مربی سابق تیم ملی كشتی فرنگی گفت: استفاده از مربیان سازنده در اردوهای تیم ملی طرح كاملا اشتباهی است و باید در باشگاه ها به سازندگی بپردازند.

حسن یوسفی افشار اظهار داشت: اگر از این نفرات در اردوی تیم ملی استفاده شود چه كسانی باید در باشگاه ها به سازندگی بپردازند. من در این خصوص طرحی دارم كه با بهره گیری از آن می توان از مربیان فعال و سازنده نیز تقدیر كرد به شكلی كه كشتی متضرر نشود.

وی تاكید كرد: می توان ۲ تا سه روز مانده به مسافرت ها، مربیان را به اردو فرا خواند و آنها را همراه تیم به تورنمنت ها اعزام كرد. همچنین برای مربیانی كه كشتی گیرشان به عضویت تیم ملی درمی آید حقوق یك ساله در نظر گرفت. به این شكل از زحمات آنها تقدیر شده و مربیان برای افزایش تعداد ملی پوشان خود تلاش می كنند.

سرمربی سابق تیم ملی كشتی فرنگی نوجوانان خاطر نشان ساخت:‌ وقتی مدالی به دست می آید باید پاداشی كه از سوی سازمان تربیت بدنی و فدراسیون به كشتی گیر اختصاص می یابد بین او و مربی اش تقسیم شود و یا این كه پاداشی مجزا برای مربی در نظر گرفته شود. البته كار كردن در اردوهای تیم ملی راحت است چون جدا از تمرینات فنی، در اتاق های اردو و روی كاغذ شرحی به كشتی گیران از نظر فنی، روحی، شناسایی نقطه ضعف و قوت ملی پوش و حریفش داده نمی شود.

یوسفی افشار با اشاره به كادر فنی سابق تیم ملی تاكید كرد: من در سال ۲۰۰۵ یك دوره در اردو حضور پیدا كردم و وقتی دیدم تمرینات اشتباه است دیگر به اردو نرفتم. بارها گفتم كه نباید حمید سوریان را در سال المپیك به مسابقات آسیایی برد؛ اما او را به كره جنوبی بردند. سوریان تازه فهمیده است دلیل شكستش در المپیك چه بوده و در مصاحبه ای به این مسئله اشاره كرده است. نمی دانم برخی آقایان به چه شكلی وارد كشتی شده اند. آنها فقط سود برده اند و كشتی نیز از حضورشان ضرر كرده است.

مربی سابق تیم ملی بزرگسالان گفت:‌ اگر انتقادی می كردم برای این است كه دلم برای كشتی گیران می سوخت كه چرا نباید علمی تمرین كنند. من همچنان به تمرین دادن در باشگاه ادامه می دهم و به این شكل راحت تر نیز هستم. من ۱۰ سال از عمر و انرژی جوانی ام را صرف تحقیقات علمی كرده ام كه این حرف را می زنم. من به واسطه تحقیقاتی كه داشته ام می توانم ادعا كنم كه درصد آمادگی جسمانی نفرات را تعیین كنم و تفاوت های فردی بین كشتی گیران را می شناسم.