به گفته رئیس هیات مدیره سندیکای صنعت برق، در صورت پیاده سازی عدالت یارانه ای به ویژه در حوزه صادرات تجهیزات صنعت برق در مدت زمان پنج سال، شرکت های برقی متعهد می شوند که رقم ۳۰ میلیارد دلار پیش بینی شده در سند چشم انداز را تحقق بخشند. محمد پارسا در مجمع عمومی سندیکای صنعت برق ایران که یکشنبه جاری در اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران با حضور نبی زاده سفیر ایران در کشور هند، نهاوندیان رئیس اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران و ناصح نایب رئیس هیات مدیره صنعت برق ایران برگزار شد، در ادامه گفت: «زمینه ای را فراهم کردیم که تولیدکنندگان بتوانند مسائل شان را مطرح کنند تا به صورت جدی در کمیته دنبال شود. هدف ما این است که با ایجاد شرکت های بزرگ و مادر قدرت رقابتی شرکت های داخلی را برای ورود به بازارهای جهانی افزایش دهیم.»

وی بر تشکیل کمیته توسعه صادرات در سندیکای صنعت برق به عنوان یکی از حرکت های کارساز این نهاد تاکید کرد و گفت: «در حال حاضر، سهم صنعت برق از صادرات خدمات فنی و مهندسی قریب به ۵۰ درصد است. معتقدیم که در صورت پیاده سازی عدالت یارانه ای می توانیم این میزان را افزایش دهیم.»

پارسا از صنایعی مانند فولاد و سیمان سخن به میان آورد که قریب به ۵۰ درصد از قیمت تمام شده محصولات آنها مربوط به برق مصرف شده است حال آنکه محصولات صنایعی مانند تجهیزات برقی وابستگی کمتر از پنج درصد به برق دارند. او معتقد است: «هردو این صنایع به رغم تفاوت فاحشی که در بهره گیری از یارانه انرژی دارند، از جوایز صادراتی یکسانی برخوردار می شوند. اگر عدالت یارانه ای برای یک دوره موقت در صنایع پیاده شده و حمایت های صادراتی براساس یارانه انرژی دریافت شود، علاوه بر توانمندسازی صنایع، می توانیم این یارانه را به تدریج در یک دوره چند ساله حذف کنیم.»

وی در ادامه افزود: «واقعیت این است که تا امروز موفق شده ایم، تکنولوژی وارد کرده، محصولات مورد نیاز را مونتاژ کنیم و در نهایت به ۹۵ درصد خودکفایی دست یابیم. امروز در شرایطی هستیم که باید برای برندهای داخلی امتیاز بیشتری قائل باشیم، تولید داخلی را افتحار و غرور ملی بدانیم و این فرهنگ را در تمام لایه های اقتصاد کشور، تشویق و ترویج کنیم.»

وی آغاز صادرات تکنولوژی در صنعت برق را نوید آینده ای روشن برای این صنعت دانست و خاطرنشان کرد: «از این پس سندیکا باید زمینه را برای صدور تکنولوژی شرکت های عضو فراهم کند، به گونه ای که ۷۰ درصد از بازارهای آنها در خارج از کشور و تنها ۳۰ درصد از آن در داخل باشد.»

رئیس هیات مدیره سندیکای صنعت برق ایران به نیازهای کشور در حوزه پیمانکاری اشاره و اذعان کرد: «باید شرکت های پیمانکاری بزرگی نظیر مپنا در حوزه پروژه های بین المللی فعال باشند و شرکت های کوچک تر اجرای پروژه های داخلی را در دست بگیرند. واقعیت این است که اگر بتوانیم ۷۰ درصد از محصولات خود را به سایر کشورها صادر کنیم، بنگاه هایی رقابتی خواهیم داشت چرا که در بازارهای بین المللی توان رقابت با شرکت های سایر کشورها را داشته ایم.»

