رئیس‌ جمهوری كشورمان با بیان اینكه دولت برنامه جامع آب كشور را تدوین كرده است، گفت: در بودجه سال ۸۸ حجم قابل توجهی در اعتبارات آب ایجاد خواهد شد و امیدواریم با پشتیبانی نمایندگان مجلس در طول ۵ تا ۶ سال مشكل آب كشور حل شود.

به گزارش واحد مركزی خبر ، محمود احمدی ‌نژاد ظهر پنج‌شنبه در مراسم آغاز عملیات اجرایی پروژه انتقال آب به استان قم، آب را مایه حیات و آبادانی دانست و اظهار داشت: دولت باید به گونه‌ای برنامه‌ریزی كند تا جمع‌آوری، ذخیره و تنظیم آب با برنامه عمل شود. از این رو دولت و وزارت نیرو در جریان سفرهای استانی همه ظرفیت های آبی كشور را مورد مطالعه و بررسی قرار داده‌اند و امروز تقریبا برای همه آب‌های قابل جمع‌آوری، برنامه جامعی تنظیم شده است كه باید به سرعت اجرایی شود. رئیس‌جمهور وظیفه مردم در استفاده بهینه و صرفه‌جویی در مصرف آب را مهم دانست و گفت: امروز استفاده از روش‌های نوین در بخش كشاورزی مصرف آب را به یك سوم كاهش و تقریبا تولید را دو برابر افزایش می‌دهد.

احمدی‌نژاد در ادامه با اشاره به ویژگی پروژه بزرگ انتقال آب به استان قم تصریح كرد: هدف غایی این پروژه آب‌رسانی به شهر قم است، از نگاه ملت ایران شهر قم از جهات گوناگون دارای اهمیت است، اول اینكه حرم حضرت معصومه(س) در این شهر است، بانویی كه افتخار همه عالمیان است. دوم اینكه مردم قم پرچمداران دیانت از ارزش های الهی و آرمان‌های انقلابی و نماد ایستادگی و شجاعت هستند.

وی اضافه كرد: مردم قم در پیروزی انقلاب اسلامی نقش پیشگام داشتند و همچنان در دفاع از اهداف انقلاب در صحنه حضور فعال دارند اما از بركات مادی انقلاب كم‌بهره هستند.

احمدی‌نژاد ویژگی دوم این پروژه را بهره‌مندی چندین شهر از نعمت آب دانست و گفت: در این پروژه به خاطر وجود نازنین حضرت معصومه(س) بیش از چهل شهر و روستا از نعمت آب به خاطر قرار گرفتن در مسیر این خط لوله بهرمند شدند. رئیس‌جمهور خاطر نشان كرد: به لحاظ فنی و مهندسی این پروژه متنوع ترین و پیچیده‌ترین پروژه مهندسی كشور است و به لحاظ حجم و اعتبارات نیز جزء نخستین پروژ‌ه‌های اجرا شده در كشور می‌باشد.

احمدی‌نژاد اضافه كرد: ویژگی دیگر این پروژه آن است كه كاملا به دست متخصصان پرتوان داخلی و بچه‌های جبهه و جنگ به اجرا درمی‌آید.

وی تصریح كرد: برای ساختن كشور نیازمند روحیه جهادی، حزب‌اللهی و ایمانی هستیم و امروز این روحیه در مجری این پروژه یعنی قرارگاه خاتم‌الانبیاء به وضوح نمایان است. رئیس‌جمهور عنایت خاص رهبر معظم انقلاب به اجرای این پروژه را از دیگر ویژگی‌های آن دانست و تصریح كرد: دولت مصمم بود به هر مقداری كه می‌تواند بودجه اختصاص دهد تا این پروژه در طول چهار سال به پایان برسد، اما قطعا با توجه به مشكلاتی كه بعضا در اعتبارات و بودجه بوجود می‌آید، اگر عنایت رهبری عزیز صورت نمی‌گرفت شرمنده مردم قم می‌شدیم.

رئیس‌جمهور با بیان اینكه عده‌ای انجام پروژه‌ای به این گستردگی را ناممكن و نشدنی عنوان می‌كردند، گفت: مجری این پروژه با قبول انجام آن شجاعت بی‌بدیلی از خود به نمایش گذاشت و این می‌تواند برای مهندسان جهان یك كلاس درس باشد.

احمدی‌نژاد اضافه كرد: اینكه عده‌ای عنوان می‌كنند حضور قرارگاه خاتم‌الانبیاء پروژه‌های عمرانی دیگر پیمانكاران را محدود می‌كند خبط غلطی است كه از روی بی اطلاعی بیان می‌شود، چرا كه در كشور به اندازه همه پیمانكاران پروژه‌های مختلف و گوناگونی وجود دارد.

وی افزود: قرارگاه خاتم‌الانبیاء در پروژه‌های كلیدی كشور كه نیازمند فناوری‌های جدید و نوآوری هستند، كارهای بزرگی را انجام داده است و امروز به فضل الهی با حضور جوانان و متخصصین با ایمان و مبتكر هیچ‌وقت برای اجرای پروژه‌ها به بیگانگان التماس نمی‌كنیم.

پرویز فتاح در مراسم آغاز عملیات اجرایی فاز دوم پروژه آبرسانی به قم با اشاره به اجرای پروژه انتقال آب از سرشاخه‌ها دز به قم گفت: با اجرای این پروژه سالانه ۱۸۱ میلیون متر مكعب آب به حوزه قم‌رود انتقال می‌یابد و بخشی از این آب به بخش صنعت تخصیص داده خواهد شد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود از تخصیص ردیف ملی برای احداث ۲۸ سد در نقاط مختلف كشور خبر داد و گفت: در آینده ۱۹ سد دیگر نیز برای دریافت دریف بودجه ملی مشخص خواهند شد.

فتاح اعتبارات ملی آب قبل از دولت نهم را سالانه یك هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان خواند و افزود: در دولت نهم سالانه ۳ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان اعتبارات ملی برای بخش آب در نظر گرفته شده است.

وی همچنین از تامین آب شهر مشهد مقدس از سد دوستی خبر داد و گفت:‌ این پروژه نیز یكی از مهم‌ترین پروژه‌های آبرسانی در كشور است كه در دولت نهم اجرایی شده است.