سرمربی سابق تیم ملی كاراته بزرگسالان كه مدت‌ها قبل از اعزام تیم ملی به رقابت‌های جهانی ترجیح داده بود تا در برابر سوالات خبرنگاران از روند آماده‌سازی تیم ملی سكوت پیشه كند، سرانجام پس از گذشت بیش از یك هفته از پایان رقابت‌های ژاپن، سكوت را شكست و درباره مسایل تیم ملی و عوامل ناكامی ملی‌پوشان در میدان جهانی سخن گفت.

علیرضا سلیمانی اظهار كرد: پیش از شروع رقابت‌های جهانی بارها در صحبت‌های خود به این نكته اشاره كرده بودم كه در ژاپن، شاهد رشد اروپای شرقی و در مقابل افت كاراته اروپای غربی خواهیم بود. با این فرض، از كشورهایی مانند فرانسه و انگلیس نباید انتظار مدال داشت و از سه ماه قبل اعلام كردم تركیه در این دوره قهرمان جهان خواهد شد.

وی افزود: مشكلات و مسایل فنی تیم ملی كاراته از ابتدا هم مشخص بود و بهتر است بگویم این مشكلات از سال‌ها قبل شروع شده است. هنگامی كه در تیم ملی بزرگسالان بحث اصلاحات را مطرح كردم، بسیاری به من حمله كردند تا جایی كه ترجیح دادم تا سكوت كنم. من با عشق به كاراته كشورم از مالزی به ایران بازگشتم تا بتوانم در ارتقاء آن مثمرثمر باشم و امروز شاهد آن هستیم كه در میدان جهانی چنین نتایجی حاصل شده است.

سرمربی سابق تیم ملی كاراته بزرگسالان تصریح كرد: ایراداتی كه یك سال و نیم قبل به آنها اشاره كرده بودم به شكلی بود كه حتی ناظریان نیز در مسابقات جایزه بزرگ تركیه آنها را در عملكرد برخی ملی‌پوشان مشاهده و درباره آن صحبت كرد. اعتقاد دارم سطح فنی كاراته دنیا نسبت به دو سال قبل رشدی نداشته ولی نوعی جابه‌جایی در توزیع مدال‌ها صورت گرفته است.

وی تاکید کرد: مشكل اصلی در داخل خود ماست زیرا همان طور كه شكست‌ها را آنالیز می‌كنیم بردها نیز باید آنالیز می‌شدند و اینكه مدال‌ها در چه سطحی از مسابقات و با چه كیفیتی حاصل شده است.

سلیمانی خاطرنشان كرد: بحث غرور كاذب ملی‌پوشان یا عدم حضور در مسابقات تداركاتی سطح بالا را قبول ندارم. فدراسیون از نظر تامین امكانات موردنیاز ملی‌پوشان در این دوره عالی كار كرد و شرایط كمیته فنی نیز به نحوی بود كه با توجه به نتایج دو سال قبل، عملا راه دیگری جز انتخاب سرمربی فعلی تیم ملی نداشت. مساله این است كه زمان را از دست دادیم در حالی كه اشكالات بر سرجای خود باقی بود و با بررسی انجام داده شده به این نتیجه رسیده‌ام كه سطح مسابقات جهانی ۲۰۰۸ نیز بالاتر از دوره قبل نبود.

سرمربی تیم ملی كاراته جوانان تاكید كرد: كاراته‌كاهای ایران با وجود برخورداری از سرعت و شرایط فیزیكی مناسب ولی از Timing خوبی برخوردار نیستند. درواقع آمادگی كافی برای عكس‌العمل مناسب ندارند و بدنسازی عالی باعث شده تا در بسیاری مواقع، ضعف فنی پوشانده شود. در مسابقات اخیر آمادگی بدنی سنگال در حد ما و حتی بالاتر بود و نتیجه آن شد كه در مقابل این تیم بازنده شدیم.

سلیمانی خاطرنشان كرد: هنگامی كه بحث اصلاحات را در تیم ملی كاراته مطرح كردم، بسیار تهمت شنیدم و درباره مسابقات اخیر نیز حرف تازه‌ای ندارم. صحبت‌های گذشته‌ام با توجه به نتایج بدست آمده ثابت شد و امیدوارم از این پس در جهت درك اشكالات و برطرف ساختن آنها حركت كنیم. حتی در مسابقات جام وحدت و دوستی نیز همین ایرادات ثابت شد. اینك نیز دیر نیست ولی كار دشوارتری در پیش خواهیم داشت.

وی در پایان درخصوص جاسم ویشگاهی و ارنج تركیب كومیته تیمی برابر سنگال گفت: جاسم در همین شرایط نیز از خیلی‌ها بهتر و یك ستاره جهانی است. مساله مهم برطرف ساختن ایراداتی است كه قبلا نیز به آن اشاره داشته‌ام. شكست جاسم در بازی اول تیمی برابر سنگال دلیل شكست تیم ایران نبود بلكه همان طور كه اشاره كردم، قدرت بدنی برتر سنگال باعث شد تا فاكتور موفقیت را از دست بدهیم و به لحاظ فنی مغلوب این تیم شویم.