فارغ التحصیل رشته عمران از دانشگاهی در امریکا سال ها است در فوتبال ایران حضور دارد. او در دهه ۷۰ رئیس فدراسیون فوتبال و مدیرعامل باشگاه پرسپولیس بوده است و امروز پس از مدت ها دوری از سطح اول فوتبال ایران با خریدن امتیاز تیم پگاه گیلان و تغییر نام آن به داماش به لیگ برتر بازگشته است. امیر عابدینی در سال های جوانی بازیکن تیم ملی جوانان بود و حتی به تیم ملی ایران برای بازی در جام جهانی ۱۹۷۸ آرژانتین دعوت شده بود که به دلایلی به این بازی ها نرفت. از اینکه بگوید در کار مربیان تیم هایشان دخالت می کند، ابایی ندارد. عابدینی مسائل زیادی از پشت پرده فوتبال ایران می داند ولی هر جا که می خواهد کلی از این مسائل را بگوید ضبط را خاموش می کند. او مدعی است می خواهد با یک باشگاه خصوصی باشگاهداری را به بقیه مدیران یاد بدهد. هر چند کار بسیار سختی در داماش پیش رو دارد، اما برای این کار مصمم است. او همچنان پرسپولیس را دوست دارد و در هر تیمی که رفته رنگ پیراهن تیمش را به قرمز تبدیل کرده است، اما این بار نمی خواهد این کار را با داماش انجام دهد. مهندس به شدت از حواشی لیگ گلایه دارد و تنها عامل آن را پول می داند.

● اول می خواهیم از فعالیت های داماش ایرانیان برایمان بگویید؟

▪ داماش ایرانیان یک موسسه اقتصادی است که در زمینه صنعت و معدن فعالیت می کند و کارخانجات مختلفی در سراسر ایران دارد، که از جمله آنها می توان به کارخانه آب گیلان و فلز که در همین استان است، اشاره کرد. البته ما یک آب گرم نیز در شهر دورود داریم و در حال ساخت یک کارخانه ام دی اف در گیلان نیز هستیم.

● چگونه پای این موسسه به ورزش باز شد؟

▪ براساس قانون هر موسسه اقتصادی باید حدود یک درصد از بودجه خود را در اختیار ورزش قرار دهد که ما نیز این کار را مدتی است انجام می دهیم و شاید خیلی بیشتر از یک درصد در این بخش هزینه کردیم.

● سمت شما در این موسسه چیست؟

▪ من علاوه بر اینکه مقدار کمی از سهام را در اختیار دارم، رئیس سازمان ورزشی نیز هستم و علاوه بر اینها در بخش صنعت و معدن و پروژه های اقتصادی مشاوره می دهم. البته مهم ترین سرمایه یی که من برای این موسسه گذاشتم، عمرم است زیرا با توجه به سهام کمی که دارم، بیشتر سرمایه دیگران را مدیریت می کنم.

● هیات مدیره باشگاه داماش چند نفر هستند؟

▪ هیات مدیره سه نفر هستند که یکی پسرم حسین عابدینی و برادران بهزادی هستند که از ابتدا با این موسسه همکاری می کردند. البته آقای خسروی رئیس مجمع هستند که بخش عمومی کار را هدایت می کنند.

● چه شد که باشگاه پگاه را خریدید؟

▪ اگر یادتان باشد پگاه از اول فصل با مشکل عدم حمایت مالی روبه رو شده بود و هر روز این وضعیت بدتر می شد. آقای قهرمانی استاندار گیلان دنبال این بود که از بخش های صنعتی کمک بخواهند و از ما نیز خواستند که به این باشگاه کمک کنیم که ما هم تصمیم گرفتیم، باشگاه را بخریم. البته این را هم بگویم ما در موسسه سرمایه گذاری سنگینی در ورزش انجام ندادیم ولی می توانیم این ادعا را بکنیم که حدود هزار بازیکن جوان را از شهرهای مختلف کشور زیر پوشش قرار دادیم.

