لیگ كشتی از ۱۲ یا ۱۴ آذر آغاز خواهد شد. در فاصله حدوداً دو هفته ای تا كلید خوردن رقابت ها، وضعیت تیم های شركت كننده را بررسی كرده ایم. تیم هایی كه برخی از آن ها اصولاً نه تنها باشگاه نیستند، بلكه تیم هم نبوده اند! یك شبه قرار است تشكیل بشوند! در حالی كه طبق مقررات و طبق تأكیداتی كه بارها از زبان مسؤول لیگ شنیده ایم، تیم ها ابتدا باید در دسته اول حضور یابند و سپس به لیگ برتر راه یابند! در این خصوص فردا بیشتر خواهیم نوشت.

آخرین خبر كه البته دیگر نباید از شنیدن این گونه اخبار تعجب كنیم، این است كه با وجود انجام قرعه كشی، مسؤول لیگ می گوید: با توجه به اینكه دو، سه متقاضی دیگر هم وجود دارد، شاید یكی از آنها را شركت دهیم و لیگ برتر آزاد با ۱۲ تیم برگزار شود! در این یادداشت، آخرین اخبار و تحلیل ها پیرامون یازده تیم حاضر در قرعه كشی لیگ را مرور كرده ایم.

● نفت تهران

نفتی ها كه مدافع عنوان قهرمانی هستند، تاكنون با ۱۴ كشتی گیر برای حضور در رقابت های لیگ برتر كشتی به توافق رسیده اند. فرید دژم خوی، حسن رحیمی، محسن آقاجانی، سعید احمدی، كمیل فرزان، مهدی تقوی، احسان لشكری، محسن رضایی، سعید امیری، سعید ریاحی، مهدی نوری، ایمان محمدیان، حامد تاتاری و امید گل محمدزاده . سرپرستی این تیم را علیرضا رضایی نایب قهرمان محجوب المپیك آتن برعهده دارد. محمد طلایی قهرمان با اخلاق كشتی دنیا سرمربی، لطیفی و طیبی هم به عنوان مربی نفت را در رقابت های لیگ برتر كشتی آزاد همراهی می كنند. گویا نفتی ها كه اخیراً در اردن با هفت طلا روی سكوی نخست جام موسوم به باشگاه های آسیا هم ایستاده اند، در پی جذب گئورگی گوگشلیدزه قهرمان سال ۲۰۰۱ جهان از گرجستان در ۹۶ كیلوگرم و آلكسی شیماروف از روسیه در ۱۲۰ كیلوگرم نیز هستند.

● گاز مازندران

سایر تیم های مازنی به نام یك شهرستان در لیگ حضور دارند اما گاز به نام استان است. گازی ها كه پدیده های لیگ پارسال بودند با كشتی گیران ذیل برای حضور در لیگ برتر به توافق رسیده اند. علی اصغر بذری، مسعود واحدی، هادی پورعلیجان، تقی داداشی، اشكان ازلی فر، حسن طهماسبی، مسعود اسماعیل پور، عباس رنجبر، یاسر خالپور، مراد محمدی، مجید محمدی و رضا یزدانی. ضمناً سرمربیگری این تیم هم برعهده اسماعیل دنگه سركی است.

گفته می شود این تیم در پی جذب حاجی مراد گاتسالوف هم هست كه خدا كند بتوانند این غول محجوب و فوق ستاره دنیای كشتی را به ایران بیاورند و فضای راكدی كه در عرصه رسانه ای كشتی پدید آمده هم از بركت حضور او و سایر بزرگان، تكانی بخورد. حسرتا كه عاملان ممانعت از حضور خارجی ها در لیگ ضعیف پارسال، هرگز پاسخ قانع كننده ای به مردم كشتی دوست ایران ندارند.

● راه آهن خراسان

قدیمی ترین تیم لیگ برتر كشتی آزاد، همچنان در صحنه این مسابقات حضور خواهد یافت. فعلاً پنج كشتی گیر ایرانی با لكوموتیورانان به توافق رسیده اند. محمد نادری در ،۶۶ سیدجعفر قاسمی در ،۷۴ هادی حاجیان كه بعد از مدت ها مصدومیت به بهبودی رسیده و مهرداد حدادی در ۵۵ و حمید سیفی نیز در فوق سنگین روی تشك خواهند رفت. گویا اسماعیل نجاتیان هم در ۸۴ كیلو به این تیم خواهد پیوست.

با توجه به روابط حسنه امیر توكلیان با ستارگان اوكراینی، آندری استانیچ نایب قهرمان ۶۶ كیلوگرم المپیك پكن و ابراگیم آلداتوف دارنده مدال های طلا و نقره وزن ۷۴ كیلوگرم جهان، یاران خارجی مشهدی ها در لیگ امسال هستند. امیدواریم خارجی های این تیم هم مثل خارجی های سایر تیم ها در لیگ برتر حضور یابند و مجدداً تحولی در عرصه كشتی ایران پدید بیاید.

