مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان کرمان گفت: برای جبران کمبود اعتبار مورد نیاز جهت تکمیل بازسازی شبکه اسپیکان و پشت رود و پرداخت مطالبات پیمانکاران و همچنین تکمیل شبکه شهرک های جدید در شهرهای بم و بروات، نیاز به ۱۰ میلیارد و ۴۰۰ میلیون تومان اعتبار است.

مهندس محمد تربتی در گفت وگو با ایسنا، افزود: از دی ماه سال ۱۳۸۴، تاکنون اعتباری جهت پرداخت هزینه های جاری در اختیار این شرکت قرار نگرفته و صدور قبض و دریافت آب بها از مشترکان از ابتدای سال جاری شروع شده است که متاسفانه تنها قریب به ۲۰ درصد از مشترکان جهت پرداخت قبوض آب بها اقدام کرده اند.

وی ابراز امیدواری کرد: با نصب انشعابات باقی مانده و وارد کردن شبکه بازسازی شده جدید در مدار بهره برداری و خروج شبکه قبلی از مدار بهره برداری، شاهد تحول بنیادی در خدمات مربوط به آب آشامیدنی باشیم که این کار تا پایان آذرماه سال جاری محقق خواهد شد.

تربتی در ادمه به بیان خدمات انجام شده از ابتدای زلزله تاکنون در این زمینه پرداخت و گفت: فعالیت آب رسانی شهرهای بم و بروات بلافاصله پس از زلزله هشتم دی ماه سال ۱۳۸۲، آغاز شد که در پایان روز اول، پنج حلقه چاه شهر بم و دو حلقه چاه بروات وارد مدار شد و آب رسانی توسط تانکر و تا جایی که امکان داشت از طریق شبکه به صورت بسیار محدود شروع شد.

وی ادامه داد: تمام توان استان و کمک های سایر شرکت های آب و فاضلاب استانی جهت آب رسانی به مردم در روزهای دوم و سوم بعد از زلزله شکل گرفت و در پایان دی ماه، بیش از ۹۰ درصد آب مورد نیاز مردم از طریق شبکه توزیع در اختیار مشترکان قرار گرفت.

تربتی اظهار کرد: اولین اعتبارات عمرانی جهت بازسازی شبکه های آب آشامیدنی شهرهای مذکور پس از مبادله موافقتنامه در دی ماه سال ۸۳ در اختیار شرکت قرار گرفت، ولی قبل از آن پنج پیمانکار جهت بازسازی شبکه ،انتخاب و مشغول به کار شدند.

وی میزان اعتبارات ملی عمرانی تخصیص یافته جهت این کار تا پایان سال مالی ۸۶ را ۲۳ میلیارد و ۴۲۰ میلیون تومان اعلام کرد و افزود: از این میزان ۱۲/۵میلیارد تومان آن، جهت پرداخت دستمزد پیمانکارا ن و مابقی آن برای خرید لوله و اتصالات منظور شده است.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان اضافه کرد: در کنار این اعتبارات، موسسه ای در ژاپن احداث مخزن دو هزار متر مکعبی بروات، بازساری ۳۵ کیلو متر شبکه و حفر تجهیز دو حلقه چاه آب آشامیدنی را انجام داد و همچنین یونیسف با تخصیص چهار و یک دهم میلیون دلار اعتبار، بخش قابل توجهی از لوله اتصالات مورد نیاز بازسازی شبکه بم را بر عهده گرفت.

تربتی یادآور شد: طول شبکه آب آشامیدنی شهرهای بروات قبل از زلزله جمعا ۵۵۰ کیلومتر بود که پس از طراحی انجام شده توسط مشاور و بر اساس آخرین موافقتنامه با سازمان مدیریت و برنامه ریزی سابق در سال ۱۳۸۵ طول شبکه مورد نیاز و بازسازی ۷۵۸ کیلومتر توافق شد.

وی با بیان اینکه تاکنون در شهرهای بم و بروات جمعا ۶۹۰ کیلومتر بازسازی شبکه انجام شده است،گفت: تعداد مشترکان آب آشامیدنی شهرهای بم و بروات از زمان وقوع زلزله ۲۵ هزار و ۵۰۷ فقره بود و در شرایط فعلی به ۳۴ هزار و ۹۶۷ فقره افزایش پیدا کرده است، یعنی ۹ هزار و ۴۶۰ فقره انشعاب جدید به متقاضیان واگذار شده است.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان کرمان تصریح کرد: جهت تامین آب آشامیدنی شهرهای بم و بروات دو حلقه از چاه های موجود شهرهای مذکور متوسط خیرین تهرانی حفاری شد.

تربتی یادآور شد: به دلیل تداوم خشکسالی در ۱۰ سال گذشته و افت شدید آب های زیرزمینی در شهرهای مختلف استان از جمله شهرهای مذکور تاکنون چهار حلقه از چاه های موجود شهرها جابجا ، سه حلقه از چاه ها به دلیل افت شدید آب دهی غیرقابل بهره برداری و پنج حلقه چاه جدید که پاسخگوی مشترکان جدید باشد در حال حفاری و تجهیز است که عمده کار آنها انجام شده است.

به گفته وی، از مجموع انشعابات قبلی شهرهای بم و بروات ۱۸ هزار ۷۵۸ فقره بازسازی و قریب به ۶ هزار و ۸۰۰ فقره نیز در حال انجام است.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان کرمان خاطر نشان کرد: یکی از مشکلات اساسی تامین آب آشامیدنی در شهرهای بم و بروات اتفاقات زیاد روی شبکه توزیع قبلی آب مورد نیاز برای بازسازی واحدهای مسکونی و تجاری، مصرف بی رویه به وسیله مشترکان، نیاز جمعیتی و مشاوره پیمانکاری فعال در شهرهای بم و بروات برای عملیات بازسازی و آبیاری فضای سبز بود که نیاز آبی شهرهای مذکور از ۴۵۰ لیتر در ثانیه در زمان قبل از وقوع زلزله به ۹۶۰ لیتر در زمان بعد از وقوع زلزله افزایش پیدا کرد.

مهندس تربتی گفت: با وجود تامین آب با ظرفیت مورد اشاره به دلایل فوق الذکر در بعضی از مقاطع زمانی برای تامین بخشی از نیاز آب آشامیدنی مشترکان به ناچار به استفاده از توزیع آب تانکری به صورت محدود از طریق شبکه توزیع بود.