● چه مقدار بودجه برای باشگاه در نظر گرفتید؟

▪ همان طور که می دانید ما سه تیم در سه رده لیگ برتر، دسته اول و دوم داریم، ضمن اینکه تیم والیبال داماش گیلان نیز در لیگ برتر حضور دارد، اما به طور کلی اگر بخواهم بگویم ما برای تیم داماش گیلان دو میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان به بازیکنان باید بدهیم. برای کادر فنی نیز حدود ۶۰۰ میلیون تومان در نظر گرفته شده و با توجه به هزینه های جاری مثل بلیت هواپیما، رزرو هتل و لوازم ورزشی که ۵۰۰ میلیون تومان می شود، ما حدود ۵/۳ میلیارد برای این تیم هزینه خواهیم کرد. برای تیم داماش دورود که در لیگ یک است، ۵/۱ میلیارد تومان بودجه در نظر گرفتیم و برای تیم داماش تهران نیز که در لیگ دو حضور دارد، ۴۰۰ میلیون تومان هزینه کردیم. برای تیم والیبال نیز حدود ۶۰۰ میلیون تومان هزینه در نظر گرفتیم.

● برای تیم های پایه چقدر هزینه می کنید؟

▪ اصول این گونه است که شما هر چقدر برای تیم بزرگسالان هزینه می کنید ۱۰ درصد آن را برای تیم امید و نصف آن را برای جوانان و نوجوانان هزینه می کنید، اما در ایران چون مشکل سربازی برای بازیکنان امید وجود دارد، باشگاه ها با ترس برخورد می کنند و هزینه زیادی نمی کنند. ما نیز همین کار را کردیم، سعی کردیم فاصله بودجه بین امیدها و تیم های پایه دیگر را کمتر کنیم، به طوری که الان بودجه جوانان ما خیلی نزدیک به تیم امیدمان است ضمن اینکه بین ۲۰ بازیکنی که در تیم امید و جوانان به درد تیم بزرگسالان تان بخورد کل بودجه یی را که یک سال هزینه کردید درمی آورید.

● بعد از تغییر سرمربی تیم چرا دوباره سراغ استیلی نرفتید؟

ی ببینید موقعی که من از استیلی خواستم به تیم ما بپیوندد، دلایلی را آورد که احساس کردم از تیم بهتری پیشنهاد دارد. دیدید که چند روز بعد با سپاهان وارد مذاکره شده است. بعد از آن هم فکر نمی کنم درست بود دوباره از او بخواهم به تیم ما بپیوندد. در حال حاضر هم که با استانکو به یک توافق کلی رسیدیم، امیدوارم او بتواند تیم را از ته جدول نجات دهد. این را هم درباره مذاکرات استیلی و من باید اضافه کنم که ما تمام شرایط حمید را قبول کردیم.

● مهندس قبول دارید کمی در نام بردن از استیلی عجله کردید؟

▪ بله این را قبول دارم.

● کمی از پگاه فاصله بگیریم؛ یک سوال کلی. خصوصی سازی ورزش در ایران به درستی در حال انجام است؟

▪ نه، اصلاً این نوع خصوصی سازی که در ورزش صورت گرفته است بیشتر نابودسازی عشق کسانی است که در ورزش سرمایه گذاری کرده اند. این درست نیست که دولت بگوید خب پنج یا شش میلیارد تومان به ما پول بدهید و حالا بروید پنج میلیارد دیگر هم خرج کنید تا یک باشگاه خوب داشته باشید. در همه دنیا این گونه است متولیان امر می گویند ما این کارها را کرده ایم و حالا شما این روند را ادامه دهید. دولت تاکنون هیچ کمکی به ما نکرده است و تمام هزینه ها را خودمان پرداخت کردیم.

● شما انتظار ندارید که دولت بعد از واگذاری باشگاه به شما کمک کند؟

▪ به هیچ عنوان، اما می شود شرایط و امکانات را جوری برنامه ریزی کرد که بخش خصوصی نیز از این امکانات استفاده کند.

● خب استادیوم سردار جنگل را در اختیار شما قرار داده است؟

▪ این تنها کاری است که انجام دادند آن هم از پول بلیتی که به تماشاگران می فروشند، برمی دارند.

