۷۰درصد از جریانات سطحی بدون استفاده وارد دریا می‌شود كه با ساخت سد بخش عمده آن كنترل خواهد شد.

مدیرعامل آب منطقه‌ای مازندران سرانه آب در استان را دو هزار و ۱۰۰مترمكعب اعلام كرد و آن را به شدت رو به كاهش دانست.

عزیزالله واحد در همایش تجلیل از خادمان آب استان مازندران با اعلام مطلب فوق افزود: رشد جمعیت و افزایش میزان مصرف آب از یك سو و عدم‌تاسیسات كافی در مازندران از سوی دیگر باعث كاهش سرانه آب این استان می‌شود.

وی افزود: بیش از ۵۰درصد از جریانات سطحی در فصل غیرزراعی در رودخانه‌های مازندران جریان دارند كه امكان بهره‌برداری و ذخیره‌سازی آنها وجود ندارد، از این رو باید با مدیریت برنامه‌ریزی شده، منسجم و اصولی از منابع آب موجود استفاده بهینه كنیم.

واحد هدف از برگزاری این همایش را تقدیر از زحمات تلاشگران عرصه مدیریت منابع آب استان در فصل زراعی گذشته بیان كرد و گفت: در فصل زراعی گذشته برای كاهش خسارات ناشی از خشكسالی تلاش بسیار زیادی انجام شد كه مهم‌ترین آن اجرای ۴۵طرح نجات‌بخشی، برگزاری ۴۵۰جلسه مهم تصمیم‌گیری، ۱۳۰۰مورد بازدید میدانی از سوی مسوولان ارشد استان، ۹۵ مورد حل اختلاف مهم اجتماعی و ۷۰ مورد اجرای عملیات نظامی، ۶۵۰دقیقه گزارش رسانه ملی و ۴۷۰عنوان گزارش و خبر مكتوب بوده كه این امر سبب میزان كاهش خسارات خشكسالی از ۴۱هزار هكتار به كمتر از ۴هزار هكتار شد.

وی با اشاره به مشاركت مردم مازندران در امر تامین، تقسیم و توزیع آب گفت: بیش از ۹۰درصد از منابع آب در مازندران با مشاركت مردم مدیریت می‌شود و ما سالانه از همكاری آنها در زمینه‌های مختلف از جمله سردهنه‌سازی، لایروبی، آبگیری آب‌بندان‌ها، حفاظت از تاسیسات به‌ویژه كانال‌ها و حل مشكلات اجتماعی در قالب گروه‌های مختلف از جمله میراب و سرمیراب، آبیار و سرآبیار، شخصیت‌های ذی‌نفوذ، شورای اسلامی روستاها و شورای حل‌اختلاف برخوردار هستیم.

واحد نیاز آب استان در بخش كشاورزی را در شرایط فعلی ۲۸۳۴میلیون‌ مترمكعب اعلام و اظهار كرد: در فصل زراعی گذشته ۶۴درصد كاهش بارندگی و ۲۴درصد كاهش منابع آب داشتیم كه با تلاش‌ها و راهكارهای اتخاذشده ۱۳درصد كمبود منابع آب از طریق بهینه‌سازی مصرف و ۸درصد از طریق اضافه‌برداشت از آب‌زیرزمینی تامین شد و حدود ۳درصد منجر به عدم‌كشت و خسارت شد.

هاشمی، معاون عمرانی استانداری مازندران نیز در این همایش خواستار سرمایه‌گذاری بیشتر در منابع آب استان شد و پیش‌بینی كرد خشكسالی در مازندران در سال زراعی آتی ادامه داشته باشد.

وی مساله آب در مازندران را یكی از موضوعات مهم كه دولت همواره به آن توجه زیادی دارد دانست و افزود: حدود ۷۰درصد از جریانات سطحی بدون استفاده وارد دریا می‌شود كه با ساخت سدهای گلورد، البرز، چالوس و هراز انشاا... بخش عمده این منابع كنترل خواهد شد.