وی تصریح کرد: «براساس چشم انداز ۲۰ ساله کشور، صادرات غیرنفتی ایران در سال ۱۴۰۴ به ۱۵۰ میلیارد دلار خواهد رسید. سهم صنعت برق از این میزان ۲۰ تا ۲۵ درصد از این رقم خواهد بود. بنابراین جهت گیری ما در سندیکا باید به گونه ای باشد که شرکت های عضو ظرف ۱۵ سال آینده قادر به صدور ۳۰ میلیارد دلار خدمات فنی و مهندسی باشند. میزان صادرات ما در حال حاضر رقمی حدود یک میلیارد دلار است. این رقم در سال ۱۳۸۲ ، ۵/۱ میلیارد دلار بوده است.»او مشکلات صادرات را نیز یادآور شد و گفت: «اگر در طول این مدت وزارت نیرو با کمبود منابع مالی مواجه نمی شد و به تبع آن شرکت ها به مشکل کسری بودجه برنمی خوردند شاید امروز صادرات صنعت برق رقمی برابر با چهار تا پنج میلیارد دلار بود. بدهی وزارت نیرو به این صنعت لطمه بسیاری زد به طوری که رشد صادراتی شرکت های فعال برقی متوقف شد.»پارسا به خدمات ملی که سندیکا در طول این مدت ارائه داده اشاره کرد و گفت: «یکی از این مباحث، کاهش تلفات بود که در این مورد به صورت مستمر با کمیسیون انرژی مجلس مذاکره کردیم. این مذاکرات در نهایت به تصویب لایحه کاهش تلفات منجر شد. به این ترتیب دولت از سوی مجلس موظف شد هر ساله یک درصد تلفات برق را کاهش دهد. اگر این برنامه به درستی اجرا شود، ما قادر خواهیم بود ظرف ۱۰ سال حداقل ۲۰ هزار مگاوات از تلفات شبکه های برق در طول ۱۰ سال آینده بکاهیم.»جایگزین کردن صادرات برق به جای صدور گاز یکی دیگر از برنامه هایی بود که پارسا یادآور شد و افزود: «ما می توانیم به شاهراه برق منطقه بدل شویم. در این صورت می توانیم از این منابع برای تامین برق کشور بهره بگیریم و مازاد آن را به سایر کشورها صادر کنیم. ما در تولید برق دارای مزایای رقابتی هستیم، چرا که به گاز دسترسی داریم و ناچار نیستیم مانند بسیاری از کشورها هزینه ای هم برای حمل گاز به نیروگاه ها صرف کنیم.»نهاوندیان تاکید کرد: «سندیکای صنعت برق ارتباطات گسترده ای با نهادهای مختلف برقرار کرده است. انتشار نشریه و ایجاد یک شبکه اطلاع رسانی قدرتمند، توان ارتباطی این نهاد را افزایش داده است.»وی سندیکای صنعت برق ایران را یکی از قوی ترین و پیشروترین تشکل های کشور دانست و تصریح کرد: «سندیکا می تواند خلأهای تشکلی موجود در صنعت برق را از میان ببرد و از این طریق ارتباط واحدهای بخش خصوصی فعالان اقتصادی را با دستگاه های تصمیم گیر و سیاستگذار سامان داده و روابط بین المللی آنها را تسهیل کند.از دیدگاه نهاوندیان زمینگیر شدن شرکت های خصوصی صنعت برق به سبب کسری بودجه در سازمان های دولتی که تنها مشتریان آنها هستند، افزون بر اینکه نیاز به اقدام جدید و سریع دولت و مجلس دارد نشان دهنده این نکته است که توانمندی قابل توجه صنعت برق محدود به یک یا چند مشتری مشخص است.

وی هند را یکی از بازارهای مستعد برای حضور شرکت های ایرانی دانست و در ادامه خاطرنشان کرد: «براساس آمار ارائه شده، این کشور تا سال ۲۰۳۰ به دو هزار میلیارد دلار سرمایه گذاری در صنعت برق خود نیاز دارد. بدین معنا که شرکت های ایرانی می توانند وارد بازار دو تریلیون دلاری شوند. اگر بتوانیم تنها یک درصد از این بازار را در اختیار بگیریم، به ۲۰ میلیارد دلار صادرات دست یافته ایم. اگر چه نباید فقط به همین بازار بسنده کنیم.»نهاوندیان فرصت های سرمایه گذاری در منطقه را یادآوری و تصریح کرد: «مشکلی که تا پیش از این در اقتصاد ما به چشم می خورد نبود ارتباط منسجم و گسیختگی تعاملات بخش های مختلف در حوزه انرژی بود. متمایز بودن صنایع نفت و برق و فاصله عمیق آنها با بخش دانشگاهی، یکی از مشکلات عمده حوزه انرژی بود. امروز باید پیش از هر چیز از فاصله میان این بخش ها کاست و از حرکت سندیکا در راستای تشکیل کنفدراسیون و ایجاد ارتباط میان تشکل های فعال در حوزه های مختلف انرژی حمایت کرد.»وی به سندیکای صنعت برق ایران توصیه کرد که فعالیت های خود را در راستای پر کردن خلأهای تشکلی و تقویت ارتباط تشکل ها با اتاق جهت داده و زمینه را برای حضور شرکت ها در عرصه های بین المللی فراهم آورد.

نهاوندیان تاکید کرد: «سندیکا می تواند از امکانات اتاق بازرگانی و ارتباطات آن با مراجع تصمیم گیر کشور برای دستیابی به این مهم بهره بگیرد تا به این ترتیب به همت سندیکای صنعت برق ایران و اعضای آن نه تنها در ایران بلکه در منطقه هم خاموشی نداشته باشیم و آنها را روشن نگاه داریم.»

● بازار دو هزار میلیارد دلاری هند

سفیر ایران در هند نیز در ادامه این مراسم با اشاره به موقعیت استراتژیک ایران در منطقه اشاره کرد و افزود: «امروز این موقعیت برای شرکت های ما ایجاد شده که به سایر کشورها راه بگشایند.»

● دغدغه مشترک دوره های مختلف

پارسا ضمن تاکید بر این نکته که سندیکا می تواند با حضور پیشکسوتان این صنعت و تشکیل یک هیات مدیره جامع تر، بهتر از گذشته به احقاق حقوق اعضای خود بپردازد، گفت: «یک هیات مدیره جامع، همه طیف ها از جمله سازندگان انواع مختلف تجهیزات برقی، نیروگاه سازان، مشاوران و پیمانکاران را در ترکیب خود جای می دهد. به این ترتیب حرکت به سوی توسعه صنعت برق به شکل هدف دارتری پی گرفته می شود.»

پارسا در ادامه تصریح کرد: «ممکن است عمر این دوره از هیات مدیره کوتاه باشد چرا که ما تلاش می کنیم در کوتاه ترین زمان ممکن نسبت به تشکیل کنفدراسیون اقدام کنیم.»