در نمایشگاه مروری بر آثار و رونمایی از کتاب گزیده آثار مرحوم "ایرج کریمخان زند"، وی به عنوان بهترین مجسمه ساز نسل خودش معرفی شد.

به نقل از روابط عمومی فرهنگسرای نیاوران، نمایشگاه مروری بر آثار ایرج کریمخان زند با رونمایی کتاب برگزیده آثار وی عصر پنجشنبه ۳۰ آبان ۸۷ در نگارخانه اصلی فرهنگسرای نیاوران آغاز به کار کرد.

این نمایشگاه که در آستانه دومین سالمرگ ایرج کریمخان زند با هدف زنده داشت، تجلیل و شناساندن دوره های مختلف کاری این هنرمند مجسمه ساز و نقاش برپا شده است در روز افتتاحیه با استقبال چشمگیر بیش از ۵۰۰ هنرمند و هنردوست گشایش یافت.

"لیلی گلستان" سخنگوی گروه هفت، در مراسم افتتاحیه این رویداد گفت : ایرج زند بهترین مجسمه ساز نسل خودش است و او راهی نو پیش روی مجسمه سازی ایران گشود.

وی به صفات بارز اخلاقی در زند اشاره کرد و گفت: او اهل های و هوی نبود، آرام، بی سر و صدا ، بدون غر و لند و پیوسته کارش را انجام می داد و معتقد بود که در دراز مدت آنچه را باید، همه می بینند. هیچگاه سنگ منم به سینه نمی زد که این روزها خیلی زیاد شده، همه «من» شده اند و این برای هر کسی بد است و برای هنرمند سم است.

گلستانی اظهارداشت: اولین شاخص? یک هنرمند واقعی، وقار، متانت و ظرفیت بالای اوست که به گمانم و به گواه هـم? آنها که زنــد را می شناختند، او در عالی ترین وجهش این خصوصیات را داشت.

"سایه بریمانی" همسر زند نیز در سخنان کوتاهی گفت: ایرج در واپسین روزهای زندگیش و در بستر بیماری در بیمارستان باز هم از کار کردن صحبت می کرد و از ما درخواست کرد که اگر خواستید کاری در رابطه با آثارم انجام دهید، آن را به خانم گلستان بسپارید و شاید همین حرف بود که ما را به فکر تهیه کتاب و نمایشگاه تشویق کرد.

وی افزود: چند ماه بعد از رفتن ایرج، کار خود را شروع و سپس کار خود را در فروردین ماه ۸۷ با نشر نظر شروع کردیم. در نمایشگاه حاضر به جز کارهای نقاشی ۳۰ سال اخیرش، کارهای حجمی او که از مجسمه های گچی و سپس به آهن و برنج و در نهایت به پلگسی گلس شفاف ختم می شود، به نمایش گذاشته شده است.

بریمانی، ادامه داد: بسیاری از نقاشی ها ارتباط تنگاتنگی با کارهای حجمی دارند، گویی مجسمه هایش از سطح و حجم درآمده و در دوره هایی به سطح مسطح بوم برگشته اند و این رفت و برگشت را در چیدمان فضای فرهنگسرا رعایت کرده ایم.‌

همسر زنده یاد ایرج زند، متذکر شد که برای شکل گیری کتاب و این رویداد، بیش از یک سال یک تیم ۵۰ نفره فعالیت مداوم انجام داد.

حوالی ساعت ۱۹ نیز با رسیدن کتاب گزیده آثار ایرج زند ، آیین رونمایی آن بر پا شد و از این کتاب به عنوان یکی از بهترین منابع تاریخ مجسمه سازی معاصر ایران یاد شد.

شایان ذکر است نمایشگاه مروری بر آثار ایرج زند تا یازدهم آذر ماه جاری در نگارخانه اصلی فرهنگسرای نیاوران دایر است و علاقه مندان می توانند همه روزه از ساعت ۱۰ تا ۱۹ (روزهای تعطیل ۱۴ تا ۱۹ ) از آن دیدن کنند.