● چرا ما در چند سال گذشته در امر ترانسفر موفق نبودیم؟

▪ ببینید ما مارک خودمان را از دست دادیم. ما در جام جهانی بازیکن فوق العاده نداشتیم. تمام بازیکنان خوبمان را قبل از آن عرضه کرده بودیم، ضمن اینکه دیگر ما تنها کشور آسیایی نیستیم که بازیکن به اروپا عرضه می کنیم. الان بازیکنان کره جنوبی، ژاپن و چین به راحتی به تیم های اروپایی راه پیدا می کنند. البته آنها از کمک دولت نیز استفاده می کنند و حتی به بازیکنان نیز پول می دهند تا به راحتی در کشورهای اروپایی جا باز کنند.

البته حضور بازیکنان آفریقایی که یا انگلیسی بلد هستند یا فرانسوی، باعث شد مربیان اروپایی بیشتر به آنها تمایل داشته باشند ضمن اینکه کشورهای اروپای شرقی قیمت بازیکنان خود را به شدت کاهش دادند و با توجه به اینکه آنها از نظر فرهنگی و اجتماعی با آنها تفاوت ندارند به راحتی می توانند آنها را قبول کنند. البته یک دلیل دیگر می ماند آن هم مدیران ایرانی هستند که نتوانستند آنچنان به بازیکنان انگیزه بدهند که آنها به جای رفتن به امارات به کشورهای اروپایی بروند. اصولاً فوتبالیست ها بی حوصله هستند و دوست دارند زود به پول برسند برای همین زیاد برای آنها فرقی نمی کند این پول در اروپا داده شود یا امارات. این وظیفه مدیران است که بهترین لیگ را برای فوتبالیست ها انتخاب کنند. متاسفانه مدیران کنونی فوتبال ایران این کار را بلد نیستند اما ما بلد بودیم چه کار کنیم.

● چه کار می کردید؟

▪ ببینید مثال می زنم. با رفتن علی دایی به آرمینیا بیلفلد سه میلیون مارک به خودش و پرسپولیس رسید. ما از این سه میلیون مارک، ۵/۲ میلیون را به خودش دادیم که اتفاقاً با اعتراض هیات مدیره پرسپولیس روبه رو شدیم. به آنها گفتم با رفتن علی دایی شاید ۵/۲ میلیون مارک به ما می رسید و ۳۰۰ تا ۴۰۰ به علی، اما همین پول باعث می شود علی پولدار شود و بازیکنان دیگر هم انگیزه پیدا کنند و به اروپا بروند. همین طور هم شد. بعد از او کریم باقری، میناوند، ترابیان و شاهرودی رفتند. خیلی از بازیکنان دیگر رفتند که تنها عامل آن همان پولداری علی دایی بود.

● قرارداد علی دایی و کریم باقری با پرسپولیس آن موقع چگونه بود؟

▪ علی دایی شش میلیون تومان، کریم باقری یک میلیون و ۶۰۰ هزار تومان بود.

● بحث علی کریمی هم جالب بود. او در مصاحبه یی گفته بود خدا را شکر که یک ریال هم به امیر عابدینی از انتقالم نرسید.

▪ این بحث خیلی مفصل است اما مدیر برنامه او یعنی ابوالفضل جلالی به من گفت این حرف را نزده است و برای اینکه از دل من دربیاورد وقتی رفتم دوبی، کلی اطراف ما بود و با هم صحبت کردیم. موقعی که می خواستم علی را به ایتالیا و باشگاه پروجا بفرستم این بحث ها پیش آمد که الان در موردش صحبت نکنیم، موضوعیتی ندارد.

● هنوز با بازیکنان سابق پرسپولیس رفاقت دارید؟

▪ بله. یکی از عواملی که باعث شد کریم باقری به تیم ملی دعوت شود، خود من بودم. علی دایی و کریم باقری با هم جلسه گذاشتند و در این جلسه کریم باقری حرف خیلی منطقی زد. او به علی گفت تو کی من را خط می زنی. اگر بگذاری در جام جهانی بازی کنم، هستم، اما اگر هرجا فکر کردی نیازی به من نیست آن موقع من را خط بزنی، من نمی توانم بیایم و انگار برای کریم باقری خیلی سخت است که برای تیم ملی و پرسپولیس بازی کند و احتیاج دارد که خیلی وقت بگذارد، علی دایی هم قبول کرد که تا پایان جام جهانی کریم باقری همراه تیم ملی باشد.

