می گوید:« تا دو ماه پیش قهرمان بودم،‌حالا شده ام پسر بد داستان!‌ چیزی در من تغییر نكرده،‌من همان محمد بنا هستم كه به خاطر عشق به كشتی فرنگی نمی خواهم تنهایش بگذارم. توشه ای نمی خواهم،‌قصد شهردار یا نماینده مجلس شدن ندارم...با یك ساك ورزشی آمده ام و با همان هم می روم.»

هیچ كس نمی تواند رنسانسی كه در كشتی فرنگی به وجود آمد را بدون نام «بنا» كننده اش،‌صدا بزند. محمد بنا بدون شك یكی از تاثیرگذارترین مربیان در تاریخ كشتی ایران است؛‌قطع همكاری او با فدراسیون محمدرضا یزدانی خرم در حالی رخ داد كه كشتی فرنگی ایران دوران شكوفایی اش را تجربه می كرد و در ماه عسل بود اما...

كنار رفتن محمد بنا حرف و حدیث های زیادی به دنبال داشت و برگشتن او به صحنه كشتی با واكنش های بیشتری رو به روست.

گفت و گو با مربی موفقی چون بنا كه بی پرده و صریح سخن می گوید جذابیت های خودش را دارد،‌او از پذیرفتن اشتباهش نمی ترسد و می گوید:« برای رفتن شاید احساسی عمل كردم... من از اولین منتقدان فدراسیون كشتی بودم،‌حالا می گویند بنا خودش را فروخت،‌كسی خودش را می فروشد كه قیمت داشته باشد،‌تمام وجود من برای كشتی است و وقتی می بینم سوریان دو ماه از خانه اش به خاطر ناكامی در المپیك بیرون نیامده، نمی توانم آرام بنشینم. من كه نمی توانم فدراسیون راتغییر دهم پس...» خواندن این گفت و گوی تفصیلی و جذاب را توصیه می كنیم.

● محمدبنا چرا رفت و چرا برگشت؟

▪ انتخابات فدراسیون كشتی در پیش بود و از طرف دیگر تا بازی های آسیایی دوحه قرارداد داشتم،‌ در آن مقطع زمانی ترجیح دادم كنار بروم،‌ كمی نگران بودم و شناخت كافی از عملكرد فدراسیون جدید نداشتم. در حالی كه تیم ملی كشتی فرنگی در حال شكوفایی بود،‌ هیچ مربی دوست ندارد بدون دلیل ومنطق كنار برود؛ شاید بی تجربگی و احساسی عمل كردن من باعث شد تا كنار بروم.

● كنار رفتن برترین مربی ورزش ایران در سال ۸۵ با كارنامه ای پر از موفقیت دور از انتظار بود اما ترجیح دادید بیرون گود باشید؟

▪ یك سری مسایل حاشیه ای و دخالت هایی كه وجود داشت را سد راه كشتی فرنگی و به ضرر كشتی گیران بود و باعث دلسردی ام می شد، من چیزی برای خودم نخواستم و نمی خواهم،‌معتقد بودم در مسیر رشد محسوسی كشتی فرنگی باید احترام تمام آن هایی كه مرا كمك می كردند حفظ شود اما توجه فدراسیون معطوف به جای دیگری بود. برخی چیزها را شاید خوب نتوان توضیح داد، آن موقع شرایط طوری پیش رفته بود كه كنار كشیدم.

● در این ۱۸ ماه دوری از كشتی فرنگی بر محمدبنا چه گذشت؟

▪ در این مدت تجربه ای به دست آوردم كه شاید اگر پنج سال می ماندم،‌چنین تجربه ای به دست نمی آمد.

● چه تجربه ای؟

▪ راستش را بخواهید یاد گرفتم در برابر مشكلات مقاومت كنم و بیشتر بجنگم،‌به این نتیجه رسیدم كه میدان را زود و شاید به شكلی احساسی خالی كرده بودم. نمی خواهم ارزش كادر فنی قبلی تیم ملی را كم رنگ كنم اما اگر این وقفه نمی افتاد و شرایط طوری نمی شد كنار بروم، شاید نتایج بهتری در المپیك می گرفتیم. شكست سوریان و بقیه ملی پوشان كشتی فرنگی مرا راغب كرد برگردم و به كشتی فرنگی كمك كنم.