● صدرای زیرآب

تیم كشتی آزاد صدرای زیرآب كه شگفتی ساز لیگ پارسال بود، تاكنون با ۹ كشتی گیر برای حضور در رقابت های لیگ برتر به توافق رسیده. عباس گلی گرمستانی، عباس دباغی، مصطفی دامادی، احمد رسولی، مرتضی رحمت زاده، سعید توكل، سعید نیستانی، كمیل قاسمی و سعید داداش پور ۹ كشتی گیری هستند كه با تیم پر تماشاچی صدرای زیرآب در رقابت های لیگ برتر كشتی آزاد به توافق رسیده اند. محمدحسین دباغی مثل پارسال به عنوان سرمربی، عقیل حیدری مربی و محمد خادمی سرپرست تیم صدرا را در لیگ همراهی می كنند. هنوز خبری در خصوص احتمال جذب كشتی گیران خارجی از سوی این تیم منتشر نشده. این تیم طی چند روز آینده تقریباً با همین نفرات، عازم تورنمنت اسحاق جعفروف در باكو خواهد شد.

● صنایع و معادن همدان

وقتی مسعود جوكار مرد نقره ای المپیك قبلی در كنار تیم همدان قرار بگیرد، طبیعی است كه میثم جوكار نیز بی چك و چانه در كنار برادرش بایستد و این تیم را در ۷۴ كیلوگرم همراهی كند البته تسویه حساب با كشتی گیران لیگ پارسال هنوز به طور كامل در این تیم و تیم راه آهن خراسان انجام نشده است.

بیژن چنگیزی فر در ،۶۰ میثم جوكار در ،۷۴ علیرضا نوایی در ۶۶ و ساجد جلالی در ۱۲۰ كیلوگرم با تیم صنایع و معادن همدان قرارداد رسمی امضاء كرده اند. امیر عفراتی مدیر فنی پارسال این تیم، از همدانی ها جدا شده و به گراد تهران آمده. عفراتی در پاسخ به برخی اظهارات می گوید من كسی را مجبور نكرده ام تا از تیم صنایع همدان جدا شود و اگر كشتی گیری به گراد پیوسته، با رضایت و خواست خودش بوده است. به طور كلی اجباری در كار لیگ وجود ندارد و هر كشتی گیری می تواند تیم خود را انتخاب كند. به دلایلی كه دوست ندارم عنوان كنم، از تیم صنایع همدان جدا شدم و دیگر حفظ كشتی گیران در آن تیم وظیفه من نیست البته من یك همدانی هستم و شهرم را نیز دوست دارم ولی به دلایلی فعلاً از تیم استان جدا شده ام.

● گراد

سعید ابراهیمی نایب قهرمان مسابقات جهانی باكو به این تیم پیوسته تا گرادی ها دغدغه ای از وزن ششم نداشته باشند. همان طور كه در ۸۴كیلو جمال میرزایی و در فوق سنگین هم فردین معصومی را به خدمت گرفته اند. صادق گودرزی هم یار وزن چهارمی این تیم است. سرمربیگری این تیم نیز احتمالاً بر عهده مجید خدایی خواهد بود. این تیم درصدد جذب دو كشتی گیر خارجی در اوزان ،۵۵ ۶۰ یا ۶۶ كیلوگرم نیز هست.

● نیروی زمینی

این تیم هم از قدیمی های لیگ برتر است كه همواره بی آنكه سرمایه گذاری ریالی چشمگیری داشته باشد، باعث آزار تیم های متمول لیگ شده.علی خیر، فرهاد رستمی، حسن ذبیحی، داود یارجانعلی، سبحان محمدزاده، صابر امام قلی پور، حجت اله فلاح، محمد حسین زاده، یونس جعفری، سجاد محمدی، محمدطیب شیرزادی و كمیل ذبیحی تا دیروز با تیم نیروی زمینی قرارداد امضاء كرد ه اند. احتمالاً امین مردانی و آرش مردانی هم به این تیم می پیوندند.

ناصر ملكی سرمربی، غلامحسین بساطی سرپرست، حضرتقلی پور، نادر ملكی و اكبری هم مربیان نیروی زمینی هستند.

