معاون نظارت بر بهره برداری شبكه فاضلاب كشور از تصفیه بیش از یك میلیارد متر مكعب پس آب فاضلاب در كشور خبر داد.

علی اصغر قانع در مراسم تجلیل از تلاشگران طرح ضربتی تامین آب شرب همدان كه در سالن اجتماعات آبفای این شهر برگزار شد گفت : با اجرای یك طرح جامع به میزان ۴ ۵ میلیارد متر مكعب پس آب در چرخه استفاده مجدد بخش كشاورزی و صنعت قرار می گیرد.

وی با بیان اینكه دولت توجه ویژه ای به مقوله اصلاح شبكه فاضلاب دارد اظهار داشت : در حال حاضر در ۲۱۰ شهر كشور طرح های اصلاح شبكه فاضلاب اجرا می شود.

بگفته وی در سال آینده با تخصیص اعتبارات مناسب به میزان ۴۰ درصد از جمعیت شهری كشور تحت پوشش شبكه های مدرن فاضلاب قرار خواهند گرفت .

قانع با بیان اینكه اعتبارات سالجاری بخش فاضلاب كشور ۵۵۰ میلیارد تومان است خاطرنشان ساخت : به دلیل بحران ناشی از خشكسالی ۸۰۰ میلیارد تومان تسهیلات از محل بانك جهانی توسعه به بخش فاضلاب كشور اختصاص یافته است .

وی خشكسالی اخیر در ۴۲ سال گذشته را بی سابقه دانست و گفت : با مدیریت مطلوب بحران را پشت سر گذاشتیم .

معاون نظارت بر بهره برداری شبكه فاضلاب كشور هدف گذاری مسئولیت پذیری و واقعیت نگری را از عوامل موثر در مقابله با بحران كم آبی در استان همدان برشمرد و افزود : همدلی و همراهی مسئولین این استان منجر به تامین مناسب آب شد كه این امر شایسته قدردانی است .

نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه همدان نیز در این مراسم با انتقاد از عدم فرهنگ سازی مسئولین در مصرف بهینه آب گفت : اقدامات خوبی برای تامین آب شرب استان همدان انجام شده اما در خصوص مصرف آب در جامعه بشدت نیازمند فرهنگ سازی هستیم .

آیت الله محمدی آب را عامل زنده بودن حیات دانست و گفت : متاسفانه بعضی از مسئولین و حتی روحانیون در بهره گیری از منابع و امكانات موجود از جمله آب كم توجهند و سلیقه ای عمل می كنند.

اضافه می شود در این مراسم كه استاندار همدان مدیر عامل شركت آبفای استان و شماری از دیگر مسئولان حضور داشتند با اهدا لوح سپاس و هدایایی از تلاشگران اجرای طرح ضربتی تامین آب شهر همدان تقدیر شد.