محمد دلیریان مدیر تیم های ملی كشتی فرنگی در همایش موسوم به مربیان سازنده كشور گفته است در كشتی همه ما باید در كنار هم قرار داشته باشیم و نقطه نظرات خود را در اختیار كادر فنی قرار دهیم تا سرمربی تیم ملی با استفاده از این دیدگاه ها بهترین برنامه ها را اجرا كند و در اصل، هدف ما از برگزاری این نشست ایجاد تعامل و دوستی است.

نكته ای كه پرسش انگیز است، همانا تأخیر ایشان در اندیشیدن به لزوم برقراری تعامل میان مربیان كشتی فرنگی است. ایشان اگر قبل از المپیك به فكر تعامل می افتاد، اگر قبل از المپیك هم شنوای نقطه نظرات مربیان كشتی فرنگی بود و هدفش را بر مبنای تعامل و دوستی استوار می كرد، رقابت های پكن برای ما با آن نتایج تحقیرآمیز به پایان نمی رسید. كاش آن روزها كه مربیان و اصحاب كشتی فرنگی مصاحبه می كردند و به دلیریان گوشزد می كردند كه این قدر عازم سفرهای غیر ضروری و بی حاصل به اقصی نقاط دنیا نشود، ایشان به تعامل و دوستی اهمیت می داد! كاش آن روزها اهمیتی برای انتقادات دلسوزانه حسن بابك، عبداله عزیزی، حسن یوسفی افشار، ناصر نوربخش، احد پازاج، علیرضا لرستانی، جمشید خیرآبادی، بهرام مشتاقی، قلاوندها و... قائل می شد! خیلی دیر به فكر تعامل افتادید آقای دلیریان.

● رفتار غیر منصفانه با رنگرز

راستی وقتی صحبت از تحكیم دوستی ها و نهادینه كردن تعاملات سازنده است، چرا باید از وجود پهلوان حسن رنگرز بی بهره بمانیم سرمربی تیم ملی كشتی فرنگی كمرنگ شدن دوستی میان مربیان كشتی فرنگی را از مشكلات بزرگ این رشته دانسته و برگزاری همایش میان مربیان را بهانه ای برای محكم كردن پیوند وصمیمیت آن ها عنوان كرده. محمدبنا در ادامه می گوید: طی یكی دو سال اخیر مربیان كشتی فرنگی از هم فاصله گرفته و دور شده اند. به همین خاطر همایش یاد شده را طی دو روز برگزار خواهیم كرد تا دوباره میان آن ها دوستی و وفاق شكل گیرد.

همه ما دوست داشتیم محمد بنا به كشتی فرنگی برگردد اما نه به قیمت از دست دادن حسن رنگرز! محمد بنا باید پاسخی برای این سؤال بیابد كه چگونه مدیر مورد وثوق شان یعنی محمد دلیریان صحبت از مودت و دوستی و تعاملات می كند اما از جانب آقای شیرانی به رضا سیم خواه پیغام می فرستد كه بیا و ضمن انصراف از سرمربیگری بزرگسالان، سرمربیگری تیم ملی جوانان را بپذیر ! پس رنگرز این وسط چكاره بود مگر او طی دو سال گذشته بد نتیجه گرفته بود مگر شاگردانش بی انضباطی كرده بودند مگر ضعیف تر از تیم های ملی كشتی آزاد جوانان ظاهر شده بود مگر تحصیلكرده نبود مگر همواره گریزان از حاشیه ها نبود

آن هایی كه بعد از شكست تحقیرآمیز در المپیك، ناگهان با چرخشی حیرت آور در دیدگاه های خود، عنوان می كنند كه ما فقط رابط و هماهنگ كننده هستیم، چرا از پاسخ به این سؤال گریزان هستند كه چگونه یك رابط، به خود اجازه می دهد در رقابت های جوانان آسیا، به جای حسن رنگرز روی سكوی قهرمانی برود و جام را سر دست بگیرد كجای دنیا رابط ها گرمكن می پوشند و روی سكو لبخند قهرمانی می زنند ! نه عزیزان، گام های قبلی شما و گام هایی كه امروز برمی دارید، در جاده دوستی ها و تحكیم تعاملات سازنده نیست.

● بنا: امیدی به بازگشت رنگرز ندارم!

