (امروز) مشخص می شود که او به اردو می آید یا نه.»

● احتمالاً باید روی سوریان از لحاظ روحی کار شود چون او بعد از المپیک حسابی به هم ریخته بود.

▪ مطمئن باشید فدراسیون هیچ چیز برای او کم نگذاشته و هیچ بدهکاری به او نداریم.

● اما سوریان اینگونه فکر نمی کند.

▪ شکل اینجاست که شما آنقدر هندوانه زیر بغل افراد می گذارید که آنها خودشان را گم می کنند.

● فکر نمی کنید کسی که خودش را گم کند نمی تواند سه سال متوالی قهرمان جهان شود.

▪ اجازه بدهید توضیح دهم. تنها کسی که بعد از المپیک به شکست اعتراف کرد فردین معصومی بود. بعضی ها تا وقتی مدال می گیرند همه چیز خوب است و می گویند خودشان خوب تلاش کردند اما زمانی که مدال نگیرند زمین و زمان مقصر می شوند.

● قصد نبش قبر نداریم اما سوریان قبل از المپیک به دوستانش گفته بود که آماده المپیک نیست.

▪ والله من کارشناس مسائل روحی-روانی نیستم که بدانم سوریان از لحاظ روحی در چه شرایطی بوده اما او به هیچ چیز اعتراض نکرد.

● شما می گویید او به هیچ چیز اعتراض نکرده خب این موضوع نشان دهنده شخصیت اوست که با حرف های شما مبنی بر اینکه خودش را گم کرده جور درنمی آید.

▪ حمید سوریان، پرتوقع است و فکر می کند همه باید در خدمت او باشند. او فکر می کند چون دو مدال گرفته همه باید به او تعظیم کنند در حالی که ناسلامتی من پیشکسوت او هستم.

● این پیشکسوت زمانی که سوریان بعد از المپیک در بدترین شرایط روحی قرار داشت سراغ او را گرفت؟

▪ وقتی کشتی گیری خودش را قایم می کند و جواب تلفن نمی دهد من باید چه کار کنم. راه بیفتم کل ایران دنبال او بگردم؟

● نیازی به ایرانگردی نیست اما می توانستید به خانه او در شهرری بروید.

▪ حمید اصلاً جواب تلفن من را نمی داد که بدانم کجاست اگر او مشکل داشت می توانست به من زنگ بزند و مرا در جریان بگذارد تا کمکش کنم.

● بالاخره کسی که سه بار قهرمان جهان شده طبیعتاً نسبت به بقیه کمی پرتوقع تر است.

▪ من این موضوع را قبول دارم که سوریان یک استثناست اما او باید بداند که این جامعه سوریان را سوریان کرد.

● حالا که سوریان حاضر به بازگشت شده خیلی ها این شایعه را مطرح می کنند که او با رضا سیم خواه مربی سابق تیم ملی مشکل داشته.

▪ چنین بحثی صحت ندارد. سوریان بعد از المپیک چند روز به شمال رفت و مهمان سیم خواه بود. خداوکیلی سیم خواه طی این مدت برای کشتی خیلی زحمت کشید اما دلیل اینکه سوریان با او نتیجه نگرفت شاید به خاطر این باشد که هیچ کس مثل محمد بنا روی سوریان نفوذ ندارد.

● شما می گویید سوریان و سیم خواه مشکلی با هم نداشتند پس شایعه درگیری این دو نفر در اردوی تیم ملی در شمال چه بود؟

▪ شما چرا فقط سراغ مسائل گذشته را می گیرید. آنهایی که این دعوا را راه انداختند الان دیگر در اردو نیستند. متاسفانه یک عده فقط برای خبرنگاران جاسوسی می کردند که حالا دیگر جایی در تیم ملی ندارند.

● امیدواریم که شایعه اختلاف شما با محمد بنا هم راست نباشد.

▪ اتفاقاً من و بنا با هم نمایشگاه مطبوعات بودیم. هرکس ما را می دید کلی تعجب می کرد چون فکر می کرد ما با هم دشمن خونی هستیم در حالی که این موضوع صحت ندارد.