● یزدانی خرم در راس كار است و بعد از شكست در المپیك شرایط كشتی بحرانی به نظر می رسد،‌نمی ترسید از تكرار تجربه گذشته؟

▪ با آن كه یزدانی خرم سابقه مدیریت ورزشی داشت اما آن موقع شناخت كافی از كشتی نداشت .به نظر می رسد در این دوسال و نیم با جامعه كشتی بیشتر آشنا شده است و می خواهد كار كند؛ هم من و هم او به تجربه هایی رسیدیم كه حاصلش همكاری دوباره است.

● فكر نمی كنید مسایل گذشته بر عملكرد و ذهنیت شما تاثیربگذارد و فضای نگرانی را به وجودبیاورد؟

▪ یك سری مسایل حاشیه ای باعث به وجود آمدن فاصله ای ناخواسته شد،‌وقتی دو ماه قبل از المپیك رو در رو با یزدانی خرم صحبت كردم،‌افسوس خوردم كه چرا برخی جوسازی ها و شاید سوءتفاهم ها مانع گفت و گوی زودتر ما شده بود.

● نگاه كم رنگ به كشتی فرنگی و برخی رفتارهای تبعیض آمیز از دلیل های شما برای قطع همكاری بود،‌فكر می كنید این بار انتظار ها برآورده شود؟

▪ انتظارها و امكانات قرار است در حد معقول برآورده شود؛ پیش از این هم فدراسیون كشتی درصدد تهیه امكانات بود ولی وقتی می دیدم كشتی فرنگی رشد محسوسی دارد اما امكانات و توجه به جای دیگری است،‌اعتراض كردم؛ با تعاملی كه به وجود آمده امیدوارم دیگر مشكلی پیش نیاید. وقتی می بینم فدراسیون كشتی اولین خواسته ام كه برگزاری همایش مربیان كشتی فرنگی سراسر كشور بود به خوبی و با حسن نیت انجام می دهد،‌انگیزه كاركردن پیدا می كنم.

ط منتقدان فدراسیون كشتی معتقدند یزدانی خرم بزرگان كشتی را به بازی می گیرد. از این بازی نمی ترسید؟

▪ نه بنده مقام هستم،‌نه پول. با یك ساك ورزشی آمدم و تمام عشق و علاقه ام كشتی است، به هیچ چیز و هیچ كسی وصل نیستم،‌اگر حركتی كرده ام برای اعتلای كشتی فرنگی است،‌حرف ها و انتقادها را می شنوم و شنیده ام و برای نظر همه احترام قایلم اما تحت تاثیر قرار نمی گیرم؛ ۱۸ ماه پیش خودم تصمیم گرفتم بروم و حالا خودم تصمیم گرفتم بیایم،‌ به مسایل كلی فكر می كنم و دنبال حاشیه نیستم، حاضرم هر زیانی را در راه اعتلای كشتی به جام بخرم.

● پس یزدانی خرم را در ماجرای بازی با بزرگان مقصر نمی دانید؟

▪ من دنبال مقصر نیستم و اعتقاد دارم تمام مسایل حاشیه ای را خود جامعه كشتی به وجود آورده،‌چطور می شود برخی از ما با ۷۰ سال سن و عمری كه رو و كنار تشك كشتی گذرانده ایم بازیچه فرد تازه واردی بشویم كه شناخت چندانی از كشتی ندارد. در این دو سال و نیم ریاست یزدانی خرم، این بزرگان و اعضای خانواده كشتی بودند كه به عنوان دبیر‌،نایب رییس و ...به او خط دادند،‌یزدانی خرم مرا بیرون نكرده خودم كنار رفتم اما دلیل كنار رفتنم فضای مسمومی بود كه برخی از همین اهالی كشتی به وجود آورده بودند،‌قضاوت در این باره را به آن بالایی سپرده ام.

● كناره گیری تان از تیم ملی كشتی فرنگی، فدراسیون را به بهانه از دست دادن یك مربی موثر و موفق،‌با نوك تیز شدیدترین انتقادها آشنا كرد،‌حالا كه برگشته اید برخی منتقدان شما را هدف گرفته اند!!

▪ تا دو ماه پیش از من به عنوان قهرمان یاد می‌شد و حالا شده‌ام پسر بد(bad boy) داستان. من همان محمدبنا هستم اگر به تصمیمی كه می گیرم اعتقاد داشته باشم،‌دنیا را هم روی سرم خراب كنند آن را انجام می دهم و اگر به انجام كاری ایمان نداشته باشم برای انجام ندادنش مقابل تمام دنیا می ایستم،‌نمی خواهم توشه ای برای خودم بردارم،‌سودای نماینده مجلس یا شهردارشدن هم ندارم و دنبال جواز و ...نیستم،‌من یك مربی عاشق كشتی ام و تا آن زمان كه بتوانم كمكی كنم،‌دریغ نخواهم كرد و اگر نتوانم با همان ساك ورزشی كه آمده ام می روم.

