«پیشینیان ما با کیمیاگریشان ارزشهای نهان خاک را عینیت می‌دادند. خاک ما یادگار جسم نیاکان ماست. خاک ما در زمستان تاریخ می‌میرد و در بهار دوباره زنده می‌شود. خاک قرمز «هرمز» یادآور دلیرمردی‌های بزرگانی است که مهاجمان به این مرز و بوم را بیرون راندند. اجازه ندهیم خاک ما را به بیگانه بدهند. آیا می‌توان خاک را فروخت؟». اینها گفته‌های احمد نادعلیان است که روز سه‌شنبه ـ پنجم آذر ماه ـ عازم جزیره هرمز خواهد شد.

این هنرمند ایرانی که در ده سال گذشته به چهار گوشه دنیا سفر کرده و سرزمینهای بسیاری را دیده است، می‌گوید «هرمز» یکی از زیبانرین اماکن دنیاست. کوه‌های این جزیره تداعی‌کننده نقاشی‌های سلطان‌ محمد نقاش صفوی است که با مهارت خاصی کوه‌ها و تپه‌های رنگینش شهرت دارند. هنرمندان هرمزگاه می‌گویند جزیره «هرمز» را خداوند نقاشی کرده است.

وی عنوان کرد که در این سفر قصد دارد ضمن اقامت در جزیره با استفاده از خاک، نقاشی انجام دهد.

وی عنوان کرد که سفرش در حمایت از مردم جزیره است که صادرات خاک هرمز را متوقف کردند. این خاک را سالهای بسیاری یک شرکت خصوصی به کشورهای خارجی صادر می‌کرد.

این هنرمند محیطی عنوان کرد که باید به‌دنبال راه‌حل‌هایی بود تا بتوانیم برای مردم جزیره شغل ایجاد کنیم تا بتوانند با استفاده از درصد کمی از این خاک تولیدی با بازدهی بالا داشته باشند.

نادعلیان تاکید کرد که خاک این جزیره ارزش ویژه‌ای دارد. نکته بسیار قابل توجه این است مردم جزیره هرمز و بعضی از شهرهای استان هرمزگان با استفاده از نوعی خاک قرمز رنگ این جزیره بنام «گلک» غذایی به نام «سوراغ» تهیه می‌کنند که در جزیره هرمز مورد استفاده قرار می‌گیرد. این نوع استفاده از خاک تضمین می‌کرد که تماس آن با انسان آسیبی به پوست انسان وارد نخواهد ساخت.

وی گفت: به‌منظور نشان دادن اهمیت خاک این جزیره، آن را به‌عنوان ماده کار خود استفاده کردم.

در دوسال گذشته به صورت مستمر نه‌تنها در ایران بلکه در زمان سفر با استفاده از خاک قرمز هرمز بر روی چهره‌ها، دستها و پاهای مردم نقاشی کردم. پیش از این همچنین خاک قرمز هرمز نقش تاثیرگزاری در اجرای چیدمان به‌یاد ماندنی پرواز ۶۵۵ داشت.

حالا با استفاده از خاکهایی که گوشه و کنار ایران و دنیا جمع‌آوری کرده‌ام نقاشی خواهم کرد. خاک «هرمز» جایگاه ویژه‌ای خواهد داشت.

به نظر نادعلیان این تجربه بسیار ویژه و منحصر به‌فرد است. در ادوار کهن در فرهنگهای بسیاری با خاک‌های رنگی در محیط نقاشی کرده‌اند که جنبه آئینی داشته است. اما در چند دهه اخیر تجربه‌های مشابه با رنگهای صنعتی و جابجایی رنگها بوده است. جزیره هرمز این امتیاز بسیار ویژه را دارد که در فاصله بسیار کمی خاکهای رنگهای بسیار متنوعی وجود دارند. استفاده از این رنگها آسیبی را متوجه محیط زیست خواهد كرد.

علاوه بر کار با خاکهای رنگی نادعلیان مهر استوانه‌ای جدیدش که خلیج فارس (Persian Gulf) را بر روی سنگ استوانه‌ای نقش زده و در طول چند کیلومتر بر ماسه‌های خلیج فارس چاپ خواهد کرد.

این اثر هنری در مخالفت با تحریف نام خلیج فارس ایجاد شده است.