محمود شالویی از برگزاری جشنواره بین‌المللی هنرهای تجسمی كودك و نوجوان،غرفه چهارساله ایران در ونیز،نمایشگاه هنر ایران در فرانسه و اعزام خبرنگاران به بی‌ینال ونیز خبر داد.

محمود شالویی مدیر كل دفتر امور هنرهای تجسمی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی صبح امروز در نشست مطبوعاتی نمایشگاه طرح و نقش فرش حضور یافت و درباره برنامه‌های دفتر تجسمی ارشاد توضیح داد.

● ایران غرفه ۴ ساله در جشنواره ونیز دارد

محمود شالویی با اشاره به حضور ایران در پنجاه و سومین دوره بی‌ینال ونیز گفت: حضور ایران در پنجاه و سومین و پنجاه و چهارمین دوره بی‌ینال ونیز قطعی شده است و برای اولین بار ایران مكانی را در ونیز برای مدت چهار سال اجاره كرده است تا علاوه بر شركت در دو دوره بی‌ینال ونیز نمایشگاه‌های دیگری را نیز در این مدت برگزار كنیم.

وی همچنین گفت:‌ در حال بررسی برای انتخاب آثار و هنرمندان شركت كننده در این بی‌ینال ونیز هستیم كه به زودی اعلام خواهد شد.

سرپرست موزه هنرهای معاصر تهران درباره انتخاب هنرمندان هم توضیح داد: این انتخاب با توجه به هنرمندان دهه ۵۰ و ۶۰ و همچنین هنر معاصر صورت خواهد گرفت و شایستگی،استعداد هنری و خلق آثار فاخر مبنای این انتخاب خواهد بود.

● آثار هنر مدرن و معاصر ایران در فرانسه

مدیر كل دفتر امور هنرهای تجسمی وزارت ارشاد با اعلام خبر برپایی نمایشگاهی از آثار هنر مدرن و معاصر ایران در فرانسه گفت: این نمایشگاه به مناسبت ۱۶ آذر ماه و به همت رایزن فرهنگی ایران در فرانسه در خانه فرهنگ شهر پاریس برپا خواهد شد.

وی ابراز امیدواری كرد كه این آثار به صورت چرخشی در دیگر كشورهای اروپایی همجوار فرانسه نیز به نمایش گذاشته شود و تا پایان سال آثار به ایران بازگردانده نشود.

● جشنواره بین‌المللی هنرهای تجسمی كودك و نوجوان در راه است

شالویی از برگزاری نخستین جشنواره هنرهای تجسمی كودك و نوجوان خبر داد و گفت: این جشنواره با همكاری وزارت ارشاد، استانداری و اداره كل ارشاد استان همدان و با حضور ۴۰ كشور خا رجی در همدان برگزار خواهد شد.

وی از تشكیل دبیرخانه دائمی این جشنواره بین‌المللی خبر داد كه صبح امروز در همدان آغاز به كار كرده است و اضافه كرد: با تشكیل این دبیرخانه، همه ساله شاهد برگزاری این جشنواره در سطح بین‌الملل خواهیم بود.

● جشنواره هنرهای تجسمی جوانان در استان گلستان

شالویی همچنین از برگزاری جشنواره هنرهای تجسمی جوانان در استان گلستان گفت و ادامه داد: امروز در نشستی كه با استاندار و مدیر كل ارشاد گلستان خواهیم داشت، درباره تشكیل دبیرخانه دائمی این جشنواره نیز توافق‌نامه امضاء خواهیم كرد و به با تشكیل دبیرخانه، این جشنواره نیز همه ساله در این استان برگزار خواهد شد.

● نمایشگاه‌های تجسمی در همه استان‌های كشور برپاست

شالویی گفت: هیچ استانی نیست كه یكی از نمایشگاه‌های هنرهای تجسمی را در آن برگزار نكرده باشیم. تاكنون نمایشگاه عكس پنجره‌های نقره‌ای در استان‌های كردستان،كرمانشاه،اردبیل و ارومیه برپا شده و قرار است به زودی این آثار راهی استان لرستان شود. همچنین نمایشگاه هنرهای تجسمی دفاع مقدس شامل ۲۰۰ اثر نقاشی،گرافیك،عكس،پوستر،كاریكاتور و تصویرسازی به همراه نمایش فیلم‌های دفاع مقدس در استان‌های جنوبی كشور در حال برپایی است.

● نمایشگاه اسماءالحسنی راهی تركیه می‌شود

سرپرست موزه هنرهای معاصر تهران در ادامه این نشست از برپایی نمایشگاه اسماءالحسنی در شهرهای استانبول و آنكارا در تركیه خبر داد و گفت: حدود ۷۰ اثر برای نمایش در این دو شهر انتخاب شده است كه از دو روز آینده راهی تركیه خواهد شد.

● تاكنون ۴۳ نگارخانه آ‌ثارشان را به آرت اكسپو آورده‌اند

محمود شالویی همچنین با اشاره به استقبال بی‌نظیر نگارخانه‌داران در آرت اكسپو گفت: تاكنون ۴۳ نگارخانه برای شركت در آرت اكسپو ثبت نام كرده‌اند و حدود ۱۱۷۰ اثر از ۳۰۶ هنرمند به دبیرخانه آرت اكسپو رسیده است.

وی در ادامه ابراز امیدواری كرد كه همه ساله شاهد برگزاری سه اكسپو مختلف در كشور باشیم و این امكان برای سایر استان‌های كشور نیز فراهم شود.

● دوسالانه عكس در یزد و تهران

شالویی درباره برگزاری دوسالانه عكس هم گفت: این دوسالانه با ۱۲ هزار عكس از ۲۳۰۰ عكاس دی‌ماه سال جاری در یزد و تهران برگزار خواهد شد.

● موزه هنرهای معاصر از آرت اكسپو و اكسپوی عكس خرید می‌كند

شالویی درباره خرید از اكسپوی مجسمه در خانه هنرمندان ایران،اكسپوی عكس در مؤسسه فرهنگی و هنری صبا و آرت اكسپو گفت: چنان چه آثار فاخر و ارزشمندی از این نمایشگاه‌ها به ما گزارش شود و مورد نظر كارشناسان ما باشد برای خرید اقدام خواهیم كرد.

وی افزود: طی اعلام قبلی از اكسپوی عكس صبا خرید خواهیم داشت و بیشترین تلاش خود را برای خرید از آرت اكسپو وزارت ارشاد به كار خواهیم گرفت.

● خبرنگاران نیز همراه با هنرمندان به ونیز می‌روند

حسن نوفرستی مدیرروابط عمومی موزه هنرهای معاصر تهران نیز در این نشست با اعلام این خبر گفت: قرار است تعدادی از خبرنگاران نیز به همراه هنرمندان برای حضور در بی‌ینال ونیز اعزام شوند كه هم اكنون در حال رایزنی در این زمینه هستیم.