● «بحران» در فدراسیون كشتی و هر از گاهی شایعه هایی مبنی بر تغییر مدیریت به گوش می رسد؟

▪ بحران در ورزش طبیعی است،‌به هر حال فدراسیون كشتی به درست یا غلط در حال كار كردن است و اگر شخصی مثل من بتوانم كمك كنم و جلو نیایم چه حاصلی دارد؟ من از اولین منتقدان فدراسیون كشتی بودم و حالا كه به این نتیجه رسیده ام باید كمك كنم می گویند بنا خودش را فروخته! كسی خودش را می فروشد كه قیمت داشته باشد،‌من تمام وجودم برای كشتی است،‌وقتی می بینم با كنارماندن امثال من كشتی ضرر می كند و كشتی گیران زیان می بینند،‌نمی توانم بی تفاوت باشم،‌وقتی می شنوم حمید سوریان بعد از المپیك پكن دوماه از خانه بیرون نیامده،‌نمی توانم بی تفاوت باشم؛‌فدراسیون یزدانی خرم به هر حال خوب یا بد و با هر نقطه ضعف و قوتی بر سر كار است، من كه نمی توانم رییس فدراسیون را تغییر دهم و یا بی تفاوت كنارگود بنشینم وشاهد وخیم تر شدن اوضاع كشتی فرنگی باشم.

● بعد از ناكامی در المپیك به نظر می رسد،‌شرایط كاركردن دشوارتر شده؟

▪ نگاهم به آینده روشن است،‌با تمام مسایل پیرامون كشتی فرنگی،‌ما پشتوانه های خوب و با استعدادی داریم و اگر بسترسازی مناسبی صورت بگیرد روی رده های سنی پایه كار شود امثال حمید سوریان را در آینده خواهیم دید كه با ۲۳ سال سن،‌سه مدال طلای جهان را در كارنامه دارد و المپیك پكن هم باید مدال می گرفت.

● با این همه مسایل و حاشیه های به وجود آمده در كشتی،‌همچنان به آینده امیدوارید؟

▪ یك هدف بزرگ پیش روی كشتی فرنگی است كه امیدوارم با یاری و همدلی همه همكارانم،‌به آن برسیم؛ هر چند سیاه نمایی هایی شاید وجود داشته باشد اما من با حاشیه ها كاری ندارم، آمده ام همكارانم را انتخاب كنم و برنامه هایم را پیش ببرم،‌همه چیز الان برای من مثبت است. نمی دانم در آینده چه پیش خواهد آمد اما حدس می زنم آینده روشن است.

● در ۱۸ ماه گذشته سایه محمدبنا به عنوان سكاندار موفقیت های چند سال اخیر كشتی فرنگی،‌روی دوش تیم ملی سنگینی می كرد و گهگاه واكنش هایی هم از سوی مردان فنی به همراه داشت،‌با این وجود فكر نمی كنید یا محمد دلیریان به عنوان مدیر تیم های ملی كشتی فرنگی دچار مشكل شوید؟

▪ ساعت ها با دلیریان صحبت كردم،‌اشكال ما این است كه كمتر با همدیگر صحبت می كنیم و به واقع افسوس خوردم كه چرا زودتر و پیش از آن كه پاس مسایل حاشیه ای به میان بیاید،‌گفت و گو نكرده بودیم. دلیریان را به عنوان یك پیشكسوت و بزرگتر قبول دارم،‌در ساعت هایی كه به گفت و گو در باره كشتی فرنگی پشت سر گذاشتیم،‌نقا اشتراك زیادی وجود داشت بسیاری از خواسته های ما یكی بود.

● با این تفاسیر به نظر می رسد در شرح وظایف با مدیر تیم های ملی،‌مشكلی ندارید؟

▪ ایشان به عنوان مدیر تیم های ملی،‌وظیفه انتخاب سرمربیان رده های مختلف تیم ملی را دارند و در مورد مسایل فنی با توجه به اطمینانی كه به عملكرد كادر فنی دارند،‌استقلال كار را به من داده اند اما به طور حتم تیم ملی را از نظرات فنی و ارایه دیدگاه های شان بی نصیب نمی گذارند،‌ آقای دلیریان در واقع پل ارتباطی تیم ملی با فدراسیون كشتی هستند.

● شكست در المپیك پكن،‌ملی پوشان كشتی فرنگی به خصوص سوریان را از لحاظ روحی دچار مشكل كرده است.

