حضور ایران در دو سالانه ونیز، قطعیت یافت. دكتر محمود شالویی، رئیس مركز هنرهای تجسمی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی روز گذشته با اعلام این خبر؛ به خراسان گفت: برای اولین بار، ایران مكانی را در ونیز، به مدت چهارسال اجاره كرده و در پنجاه و سومین و پنجاه و چهارمین دوره دو سالانه ونیز، شركت می كنیم.

وی افزود: در جلساتی كه در ونیز برگزار شد؛ ٨٧ كشور حضور داشتند و برنامه هایشان را اعلام كردند. این در حالی است كه ایران تاكنون، فقط دوبار در دوسالانه ونیز شركت كرده است. امیدواریم بتوانیم فهرست هنرمندانی را كه قرار است در ونیز حضور داشته باشند؛ به زودی اعلام كنیم. شالویی همچنین گفت: شرایط حضور كشورها در ونیز آزاد است. ولی مبنای انتخاب آثار هنری؛ معاصر بودن و متعلق به دهه ٥٠ و ٦٠ بودن آثار است. ضمن این كه موضوع دو سالانه «ساختن دنیاست». به همین دلیل برای انتخاب هنرمندان، باید جهات مختلف و متعدد را بررسی كرد. امیدواریم آثار منصفانه و عادلانه انتخاب شوند.

از طرفی آثاری كه انتخاب می شوند؛باید دارای ارزش فاخر هنری و شایستگی و لیاقت و نشانگر هنر ارزشمند ایران باشد. وی در ادامه، به سایر برنامه های مركز هنرهای تجسمی اشاره كرد و گفت: مرداد ماه ٨٨ برای اولین بار جشنواره هنرهای تجسمی كودك و نوجوان را در همدان برگزار می كنیم. در همین راستا نیز قرار است ٤٠ كشور خارجی در این جشنواره حضور داشته باشند. در واقع این جشنواره حركتی پایه ای، در جهت توسعه و ارتقای هنرهای تجسمی تلقی می شود. شالویی گفت: روز گذشته، دبیرخانه دائمی جشنواره هنرهای تجسمی كودك و نوجوان در همدان شكل گرفت. همچنین قرار است جشنواره بین المللی تجسمی جوانان نیز از این پس، به صورت دائمی در گرگان برگزار شود. از سال آینده نیز این جشنواره، با حضور كشورهای خارجی برگزار می شود.

مدیر مركز هنرهای تجسمی، اجرای طرح تمركززدایی را از برنامه های این مركز خواند و گفت: نمایشگاه عكس «پنجره های نقره ای» در استان های همدان، كردستان، كرمانشاه، اردبیل و ارومیه بر پا شده است. هم چنین بیش از ٢٠٠ اثر در نمایشگاه تجسمی دفاع مقدس، در رشته های عكس، تایپوگرافی، پوستر و سایر رشته ها در لرستان و خوزستان به نمایش درآمد. وی افزود: از هفته آینده نیز نمایشگاه «اسماء الحسنی»، در استانبول و آنكارا برگزار می شود و ٧٠٠ اثر برای حضور در این نمایشگاه در نظر گرفته شده است. هم چنین نمایشگاه «هنر مدرن و معاصر» را در پاریس خواهیم داشت. ما در تلاشیم این آثار هنری را در اروپا به نمایش بگذاریم و تا پایان سال به كشور بر نگردانیم.

شالویی در خصوص برگزاری «اكسپو»ی هنری گفت: این اكسپو اول دی ماه برگزار می شود و ١١٧٠ اثر، از ٣٠٦ هنرمند به دبیرخانه رسیده است. ما تلاش داریم از این پس هر سال سه اكسپو را برگزار كنیم.

شالویی در خصوص دو سالانه عكس گفت: ٢٣٠٠ هنرمند عكاس در دو سالانه عكس شركت كردند و ١٢ هزار اثر را به دبیرخانه فرستادند.

شالویی در پاسخ به سوال خراسان در خصوص این كه آیا آثاری كه در اكسپو عرضه می شود، توسط سازمان ها خریداری می شود یا به خانه های مردم می رود؛ گفت: ما هر دو هدف را مدنظر داریم و مكاتباتی هم انجام دادیم. از طریق دولت با بعضی از سازمان های دولتی و بانك ها نیز ارتباطی برقرار شده است. مبنای خرید ما از اكسپوها، آثار فاخر و ارزشمند است و خریداران خارجی نیز در این اكسپو حضور خواهند داشت. دكتر محمد علی رجبی، دبیر نمایشگاه طرح و نقش فرش ایران نیز گفت: این نمایشگاه بزرگداشت ٥٠ سال فعالیت استاد محسن محسنی در زمینه فرش است. در این نمایشگاه طرح هایی از ١٣٠ سال پیش تا امروز گردآوری شده و به نمایش در می آید. در همین رابطه با ٣٠٠ نفر از هنرمندان تماس گرفتیم و آثاری از تبریز، اصفهان، بیجار، سنندج، قم، تهران، كاشان، اراك، همدان، مشهد، بیرجند و كرمان در این نمایشگاه ارائه خواهند شد. وی افزود: برخی از استان ها نیز آثار جدیدی را در این نمایشگاه ارائه می كنند. ضمن این كه نمونه فرش «عمو اوقلی» كه از روی نقشه كار نمی كرد؛ در این نمایشگاه ارائه می شود. از نمونه طرح های دیگر هم می توان به آثار «استاد فرشچیان» و «عیسی بهاری» نیز اشاره كرد.

وی گفت: از دیگر برنامه های این نمایشگاه؛ نشست های تخصصی، سخنرانی های علمی و كارگاه های عملی است. چون این هنر، پشتوانه فرهنگ و تجربیات گذشتگان محسوب می شود.

نمایشگاه «طرح و نقش فرش ایران» از ٣٠ آبان آغاز و تا ٢٥ آذر، ادامه خواهد داشت.