● شما چند سال از لیگ برتر دور بودید. در این مدت لیگ چه تغییری کرده است؟

▪ حواشی لیگ برتر در این مدت فوق العاده زیاد شده است. رمال، جادوگر، آنالیزور خانگی، فال بین تا دلت بخواهد زیاد شده است. قبلاً در پرسپولیس که بودم از این موضوعات پیش می آمد، اما نه به شدت الان. در این چند هفته که ما به لیگ آمده ایم بارها با ما تماس گرفتند. اگر اینها فایده دارد که بعضی از مدیران و مربیان فکر می کنند دارد، همه اینها را جمع کنیم، یکجا تیم ملی ایران را قهرمان جام جهانی کنند و پولش را از من بگیرند.

● گفته می شود شما در کار سرمربی تیم هایی که در اختیار دارید، دخالت می کنید؟

▪ بله ، من چون بلدم. خودم فوتبالیست بودم. در کار مربیان دخالت می کنم اما کلمه دخالت زیاد درست نیست بیشتر مشاوره است و این را اکثر مربیانی که با من کار کرده اند، می دانند. من اگر ضعفی در جایی ببینم همان وسط بازی به مربیان می گویم و نمی گذارم بعداً روزنامه ها و کارشناسان این ضعف ها را به ما بگویند. مربیان خیلی خوب می دانند که من حداقل از دستیاران شان بهتر هستم. من مدیر فوتبالی هستم. سیستم های فوتبال را به خوبی می توانم برای شما تحلیل کنم و آنچه را که به خوبی می فهمم به مربیانم انتقال می دهم. این بهتر از آن است که واسطه ها و بعضی از سردبیران ارباب جراید برای من تیم بچینند. من زمان استانکو، پروین و ابراهیمی هم نظراتم را می گفتم. این بستگی به مربیان دارد که قبول کنند یا نه.

● دوست دارید دوباره روی نیمکت بنشینید؟

▪ نه. هر کس شأنی دارد. نیمکت شأن خودش را دارد و جایگاه مربی است. مدیر باشگاه هم شأن خودش را دارد و باید آن بالا بنشیند. زمانی که روی نیمکت نشستم، احساس کردم تیم احتیاج دارد که من در کنارشان باشم. بازیکنان من به خوبی می دانند عابدینی همیشه در لحظات سخت در کنارشان است.

● مهندس، پس اگر این طور باشد مصطفوی هم باید در کار قطبی دخالت کند؟

▪ صد درصد. داریوش خان مدت ها در فوتبال بوده و خیلی خوب فوتبال را می فهمد. اگر دخالت نکند، اشتباه کرده است. قطبی به خاطر شرایطی که دارد احتیاج دارد فردی پرتجربه در کنارش قرار گیرد و به او مشاوره بدهد و به نظرم بهترین فرد مصطفوی است.

● آقای هدایتی را چگونه ارزیابی می کنید؟

▪ او عاشق فوتبال است و پولش را آورده که در این راه خرج کند. اما به دلایلی بعضی ها نمی خواهند او در کنار تیم باشد و بین او و تیم فاصله می اندازند. همین رفتارها باعث شده او کمی از این موضوع دلخور شود. حالا با توجه به جلسه یی که با بعضی از اعضای هیات مدیره پرسپولیس داشتم این موضوع قابل حل است.

● نظرتان درباره قطبی چیست؟

▪ متاسفانه هر کسی که به ایران بیاید و نتواند فارسی را خوب صحبت کند، برای مردم محبوب می شود. قطبی اگر هم پارسال توانست پرسپولیس را قهرمان کند به دو دلیل بود؛ سیستم ناشناخته ۱-۳-۲-۴ و حضور حمید استیلی که هر دو این عوامل را این فصل در اختیار ندارد.

● حرفی مانده؟

▪ نه، فقط امیدوارم فوتبال ایران روند رو به رشد خود را ادامه دهد.

پویان امیری