برگزیدگان مسابقه بین‌المللی طراحی یادمان شهدای حمله به هواپیمای مسافربری ایران در خلیج‌فارس (پرواز ۶۵۵) معرفی شدند.

مراسم اختتامیه این مسابقه شامگاه دوشنبه چهارم آذرماه در مجموعه فرهنگی هنری اسوه برگزار شد.

در آغاز این مراسم شهاب‌الدین ارفعی به نمایندگی از هیئت داوران گزارش خود را از این مسابقه ارایه كرد.

او با اشاره به مجموعه طرح‌های ارسالی به دبیرخانه این مسابقه گفت: داوری ۲۰ طرح یادمان كار سخت و عجیبی نیست، اما وقتی بیشتر از ۱۷۰ طرح كه همگی آن‌ها شایسته ارایه شدن هستند به دست‌ ما می‌رسد انتخاب ۵ طرح برگزیده از میان آن‌ها كاری بس دشوار است.

او اضافه كرد: اعلام این پنج طرح برگزیده بدین معنا نیست كه هیئت داوران در جمع‌بندی خود تنها این پنج طرح را شایسته دانسته، بلكه سایر آثار نیز ماهیتی ارزشمند دارند از سوی دیگر نباید فراموش كرد كه داوری كردن طرح یادمان و كالبدشكافی تفكر آن كاری پیچیده و مشكل است، همان‌طور كه تبدیل آن به یك اثر هنر تجسمی می‌تواند مشكل باشد ولی ما تلاش كردیم تا با یك برداشت انتزاعی به آثار رسیده نگاه كنیم.

ارفعی توضیح داد: هیئت داوران در اولین گام تعدادی از كارها را كه واجب خصوصیات موردنظر نبودند حذف كرد و در گام بعدی از میان آن‌چه باقی مانده بود برگزیدگان خود را استخراج كرد كه نهایتا پنج طرح برگزیده‌ای كه كیفیت مناسب‌تری داشتند انتخاب شد، اما شاید این هیئت تا ۱۰ طرح هم می‌توانست به عنوان كارهای برتر انتخاب كنند و امیدواریم بعد از برپایی این مراسم و با وجود نمایشگاهی كه از این آثار برپا شده زمینه مناسبی برای تفكر و تولید این آثار از سوی دانشجویان فراهم شود.

او در پایان با اشاره به فضای ساخت این طرح یادمان گفت: هم‌زمان با برگزاری این مسابقه مشكلات اجرایی زیادی برای انتخاب فضای مناسب جهت ساخت این طرح یادمان وجود داشت كه نهایتا با تصمیم‌گیری‌ها و مشورت‌های صورت‌گرفته محدوده‌ای در نزدیكی فرودگاه و ساحل بندرعباس برای این‌كار پیش‌بینی شد.

گفتنی است كار داوری این آثار توسط هیئتی متشكل از عیسی حجت، طاهر شیخ‌الحكمایی، علی‌اكبر صارمی، سید رضا هاشمی و شهاب‌الدین ارفعی انجام شد.

در ادامه این مراسم امیر سرتیپ پاسدار میرفیصل باقرزاده مدیر بنیاد حفظ آثار و ارزش‌های دفاع مقدس با تبریك به تمام افرادی كه در این مسابقه شركت كرده بودند گفت: باید بعد از دیدن این طرح‌های زیبا و در عین‌حال عینی به همه خسته نباشید بگویم كه تلاش كردند تا این طرح را در حد قابل قبول برای جامعه علمی كشور و در مقیاسی جهانی ارایه دهند.

او اضافه كرد: موزه دفاع مقدس استان هرمزگان بعد از تأسیس باید تمام این طرح‌ها را به عنوان یك گنجینه گردآوری بكند، زیرا كه حادثه حمله به این هواپیما منجر به جریحه‌دار شدن قلب‌های انسان‌های بسیاری شده است و حتا باید نمونه‌ی این طرح‌ها برای سفرای سایر كشورها كه قربانیانی در این حادثه داشتند ارسال شود.

باقرزاده در ادامه پیشنهاد داد: با توجه به تكرار حوادث تلخی كه جان‌های انسان‌های بسیار را در اقصی نقاط دنیا می‌گیرد، ما در بنیاد حفظ آثار آمادگی خود را برای مشاركت در ساخت سلسله یادمان‌های استكبارستیزی اعلام می‌كنیم، زیرا در سراسر دنیا جایی نیست كه شاهد حركات استكبار نباشد و امیدوارم جامعه معماران تشكل معماران بدون مرز را در راستای رسیدن به این هدف تشكیل دهند و نگاه عالم را متوجه این حوادث بكنند.

در ادامه این مراسم حبیب احمدزاده نویسنده كتاب «داستان‌های شهر جنگی» گفت: باید به جایی برسیم كه به صورت جمعی به شهدای پرواز ۶۵۵ بپردازیم، هرچند كه در نگاه اول پرداختن به فاجعه‌ای كه سال‌ها قبل اتفاق افتاده كمی سوال‌برانگیز است، اما باید توجه كرد كه غفلت چندساله‌مان از این حادثه ما را از یك حق بزرگ در دنیا غافل كرده است.

او ادامه داد: ۲۹۰ نفر در این پرواز به شهادت رسیدند كه اگر كمی نگاهی دقیق‌تر داشته باشیم، این رقم نزدیك به ۳۰۰ نفر است درحالی‌كه ما هیچ نمی‌كنیم و دنیای غرب به جای آن فیلم ۳۰۰ را به ما تحویل می‌دهد درحالی‌كه ما خود می‌توانیم بزرگ‌ترین فیلم ۳۰۰ را برای محكوم‌كردن غرب بسازیم.

در ادامه این مراسم بعد از اهدای لوح تقدیر به تمامی شركت‌كنندگان در این مسابقه ۵ برگزیده اول اعلام شدند.

بابك رستمیان با دریافت ۳ سكه و لوح یادمان مسابقه به عنوان نفر پنجم، محمدرضا تقی‌پور، مهدیه كاخكی، طاهره حسین‌نژاد و حسین خاوری به صورت مشترك با دریافت ۵ سكه و لوح یادمان به عنوان نفر چهارم، فرناز ربانیری، مصطفی فرزانگان و امیر غیوركاظمی با دریافت هزار یورو و لوح یادمان مسابقه به عنوان نفر سوم، نادر اكبرنژاد با دریافت دوهزار یورو و لوح یادمان مسابقه به عنوان نفر دوم و شهاب میرزایی با دریافت چهارهزار یورو و لوح یادمان جشنواره به عنوان نفر برگزیده این مسابقه معرفی شدند.

همچنین شهرداری بندرعباس علاوه بر اهدای یك لوح مجزا به این پنج برگزیده به هركدام یك سكه تمام بهار آزادی اهدا كرد.