▪ در زمان ریاست طالقانی،‌به دلیل فرصت كمی كه داشتیم،‌نتوانستیم كار خاصی در تیم ملی جوانان انجام دهم اما از لحاظ روحی و روانی شرایطی به وجود آوردم كه كشتی گیران خواستن را در بالاترین سطح ممكن به توانستن تبدیل كنند. بعد از المپیك پكن و ناكام ماندن كشتی فرنگی علی رغم داشتن پتانسیل مدال آوری،‌نه تنها سوریان بلكه ملی پوشانی چون سامان طهماسبی،‌قاسم رضایی و داود عابدین زاده شرایط روحی مناسبی ندارند. خوشبختانه خداوند استعدادی به من داده كه امیدوارم بااستفاده از آن در كوتاه ترین زمان،‌ملی پوشان را به شرایط ایده آل برگردانم.

● حدود سه ماه از المپیك پكن می گذرد اما هنوز وضعیت برگزاری لیگ كشتی مشخص نیست،‌این مساله برای تیم ملی مشكل ساز نمی شود؟

▪ لیگ باید در خدمت تیم ملی باشد اما متاسفانه برگزاری این رقابت ها طبق برنامه و در زمان مشخصی انجام نمی شود،‌عقب افتادن لیگ و تداخل آن با مسابقات انتخابی تیم ملی و جام یادگار و ...فشار بیش از اندازه ای را به ملی پوشان وارد می كند.

● قوانین آزمایشی فیلا چطور است؟ این قوانین مسیر كشتی فرنگی ما را دشوارتر می كند یا نه؟

▪ ما باید تابع قانون باشیم،‌حتی اگر فیلا اعلام كند باید روی دست ها رااه بروید و كشتی بگیرید،‌باید قبول كنیم؛ متاسفانه فیلا در تغییر قوانین كشتی فعال تر از بقیه كارها است. تغییر قوانین در مقاطعی ممكن است به ضرر ما باشد و در قوانین جدید پیشنهاد شده،‌محور اصلی كشتی در حالت سرپا است و به نظر می رسد روس ها و اروپایی ها با تغییر این قوانین و به خاطر تبحری كه در فنون سر پادارند،‌خوشحال تر از دیگران باشند،‌در صورت تصویب این قوانین ما باید با تغییر روش های تمرین و توجه به مسایل تكنیكی و تاكتیكی،‌بیش از پیش كار كنیم.

● بالاخره روش رسیدن مدعیان به تیم ملی قانونمند می شود؟ انتخاب روی تشك مسابقه یا مصلحت،‌با كدام موافق هستید؟

▪ برای قانونمند شدن انتخاب ملی پوشان طرح هایی دارم. بارها متهم به فرار از برگزاری مسابقه انتخابی شده ام اما مسایلی وجوددارد كه گاه نادیده گرفته می شود.انتصاب راه معقول و درستی برای پوشاندن پیراهن تیم ملی به یك كشتی گیر نیست بلكه بایدمدعیان از دل مسابقه انتخابی بیرون بیایند. توجه به توانایی ها حضور عملكرد كشتی گیران در اردوها و مسابقات بین المللی،‌آزمایش دوپینگ و حتی اجازه خروج ازكشور مسایلی است كه باید مورد توجه باشد؛ اگر براساس این ضوابط و اصولی پیش برویم،‌در هر وزن چهار سوریان خواهیم داشت با توانایی های فنی بالا كه هر كدام در انتخابی پیروز شود،‌امید به مدال آوری اش وجود خواهد داشت. یكی از مشكلات موجود،‌فاصله زیاد كشتی گیران در برخی وزن هاست.

● در این سال ها پیشنهادهایی برای هدایت تیم های ملی چند كشور داشتید،‌چرا در طول ۱۸ ماه دوری از تیم ملی ایران،‌به پیشنهادهای مطرح شده پاسخ مثبت ندادید؟

▪ جدی ترین پیشنهادهای همكاری را كشورهای سوئد و دانمارك دادند و درخواست هایی هم از كشورهای حاشیه خلیج فارس داشتم،‌من سال ها در خارج از ایران زندگی كرده ام و می خواهم بقیه عمر فعال مربیگری ام را در راه موفقیت كشتی فرنگی در المپیك ۲۰۱۲ لندن،‌بگذروانم. نمی خواهم قطره بمانیم،‌قطره اگر روی زمین بیفتد خشك می شود و از بین می رود،‌می خواهم به دریا بیفتیم،‌در دریاست كه قطره دریا می شود.

گفت و گو : پویا عباسی