محمد بنا می گوید خیلی دوست داشتم كه رنگرز دوباره به عنوان مربی ملی به كشتی بازگردد اما وقتی موضع او را در برنامه ای تلویزیونی مشاهده كردم، مطمئن شدم كه دیگر امیدی به بازگشت حسن رنگرز به كشتی نیست.

اولاً نام آن برنامه تلویزیونی، دایره طلایی است و نمی دانیم چرا عده ای از به كار بردن عنوان برنامه دایره طلایی گریزان هستند! ثانیاً بر خلاف اظهارات محمد بنا، در این فدراسیون وقوع هیچ اتفاقی غیر ممكن نیست. همان طور كه محمد بنا با تمام صحبت هایی كه برخی عزیزان در خصوص او مطرح می كردند، اینك صدارت تیم ملی را بر عهده گرفته. پس بازگشت رنگرز هم غیر ممكن نیست. همان طور كه دیگر دوران به كار گماری مربیان دوست و رفیق، برای تیم های ملی نوجوانان یا جوانان هم سپری شده است!

● لیگ را بلای جان تیم ملی نكنید

بعد از اعلام تاریخ ها و تعویق های مكرر، اعلام شده است كه جلسه هماهنگی رقابت های لیگ برتر كشتی آزاد و فرنگی امروز برگزار خواهد شد. قرار است در مورد مسائل مختلفی همچون چگونگی استفاده از كشتی گیران خارجی، زمان شروع رقابت ها و دیگر موارد مورد نظر نیز با حضور نمایندگان تیم ها بحث و تبادل نظر شود!

به راستی باعث تاسف است. سازمان لیگ، سالی ۱۲ ماه در فدراسیون حضور دارد و دفتر و دستكی دارد اما تازه قرار است امروز درباره زمان شروع لیگ به توافق برسد.

لیگی كه طی دو سال گذشته، بدترین شرایط كمی و كیفی را طی سالیان اخیر تجربه كرده است، لیگی كه اگر تا پایان دی ماه تمام نشود، كه محال است تمام بشود، لطمه اش به پیكر تیم ملی خواهد خورد، تیمی كه قصد دارد در حضور ۱۵ هزار تماشاچی، میزبان جام جهانی باشد ؛ سؤال این جاست: سازمان لیگ چه اصراری به دو گروهی شدن مسابقات دارد، چه اصراری به افزایش تیم ها دارد وقتی تیم ها نمی آیند، خب با همین تعداد و در یك گروه، لیگ را سریعاً آغاز كنید تا تركش های آن، بیش از پیش موجب سقوط تیم ملی كشتی آزاد نشود.

● نایب رییس در كانادا

محمد علی صنعتكاران نایب رییس فدراسیون كشتی است. ایشان مدیریت تیم های ملی كشتی آزاد را هم برعهده دارد اما به مرخصی كانادا تشریف برده اند.

اتفاقاتی چون استعفای نابهنگام حسن رنگرز نیز در دوران غیاب صنعتكاران رخ داده است اما در همین حین، تورنمنت وزینی در كانادا برگزار شد.

امیدواریم صنعتكاران در كانادا، دست كم جام بین المللی كشتی آن ها را از نزدیك دیده باشد و روند كار رقبای ما را نیز دیده باشد. آن جا دیوید موسل بز كشتی گیر ۳۶ ساله روسی و دارنده سه طلای جهان و المپیك، كه با دوبنده تیم ملی اسلواكی به مدال برنز وزن ۱۲۰ كیلوگرم المپیك پكن دست یافت، در فینال برابر استیو موكو ملی پوش امریكا حاضر نشد و به مدال نقره رسید.

در این رقابت ها، جان پینه دا از كانادا در ۵۵ كیلو، یوگیشوار دات از هند در ۶۰ كیلو كه قهرمان سال ۲۰۰۸ آسیا هم هست، هایسلان گارسیا از كانادا در ،۶۶ زاك اسپوسیتو از امریكا در ،۷۴ اندی هوروات از امریكا در ۹۶ و استیو موكو حریف معصومی در پكن از امریكا در ۱۲۰ كیلو به عناوین قهرمانی دست یافتند.

در شرایطی كه كشورهای مختلف، هزینه می كنند تا یك ناظر را به تورنمنت های رقبا بفرستند، امیدواریم آقای صنعتكاران از فرصت حضور در كانادا، دست كم برای تماشای این مسابقات و ارزیابی حریفان نهایت استفاده را برده باشد.

مهدی رستم پور