● عسگری محمدیان

در هیچ یك از رشته های ورزشی حتی در دسته های پایین تر، امكان ندارد تیمی بیابید كه با نام و نام خانوادگی یك قهرمان حضور یافته باشد اما به هر حال عسگری محمدیان از مفاخر تاریخ ورزش كشورمان است و حضورش در لیگ برتر نیز مغتنم البته باز هم جای سؤال دارد كه چطور این تیم عازم جام زسكا می شوند اما ۴۸ ساعت بعد از بازگشت، نفرات این تیم با گاز مازندران قرارداد امضا می كنند! در حال حاضر نیز خبری در خصوص كشتی گیران احتمالی این باشگاه منتشر نشده است.

عسگری هم در پاسخ می گوید اگر قصد حضور در لیگ را نداشتم، در جلسه پنج ساعته سازمان لیگ نیز شركت نمی كردم. نمی دانم چرا رییس هیات كشتی مازندران این مسأله را مطرح كرده است. در هفته جاری قرارداد كشتی گیرانم را در سازمان لیگ به ثبت خواهم رساند. اگر در این مورد كمی تعلل كردم به این دلیل بود كه وضعیت حامی مالی تیم مشخص شود. تیم ما بدون حامی مالی نیز در لیگ شركت می كند.

● سیمان دورود

یكی دیگر از تیم هایی كه هوادارن فوق العاده پرشوری دارد، سیمان دورود از استان لرستان است. آوازه هواداران این تیم، دو سال قبل در سایت فدراسیون كشتی كوبا هم انعكاس یافت. آن ها بعد از جام جهانی ساری، عازم دورود شدند و در حضور هزاران تماشاچی، مسابقاتی را با تیم این شهر برگزار كردند.

در رقابت های امسال، این تیم را رشید خانلری، هادی نصرتی، مهدی یاراحمدی، اكبر خرمی، مهدی هاشمی، غلامرضا سالاروند، امین عسگری، امین دلاوری، آیت پیامنی، مهدی خرمی، امین پیامنی، روح الله خوبان، مهران یاراحمدی و سامان مرزبان همراهی می كنند. ناصر اسماعیلی، بهروز ساكی، علی دادگری، حجت اله بهلول، علی سوری زاده و... به عنوان مربی، حمید قائد رحمت و ایرج سالاری نیز به عنوان سرپرست تیم سیمان دورود را در لیگ یاری خواهند كرد.

● رویان كلاردشت

گفته می شود در جلسه قرعه كشی لیگ برتر، اصرار مهدی نیك منش قهرمان سابق جوانان جهان و پافشاری برخی دیگر از مسؤولان فدراسیون، باعث شده این تیم هم جواز حضور در لیگ را كسب كند. تیمی كه هیچ اطلاعاتی در خصوص نفراتش منتشر نكرده است. واقعاً ابراز امیدواری می كنیم كلیه تیم های لیگ برتر تا پایان مسابقات، در صحنه باقی بمانند و بعد از دو یا سه هفته، به بهانه داوری و غیره از لیگ كنار نكشند. آیا فدراسیون كشتی و آن افرادی كه با سماجتی حیرت آور، خواستار گنجاندن برخی تیم های نوظهور در جدول لیگ بودند، تضمین های این چنینی را هم در جذب تیم ها لحاظ كرده اند

نیك منش پاییز همین امسال از دنیای قهرمانی كناره گرفته و از این پس به جای كشتی گرفتن در لیگ، در این رقابت ها به امر مربیگری خواهد پرداخت. او می گوید با وجودی كه به نظر می رسید اكثر كشتی گیران خوب قرارداد بسته اند وقتی كار خود را آغاز كردیم متوجه شدیم كه هنوز نفرات زیادی بدون قرارداد هستند كه می توان از آن ها استفاده كرد.

● آزادگان بابل

این تیم نیز هیچ اطلاعاتی در خصوص نفراتش منتشر نكرده است اما با شناختی كه از اعضای هیات پرتلاش كشتی بابل و حضور برخی چهره های شاخص كشتی ایران و مازندران در بابل داریم، مطمئناً بابلی ها در لیگ برتر، دست و پا بسته ظاهر نخواهند شد. آن ها ضمناً ورزشگاهی مناسب و تماشاچیانی پرشور را هم در اختیار دارند. این تیم سابقه موفقی از حضور در لیگ مازندران دارد و احتمالاً علی شكری پور مربی با تجربه و تحصیل كرده بابلی به عنوان سرمربی در كنار این تیم حضور خواهد یافت.

● گروه بندی

▪ گروه الف: صنایع و معادن همدان، گاز مازندران، مؤسسه عسكری محمدیان، نیروی زمینی ، را ه آهن خراسان، رویان كلاردشت

▪ گروه ب: نفت تهران، صدرای زیرآب، آزادگان بابل، گراد تهران و سیمان دورود البته طبق اظهارات مسؤول لیگ، احتمالاً طی روزهای آینده، یك تیم دیگر نیز به این گروه اضافه خواهد شد.

مهدی رستم پور