مدیرعامل شرکت توانیر گفت :‌مسئولان صنعت برق پس از پشت سر گذاشتن تابستان امسال ، برای مقابله با مشکلات تأمین برق در زمستان سال جاری و تابستان آینده پیش‌ بینی‌ های لازم را انجام داده اند.

" محمد بهزاد "‌ روز شنبه ‌در سی‌ و دومین همایش بهبود بهره ‌برداری در راستای افزایش قابلیت اطمینان شبکه‌های توزیع برق کشور تصریح کرد :‌‌براساس پیش‌ بینی ‌های انجام شده ، حداکثر ( پیک ) بار شبکه سراسری برق کشور تابستان سال آینده حدود ۴۱ هزار مگاوات پیش بینی شده است

وی سپس با اشاره به جایگاه شرکت های توزیع در تأمین برق مشترکان ، بر لزوم بکارگیری فناوری های نوین در این بخش افزود: استفاده از فناوری های جدید در بهره ‌برداری از سیستم‌ های توزیع برق بسیار حساس است و باید برنامه ‌ریزی دقیقی در این زمینه صورت گیرد.

مدیرعامل شرکت توانیر در ادامه گفت: در مسابقه تولید ومصرف انرژی الکتریکی ، همواره مصرف از تولید پیشی گرفته و لازم است اقدامات مناسبی در بخش توزیع در زمینه کاهش تلفات و مصرف برق صورت گیرد و به موضوع کاهش تلفات بویژه در شبکه‌های فشارضعیف توجه جدی مبذول شود.

وی تصریح کرد ‌: وضعیت هر یک از نقاط شبکه برای آمادگی در تابستان ۸۸ از هم اکنون مورد بررسی قرار گرفته است و پیش‌بینی های لازم برای بهره‌ برداری بهینه از شبکه توزیع، کاهش مصرف و نصب تجهیزات مناسب به عمل می آید .

بهزاد در ادامه با اشاره به لزوم ارایه طرح های مناسب در جهت بهره‌ برداری بهینه از شبکه توزیع برق کشور افزود: طرح های مناسبی که برای بهره ‌برداری مطمئن از شبکه توزیع بویژه برای تابستان آینده ارایه شود ، مورد تشویق قرار خواهد گرفت.

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا از جمله برنامه های وزارت نیرو در بخش برق ، بحث کاهش تلفات انرژی در شبکه توزیع به میزان حدود ۲ درصد تا پیک تابستان ۸۸ ، افزایش بازده نیروگاه های حرارتی کشور ، استاندارد سازی روشنایی معابر ، مقابله با انشعاب های غیر مجاز برق ، ملزم کردن تولید کنندگان لوازم برقی به رعایت استانداردهای مصرف انرژی ، هماهنگی با وزارت بازرگانی برای جلوگیری از ورود کالاهای پرمصرف برقی و خرید برق از واحدهای صنعتی که خود دارای نیروگاه اختصاصی هستند ، می باشد .

گفتنی است حداکثر مصرف ( پیک مصرف ) برق کشور تابستان سال جاری به حدود ۳۷ هزار و ۵۰۰ مگاوات رسید.