در برآورد اولیه دومین حراج بونامز، تابلو «فرامرز پیلارام» با قیمت ۵۰۰ تا ۷۰۰ هزار دلار به عنوان گرانترین اثر ارائه شده در این حراج اعلام شد.

دومین حراج بونامز شامل آثار هنرمندان ایران، عراق، مصر، هندوستان، سوریه، الجزایر، لبنان، بحرین، مراكش، تركیه، لیبی، پاكستان، امارات متحده عربی و تونس ۲۴ نوامبر در هتل رویال میراژ شهر دبی برپا می‌شود.

برآورد اولیه قیمت آثار هنری این حراج اعلام شده است و آثار هنرمندان ایرانی بالاترین برآوردهای این حراج را به خود اختصاص داده‌اند.

بر اساس این گزارش، در این حراج بیش از ۶۰ اثر از ۵۴ هنرمند ایرانی ارائه شده است كه بعد از تابلو فرامرز پیلارام به عنوان گرانترین اثر ارائه شده در این حراج، اثری از سهراب سپهری با برآورد قیمت۴۰۰ تا ۶۰۰ هزار دلار و پرویز تناولی با اثری از مجموعه «شاعر و هیچ» به قیمت ۳۰۰ تا ۴۰۰ هزار دلار در رتبه‌های بعدی قرار دارند.

تابلو حسین زنده‌رودی به قیمت ۳۰۰ تا ۳۵۰ هزار و آثار فرهاد مشیری و محمد احصایی هر كدام به قیمت ۲۵۰ تا ۳۵۰ هزار دلار برآورد قیمت شده‌اند.

آثار دیگر هنرمندان ایرانی نیز به شرح زیر قیمت‌گذاری شده است:

منوچهر یكتایی (۲۵ تا ۳۵ هزار دلار)، محسن وزیری مقدم (۴۰ تا ۵۰ هزار دلار)، رضا مافی (۳۵ تا ۴۵، ۳۰ تا ۳۵ ، ۴۰ تا ۶۰،۵۰ تا ۷۰ هزار دلار)، ابوالقاسم سعیدی ( ۵۰ تا ۷۰ هزار دلار)، علیرضا اسپهبد (۵۰ تا ۷۰ هزار دلار)، قاسم حاجی زاده (۱۸ تا ۲۵ هزار دلار)، واحد خاكدان (۲۵ تا ۳۵ هزار دلار)، آنه محمد تاتاری ( ۸ تا ۱۲ هزار دلار)، هوشنگ پزشك‌نیا (۳۵ تا ۴۵ هزار دلار)، آیدین آغداشلو (۴۰ تا ۶۰ ،۳۰ تا ۴۰ هزار دلار)، رضا لواسانی (۲۰ تا ۲۵ هزار دلار)، كوروش شیشه‌گران (۲۵ تا ۳۵ ،۳۰ تا ۴۰ هزار دلار)، ناصر اویسی ( ۴۰ تا ۵۰، ۲۵ تا ۳۵،۱۵ تا ۲۵ هزار دلار)، محمدعلی ترقی جاه (۲۵ تا ۳۵ ، ۳۰ تا ۴۰ هزار دلار)، بهجت صدر (۱۲ تا ۱۵ هزار دلار) ، شیرین نشاط (۱۵ تا ۲۵، ۲۰ تا ۳۰ هزار دلار)، بهمن دادخواه (۸۰ تا ۱۰۰ هزار دلار)، ژازه طباطبایی (۱۰۰ تا ۱۲۰ ، ۲۵ تا ۳۰ هزار دلار)، نصرالله افجه‌ای ( ۱۵ تا ۲۰ ، ۱۵ تا ۲۰ هزار دلار) صادق تبریزی ( ۸ تا ۱۰ هزار دلار) ، صادق تیرافكن ( ۱۰ تا ۱۴ هزار دلار) شیرین علی آبادی ( ۱۵ تا ۱۸ هزار دلار)، ماركو گریگوریان ( ۶۵ تا ۷۵ هزار دلار) حسین كاظمی (۴۵ تا ۵۵ هزار دلار)، مسعود عربشاهی (۶۰ تا ۸۰ هزار دلار)، صداقت جباری ( ۱۰۰ تا ۱۵۰ هزار دلار) ، رضا درخشانی (۷۰ تا ۹۰ هزار دلار)، فریده لاشایی (۳۰ تا ۴۰ هزار دلار)، سیراك ملكونیان (۴۵ تا ۵۵ ، ۴۵ تا ۵۵ هزار دلار)، كوروش ادیم ( ۶ تا ۸ هزار دلار) پوران جین چی (۱۵ تا ۲۰ هزار دلار)، عباس كیارستمی ( ۴۰ تا ۶۰ هزار دلار) ، سمیرا علی‌خانزاده (۱۴ تا ۱۶ هزار دلار)، مهرداد شوقی (۱۲ تا ۱۶ هزار دلار)، نصرت‌الله مسلمیان (۲۰ تا ۲۵ هزار دلار)، مصطفی دشتی ( ۱۰ تا ۱۵ هزار دلار)، ف. رسولی (۱۲ تا ۱۵ هزار دلار) مصطفی دره باغی ( ۱۲ تا ۱۵، ۸ تا ۱۰ هزار دلار)، كاوه گلستان (۱۰ تا ۱۲ هزار دلار)، بهمن جلالی ( ۶ تا ۸ هزار دلار)، محمد فرنود (۸ تا ۱۰ هزار دلار)، ملكه نائینی (۱۴ تا ۱۶ هزار دلار) فرح اصولی ( ۲۰ تا ۳۰ هزار دلار)، علی اكبر صادقی (۳۵ تا ۴۵ هزار دلار)، گلناز فتحی ( ۲۸ تا ۳۲ هزار دلار)، افشین پیرهاشمی (۳۰ تا ۴۰ هزار دلار)، پویا آریانپور (۱۵ تا ۲۰ هزار دلار) و ركنی حائری‌زاده (۳۵ تا ۴۵ هزار دلار).

فرح حاكمی كارشناس خانه حراج بونامز درباره بازار فروش آثار هنری به خبرنگار هنرهای تجسمی فارس گفت : «من فكر می‌كنم ما این روزها بیش از هر چیز نیازمند تعادل در بازار فروش آثار هنری هستیم. قیمت‌ها به شكل نامتعادلی بالا رفته و به بازار فروش صدمه زده است. بعد از دو حراج ساتبی و كریستی كه قیمت آثار ایرانی تحت تاثیر ركود بازار جهانی پایین آمد، شاهد نزدیك شدن به مرزهای تعادل هستیم و من عقیده دارم این تعادل در حال شكل گیری است.

این كارشناس هنری درباره حراج بونامز در روز ۲۴ نوامبر هم گفت: در حراج ۲۴ نوامبر، بیش از ۶۰ اثر از هنرمندان با سابقه ایران در كنار آثار جوان ترها عرضه خواهد شد. البته هنرمندانی هستند كه برای اولین بار آثارشان در این حراج عرضه می‌شود و ما سعی كردیم قیمت آثار را در حد امكان مناسب در نظر بگیریم.

حاكمی ابراز امیدواری كرد كه فروش آثار هنری ایران در آینده در مقیاس وسیع‌تر جهانی انجام شود.