آثار بیش از ۵۰ هنرمند ایرانی فردا ۲۴ نوامبر (۴ آذرماه) در دومین حراج بونامز در دوبی حراج می‌شود.

دومین حراج بونامز در منطقه خاورمیانه فردا در هتل میریج دوبی برگزار خواهد شد و طی آن مجموعه‌ای از بهترین آثار هنرمندان ایرانی برای فروش عرضه خواهد شد.

در این حراج آثار نقاشی عكس و كلاژ هنرمندان ایران،عرب،پاكستان و هند به فروش گذاشته می‌شود.

بر اساس این گزارش، بیش از ۵۰ درصد آثاری كه در دومین حراج بونامز در دبی حراج خواهد شد به آثار هنرمندان ایرانی اختصاص دارد.

بر اساس این گزارش، اثری از «آنیش كاپور» با قیمت پایه یك میلیون و ۸۰۰ هزار تا دو میلیون و ۶۰۰ هزار دلار عنوان گران‌ترین اثر ارائه شده در این حراج را در اختیار دارد و تابلو «فرامرز پیلارام» با قیمت پایه ۵۰۰ تا ۷۰۰ هزار دلار گرانترین اثر ایرانی این حراج است.

به گزارش خبرنگار فارس، بیش از ۶۰ اثر از ۵۴ هنرمند ایرانی در دومین دوره حراج بونامز در دوبی ارائه شده است كه بعد از تابلو فرامرز پیلارام به عنوان گران‌ترین اثر ایرانی، اثری از سهراب سپهری با برآورد قیمت۴۰۰ تا ۶۰۰ هزار دلار و پرویز تناولی با اثری از مجموعه «شاعر و هیچ» به قیمت ۳۰۰ تا ۴۰۰ هزار دلار در رتبه‌های بعدی قرار دارند.

همچنین تابلو حسین زنده‌رودی به قیمت ۳۰۰ تا ۳۵۰ هزار و آثار فرهاد مشیری و محمد احصایی هر كدام به قیمت ۲۵۰ تا ۳۵۰ هزار دلار برآورد قیمت شده‌اند.

آثار دیگر هنرمندان ایرانی نیز به شرح زیر قیمت‌گذاری شده است:

منوچهر یكتایی (۲۵ تا ۳۵ هزار دلار)، محسن وزیری مقدم (۴۰ تا ۵۰ هزار دلار)، رضا مافی (۳۵ تا ۴۵، ۳۰ تا ۳۵ ، ۴۰ تا ۶۰،۵۰ تا ۷۰ هزار دلار)، ابوالقاسم سعیدی ( ۵۰ تا ۷۰ هزار دلار)، علیرضا اسپهبد (۵۰ تا ۷۰ هزار دلار)، قاسم حاجی زاده (۱۸ تا ۲۵ هزار دلار)، واحد خاكدان (۲۵ تا ۳۵ هزار دلار)، آنه محمد تاتاری ( ۸ تا ۱۲ هزار دلار)، هوشنگ پزشك‌نیا (۳۵ تا ۴۵ هزار دلار)، آیدین آغداشلو (۴۰ تا ۶۰ ،۳۰ تا ۴۰ هزار دلار)، رضا لواسانی (۲۰ تا ۲۵ هزار دلار)، كوروش شیشه‌گران (۲۵ تا ۳۵ ،۳۰ تا ۴۰ هزار دلار)، ناصر اویسی ( ۴۰ تا ۵۰، ۲۵ تا ۳۵،۱۵ تا ۲۵ هزار دلار)، محمدعلی ترقی جاه (۲۵ تا ۳۵ ، ۳۰ تا ۴۰ هزار دلار)، بهجت صدر (۱۲ تا ۱۵ هزار دلار) ، شیرین نشاط (۱۵ تا ۲۵، ۲۰ تا ۳۰ هزار دلار)، بهمن دادخواه (۸۰ تا ۱۰۰ هزار دلار)، ژازه طباطبایی (۱۰۰ تا ۱۲۰ ، ۲۵ تا ۳۰ هزار دلار)، نصرالله افجه‌ای ( ۱۵ تا ۲۰ ، ۱۵ تا ۲۰ هزار دلار) صادق تبریزی ( ۸ تا ۱۰ هزار دلار) ، صادق تیرافكن ( ۱۰ تا ۱۴ هزار دلار) شیرین علی آبادی ( ۱۵ تا ۱۸ هزار دلار)، ماركو گریگوریان ( ۶۵ تا ۷۵ هزار دلار) حسین كاظمی (۴۵ تا ۵۵ هزار دلار)، مسعود عربشاهی (۶۰ تا ۸۰ هزار دلار)، صداقت جباری ( ۱۰۰ تا ۱۵۰ هزار دلار) ، رضا درخشانی (۷۰ تا ۹۰ هزار دلار)، فریده لاشایی (۳۰ تا ۴۰ هزار دلار)، سیراك ملكونیان (۴۵ تا ۵۵ ، ۴۵ تا ۵۵ هزار دلار)، كوروش ادیم ( ۶ تا ۸ هزار دلار) پوران جین چی (۱۵ تا ۲۰ هزار دلار)، عباس كیارستمی ( ۴۰ تا ۶۰ هزار دلار) ، سمیرا علی‌خانزاده (۱۴ تا ۱۶ هزار دلار)، مهرداد شوقی (۱۲ تا ۱۶ هزار دلار)، نصرت‌الله مسلمیان (۲۰ تا ۲۵ هزار دلار)، مصطفی دشتی ( ۱۰ تا ۱۵ هزار دلار)، ف. رسولی (۱۲ تا ۱۵ هزار دلار) مصطفی دره باغی ( ۱۲ تا ۱۵، ۸ تا ۱۰ هزار دلار)، كاوه گلستان (۱۰ تا ۱۲ هزار دلار)، بهمن جلالی ( ۶ تا ۸ هزار دلار)، محمد فرنود (۸ تا ۱۰ هزار دلار)، ملكه نائینی (۱۴ تا ۱۶ هزار دلار) فرح اصولی ( ۲۰ تا ۳۰ هزار دلار)، علی اكبر صادقی (۳۵ تا ۴۵ هزار دلار)، گلناز فتحی ( ۲۸ تا ۳۲ هزار دلار)، افشین پیرهاشمی (۳۰ تا ۴۰ هزار دلار)، پویا آریانپور (۱۵ تا ۲۰ هزار دلار) و ركنی حائری‌زاده (۳۵ تا ۴۵ هزار دلار).

