نایب رییس کمیته ملی توسعه پایدار گفت: هرچند هر متر مکعب آب معدنی در ایران دو میلیون ریال است اما مردم بابت هرمتر مکعب آب لوله کشی تنها ۵۰۰ ریال پرداخت می کنند.

رضا مکنون روز شنبه در نشست تخصصی آموزشی "شهرسازی، معماری و توسعه پایدار" که از سوی مرکز مطالعاتی و تحقیقاتی شهرسازی و معماری وزارت

مسکن وشهرسازی در تهران برپا شده بوده، اظهار داشت: آب کشاورزی نیز از چشمه ها تامین

می شود و هر متر مکعب آن ۲۰ تا ۳۰ ریال است.

این مقام مسئول تصریح کرد: مساله مصرف آب باید مدیریت شود و آن را درست مورد بهره - برداری قرار دهیم.

مکنون، خطاب به مهندسان حاضر در این نشست، گفت: چنانچه شهر را درست طراحی کنید،

ارتباطات درست می شود و نگران افزایش دی اکسید کرین و آلودگی هوا نخواهید بود.

این کارشناس محیط زیست، افزود: دولت الکترونیک برای کاستن از حجم فعالیت ها تلاش می کند، زیرا حضور اضافی در راهها و معابر پیامد آلودگی هوا را به دنبال دارد و موضوع دولت سبز ناشی از استفاده درست منابع است.

مقام مذکور با بیان اینکه صرفه جویی در مصرف انرژی به عنوان یک مساله جدی در جهان مطرح است، گفت: چنانچه یک واحد مسکونی به خوبی طراحی شود، حداقل در دوره ۳۰ ساله عمر آن ۳۰ سال صرفه جویی در انرژی را به دنبال دارد، درحالی که در ایران دو تا سه برابر خیلی از نقاط جهان انرژی مصرف می شود.

به گفته مکنون، مساله بتن در گذشته میزان مقاومت آن بود، اما امروز دوام بتن مورد توجه جدی قرار دارد و صحبت از دوره ۱۰۰ تا ۱۵۰ ساله عمر آن است.

این مقام مسئول افزود: امروز در جهان این موضوع مطرح است که ضایعات خطرناک را به بتن

منتقل کنند، زیرا با توجه به عمر بتن، می تواند سالها از دسترس دور باشد.

در آیین آغاز به کار این نشست، "محمدعلی طبرسا" رییس مرکز مطالعاتی و تحقیقاتی شهرسازی و معماری نیز اظهار داشت: عدم توجه به مساله آموزش و پژوهش پیامد مشکلات در بخش شهرسازی و معماری بوده است.

این مقام مسئول افزود: انتظار می رود موضوع پژوهش در استان ها از سوی اداره های کل مسکن وشهرسازی فعال شود، زیرا آنها به منزله شاخه های اصلی وزارت مسکن وشهرسازی دز سطح کشور هستند.

این نشست تخصصی بعد از ظهر دوشنبه هفته جاری با برگزاری کارگاه تخصصی شهرسازی،

معماری و توسعه پایدار با حضور اساتید، دانشجویان و متخصصان به کار سه روزه خود پایان

می دهد.