چهارمین جشنواره هنرهای تجسمی جوان كه توسط حوزه هنری برگزار شده است؛ امسال نگاهی متفاوت را در پی داشته است. این جشنواره امسال در هفت رشته فرهنگی و هنری برگزار می شود و هنرمندان آثار خود را در رشته های نقاشی، خوشنویسی، كاریكاتور، پوستر، تصویر سازی، طراحی و مقاله ارائه كرده اند.

موضوعی بودن هر قسمت از این نمایشگاه؛ یكی از نقاط قوت آن است چرا كه هنرمندان جوان؛ آثار خود را بر مبنای آن گرایش هنری خلق كرده اند.رشته نقاشی با موضوع منظره ایرانی و نوگرایی در عالم خیال است. رشته كاریكاتور نیز با موضوع دموكراسی اشغال و چهره، در رشته پوستر نیز آثار با موضوع «امام خمینی و انقلاب اسلامی» و جشن های شعبانیه می باشد.

در رشته تصویرسازی؛ موضوع این دوره محمدامین، دوره جوانی پیامبر اكرم(ص) و خاوران نامه ابن حسام انتخاب شده است. در رشته طراحی هم هنرمندان می توانستند آثار خود را با گرایش چهره و آزاد ارسال كنند. در بخش مقالات نیز موضوع بررسی هنر انقلاب اسلامی در حوزه هنرهای تجسمی از عناوین جشنواره است.آنچه در این نمایشگاه بیش از هر چیز دیگری نمود پیدا كرده است؛ نوع نگاه هنرمندان جوان بود كه در برخی از موارد شباهت زیادی به یكدیگر داشتند؛ هر چند كیفیت كارها در حد قابل قبولی بود اما تكرار موضوع آثار هنری مانع از نگاه انتقادی به آن نمی شود و این از اشكالاتی بود كه به نحوه داوری و گزینش آثار وارد است.مرتضی اسدی دبیر این جشنواره در مورد برگزاری این دوره می گوید: اولین دوره این جشنواره؛ با رویكردی تجربی، كار خود را آغاز كرد و همچنان تا این دوره تداوم داشته است اما در این دوره سعی كردیم از تجربه های شخصی دوری كنیم و بیشتر نگاه علمی مدنظر ما بوده است. در واقع برگزاری این جشنواره فراهم كردن شرایط رقابت سالم میان هنرمندان جوان بود و هدف دیگر ما ایجاد پلی ارتباطی میان هنرمندان نخبه و مراكز آموزشی بود حتی این جشنواره می تواند محلی برای معرفی هنرمندان نخبه به مراكز آموزشی حوزه هنری باشد.

وی گفت: مدیران فرهنگی باید دقت و توجه بیشتری داشته باشند چرا كه با برگزاری جشنواره ها فقط نباید به ارائه گزارش كاری آن فكر كنند چون كار فرهنگی و هنری در طول زمان آثارش را نشان می دهد و به همین دلیل باید از ارائه برنامه روی كاغذ پرهیز كرد در حالی كه می توان از میان هنرمندان جوان با برگزاری چنین جشنواره هایی؛ برترین ها را شناسایی كرد و بدون اغراق می گویم كه برخی از آثار هنرمندان جوان در سطح بالایی است و حتی در بسیاری از موارد انتخاب و گزینش برای داوران سخت بود. نكته دیگر این كه آموزش هنر از هنرستان تا مراحل بالاتر و در حد آموزش عالی؛ یكی از مهمترین مشكلات حوزه هنرهای تجسمی است كه نیازمند هماهنگی میان سازمان های مرتبط به ویژه آموزش و پرورش، آموزش عالی و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است و تنظیم چارچوب مناسب آموزشی و حمایتی؛ می تواند نقش مهمی در ثبات و پویایی این حوزه داشته باشد.

دبیر جشنواره هنرهای تجسمی جوان گفت: به دلیل همین حساسیت ها هم شورای سیاست گذاری جشنواره؛ شامل عبدالمجید حسینی راد، علی شیرازی، غلامعلی طاهری، نادر قشقایی و سید حمید شریفی به این جمع بندی رسیدند كه باید سایر رشته ها هم به جشنواره اضافه شود و در جلسات خود تصویب كردند كه در دوره های آینده بخش های مجسمه سازی و هنرهای جدید هم به جشنواره اضافه شود.

اسدی در مورد آثار به نمایش درآمده در جشنواره گفت: هنرمندان در رشته های نقاشی، خوشنویسی، كاریكاتور، پوستر، تصویرسازی و طراحی در مجموع ٣٢٠١ اثر به دبیرخانه ارسال كردند كه این آثار توسط٦٧٦ هنرمند به دبیرخانه رسیده كه بیشترین استقبال هم از سوی هنرمندان نقاش بوده است و هیئت انتخاب در مرحله نهایی ٤٩١ اثر از ٣٧١ هنرمند را برای نمایشگاه برگزیدند اما در این دوره در بخش مقاله كه با موضوع هنرهای تجسمی انقلاب بود؛ متأسفانه استقبالی از سوی هنرمندان و پژوهشگران صورت نگرفت در حالی كه آثار زیادی وجود دارند كه با موضوع انقلاب و پس از انقلاب خلق شده اند.

هنرهای تجسمی در گرایش های مختلف پس از انقلاب؛ از رشد قابل توجهی برخوردار بوده است پوستر، نقاشی، آثار گرافیكی، تصویرسازی و كاریكاتور كمك شایانی را در به تصویر كشیدن و نشان دادن نگاه هنری و انقلابی كرده است اما آن گونه كه شایسته است؛ مورد توجه قرار نگرفته است،ضمن این كه هنرهای تجسمی به واسطه تأثیرگذاری اش می تواند در تمام عرصه ها مورد استفاده قرار گیرد كه البته در بخش پوستر فارغ از توجه لازم و فقط بنا بر نیازی كه به آن وجود دارد و احساس می شود؛ این استفاده صورت می گیرد. یكی از نكاتی كه می توان از آن به عنوان نقطه قوت این جشنواره یاد كرد نام استادانی است كه در رشته خود جزو اولین ها محسوب می شوند.

كاظم چلیپا، خسروجردی، ایرج اسكندری، احمد نادعلیان، غلامعلی طاهری، حسن یاقوتی، پرویز حاصلی، كاظم طلایی، پرویز اقبالی، مصطفی ندرلو، علی وزیریان، سید حمید شریفی، سید حسن موسی زاده، كوروش پارسانژاد، سید مسعود شجاعی طباطبایی، بهمن عبدی و غلامعلی لطیفی، صداقت جباری، محمدحسین عطارچیان و مسعود صالحی از جمله كسانی هستند كه در كنار سایر داوران آثار را در گرایش های جشنواره، مورد داوری قرار دادند.در این جشنواره تعداد آثار زیادی عرضه شده، به همین دلیل بیشترین نگارخانه ها متعلق به حوزه هنری، در اختیار بخش نمایشگاهی جشنواره است و آثار گرافیكی در نگارخانه ابوالفضل عالی، آثار تصویر سازی و كاریكاتور در نگارخانه خانه عكاسان، آثار نقاشی در نگارخانه سید حسن حسینی كه به تازگی افتتاح شده، آثار خوشنویسی در نگارخانه چلیپا و آثار طراحی در خانه سوره به نمایش درآمده است.

بخش نمایشگاهی چهارمین جشنواره هنرهای تجسمی جوانان كه نشانگر دیدگاه جمعی هنرمندان جوان فعال در عرصه هنرهای تجسمی است؛ تا پایان آبان ادامه دارد.