متیو گرلینگ رئیس اجرایی بونامز در منطقه خاورمیانه و اروپا در خصوص چگونگی برگزاری این حراج گفت: تجربه برگزاری بازار آثار هنری، این آگاهی را به ما داد كه رشد داد و ستد آثار هنری معاصر، خریداری آنها را از خود بومیان مناطق فراهم می‌كند.

وی افزود: با توجه به شكوفایی و افزایش درك هنری تمامی مردم امارات متحده عربی از آثار هنرمندان در جای جای جهان، طبیعی است كه ما هم در دومین حراج خاور میانه در نمایش آثار هنری هنرمندان ایرانی نقشی ایفا كنیم.

نكته قابل توجه در میان آثار هنرمندان ایرانی وجود كارهای نادر و كمیاب هنرمندان پیشگام آنها از جمله سهراب سپهری از سری كارهای درخت ایشان است كه قیمتی معادل ۴۰۰ تا ۶۰۰ هزار دلار آمریكا برای آنها تخمین زده شده است.

همین طور كارهای عظیم و پویای فرامرز پیلارام نیز با مبلغی معادل ۵۰۰ تا ۷۰۰ هزار دلار آمریكا عرضه می‌شود، در ضمن كارهای برجسته دیگر هنرمندان ایرانی كه از آن جمله می‌توانیم به نقاشی‌های محمد احصائی، رضا مافی، ماركو گرگوریان و مجسمه‌های پروز تناولی، ژازه طباطبایی و بهمن دادخواه اشاره كنیم، كه در حراج حضور دارند.

همچنین استادان بزرگ هنر معاصر ایران از جمله فرهاد مشیری، رضا درخشانی،كوروش شیشه‌گران و پوران جین چی در حراج حضور خواهند داشت.

در این حراج پنج نمونه از آثار حسین زنده‌رودی نیز برای فروش در معرض نمایش قرار خواهد گرفت.

زنده رودی یكی از بنیان‌گذاران جنبش سقاخانه در دهه ۳۰ شمسی و یكی از هنرمندان بزرگ نوگرا در ایران است كه دارای شهرتی بین‌المللی بوده و طی ۵۰ سال گذشته، آثارش در سطح گسترده‌ای در سر تا سر جهان در معرض نمایش قرار داشت.

ریزوین خورشید، رئیس هنرهای معاصر و مدرن خاورمیانه در تفسیری از برگزاری این حراج گفت: امیدوار هستم حضور پر رنگ هنرمندان ایرانی كه بیش از ۵۰ درصد شركت‌كنندگان را تشكیل داده‌اند به بهترین و شگرف‌ترین حالت خود صورت بگیرد.

افتتاحیه حراج مارچ ۲۰۰۸ بونامز در خاورمیانه شاهد حضور فرهاد مشیری نخستین هنرمند ایرانی بود كه توانست یكی از آثار هنری‌اش را با قیمتی بالغ بر یك میلیون دلار بفروشد. این اثر خیره‌كننده با نام هنری «عشق» نام فرهاد مشیری را در كتاب‌های ركورد، به عنوان بالاترین میزان فروش اثر یك هنرمند ایرانی در یك حراجی ثبت كرد.

بونامز دومین حراج خود را در خاورمیانه برای هنرهای معاصر و مدرن كشورهای عربی، ایران، هند و پاكستان در رویال مریج هتل دوبی در ۴ دی ماه سال ۱۳۸۷ آغاز خواهد كرد.

این آثار با هدف نمایش تنوع، گوناگونی و پرمایگی هنرهای مدرن و معاصر كشورهای حاضر در حراج ارائه خواهد شد.