نمایشگاهی شامل ۱۵۰ اثر نقاشی و مجسمه از آثار زنده یاد " ایرج زند " از روز پنجشنبه ۳۰ آبان ماه در فرهنگسرای نیاوران برپا می شود.

از روابط عمومی فرهنگسرای نیاوران ، " سایه بریمانی " ، همسر ایرج زند در این مورد گفت: " با مساعدت از ۲۰ مجموعه دار و چهار ارگان دولتی ، سعی کردیم آثاری از دوره های مختلف کاری استاد زند را گردهم آوریم تا در غیاب او هر بیننده ای با دیدگاه و پروسه های هنری ایشان آشنا شود.

به گفته وی در این نمایشگاه ۱۰۰ تا ۱۲۰ اثر نقاشی و ۳۵ اثر مجسمه برنجی، فلزی، گچی و فلکسی از آثار این هنرمند در قطع های مختلف عرضه می شود.

همسر این هنرمند افزود:لابه لای این آثار، دست نوشته ها، نقدها و یادداشت های استاد زند در مورد کارهایش نصب خواهد شد و سعی می کنیم طراحی های او نیز که بیانگر پروسه شکل گیری برخی آثار است و به شناخت مخاطب از شیوه کاری استاد زند کمک خواهد کرد را نیز در نمایشگاه ارایه کنیم .

وی خاطرنشان کرد : یکی از بخش های نگارخانه فرهنگسرای نیاوران نیز به نمایش مستمر و پیاپی فیلم های ساخته شده از زندگی استاد زند اختصاص می یابد . تاکنون از زنده یاد ایرج زند ۵ فیلم کوتاه و بلند توسط کارگردانان مختلف ساخته شده است که تماشای آنها نیز می تواند زوایای مختلف شخصیتی وی را برای مخاطب روشن کند.

بریمانی با اشاره به مجسمه «مراقبه» زنده یاد زند که متعلق به موزه هنرهای معاصر است ،گفت : در طول برپایی این نمایشگاه ، این اثر برای چند روز به فرهنگسرای نیاوران منتقل می شود و تاکنون مجسمه های استاد زند در شهرهای تهران و اصفهان نصب شده است .

مجسمه "تختی" یا "غلبه بر نفس" ایشان در پارک امیبرکبیر تهران، مجسمه "عطارد" یا "یک برخورد" در پارک آرارات و مجسمه ۶ متری "زرافه،انسان، پری" در پارک مشتاق اصفهان سالهاست پیش روی مردم نصب شده اند.

نمایشگاه آثار نقاشی و مجسمه ایرج زند درآستانه دومین سالگشت وی در روز پنجشنبه این هفته درنگارخانه اصلی فرهنگسرای نیاوران آغاز می شود و تا یازدهم آذر ماه دایر خواهد بود.