وزیر نیرو گفت: بزودی هزار میلیارد تومان اوراق مشاركت با نرخ سود ۱۸ درصد در دو بخش آب و برق منتشر خواهد شد.

پرویز فتاح دیروز در حاشیه پنجمین سمپوزیوم بین المللی مكانیك سنگ در جمع خبرنگاران از صدور مجوز دولت برای انتشار اوراق مشاركت خبر داد و گفت: بازپرداخت این اوراق نیز توسط وزارت نیرو تضمین خواهد شد.

او افزود: ۵۰۰ میلیارد تومان از این اوراق نیمه دوم آذرماه جاری منتشر خواهد شد و مابقی آن نیز پس از فروش مرحله اول صورت می گیرد. وزیر نیرو همچنین در پاسخ به سؤال «ایران» در خصوص افزایش قیمت برق گفت: وزارت نیرو طبق مصوبات قانونی سال ۸۷ نمی تواند افزایش قیمتی را شاهد باشد ولی برای سال آینده از دو طریق بودجه و یا افزایش تعرفه های آب و برق در قبض های ارائه شده به مردم افزایش قیمت برق صورت خواهد گرفت.

وی توضیح داد: افزایش قیمت ها براساس پیش بینی بودجه نیاز به مجوز مجلس خواهد داشت اما افزایش قیمت ها در قبوض ممكن است در راستای طرح تحول اقتصادی و هدفمند كردن یارانه ها صورت گیرد كه با توجه به موافقت دولت در صورت تصویب مجلس تغییر قیمت های آب و برق عملی خواهد شد.

وزیر نیرو همچنین در خصوص بارندگی های چند هفته گذشته اظهار داشت: خوشبختانه تا امروز بارندگی ها به لحاظ زمانی برای كشاورزی، زراعت و مصارف شرب مطلوب بوده كه این یك رحمت الهی است.وی توضیح داد: اگر بارندگی های معمولی تا پایان سال نیز اتفاق افتد وضعیت روان آب های ایران كماكان محدود خواهد بود. چرا كه ایران سال گذشته خشكسالی بیش از اندازه ای را پشت سر گذاشته است و در حال حاضر مخازن آبی و برق آبی حوضه های دز، كرخه و كارون در وضعیت خوبی قرار ندارد كه امیدواریم با ادامه بارندگی ها دغدغه ما در خصوص كمبود آب جبران شود. وی همچنین افزود: قضاوت در مورد سال آبی ،۸۸ ۸۷ بسیار سخت است و اظهارنظر در این مورد بستگی به اوضاع چند ماه آینده خواهد داشت.فتاح در پاسخ به سؤالی در اشاره به روند واگذاری نیروگاه ها اظهار داشت: وزارت نیرو مجوز واگذاری نیروگاه ها به بخش خصوصی را از دولت و شورای نگهبان دریافت كرده است كه البته از نظر حقوقی و قانونی باید برای هر نیروگاه مجوز جداگانه دریافت شود.

او افزود: در مرحله اول ۱۰ نیروگاه واگذار خواهد شد به طوری كه مسائل اداری آنها حل شده و وزارت نیرو موظف است پس از فروش مرحله بعدی واگذاری ها را انجام دهد.

وی درخصوص مذاكرات جدید وزارت نیرو در خصوص سدسازی عنوان كرد: تاكنون مذاكرات خوبی با طرف های داخلی و خارجی صورت گرفته و البته بانك ها نیز راغب شدند كه شركت های سرمایه گذاری خود را به این عرصه وارد كنند.

وزیر نیرو همچنین در سخنرانی خود در این كنفرانس عنوان كرد فعالیت های چشمگیر عمرانی ایران برای توسعه و جبران خرابی های ناشی از جنگ تحمیلی بسیار چشمگیر بوده است به طوری كه فعالیت های مهمی در حوضه سدسازی، ساخت نیروگاه ها، فضاهای زیرزمینی، تونل های آب، راه و مترو، و مجتمع های صنعتی صورت گرفته است.

وی برگزاری سمپوزیوم بین المللی مكانیك سنگ را نقطه اثرگذاری در كاربردی كردن رشته های مهندسی عنوان كرد و افزود: بایستی در این زمینه بسترهای مناسبی جهت جذب و مشاركت فعال فارغ التحصیلان این حوزه برای پیشبرد پروژه های كشور فراهم آید. وی لزوم ایجاد ارتباطات بین المللی و استفاده از ظرفیت های علمی سایر كشورها را جهت پیشبرد پروژه های در دست اجرا مؤثر خواند.

وی افزود: ساخت چندین پروژه عمرانی در حوزه سدها، تونل ها و فضاهای زیرزمینی، نشان از پیشرفت گسترده عمل مكانیك سنگ در حوزه های عمرانی كشور بوده است.