با فروش نقاشی آبستره اثر "کازیمیر ماله ویچ" نقاش روسی اوایل قرن بیستم در حراجی "ساثبی" نیویورک به مبلغ ۶۰میلیون دلار ، حراج پاییزه نیویورک آغاز شد.

از نیویورک این اثر که SUPREMATIST COMPOSITION نام دارد و در سال ۱۹۱۶کشیده شده است به مبلغ ۶۰میلیون و دو هزار و ۵۰۰دلار به فروش رفت.

گفته می شود در حراجی پاییزه "ساثبی" که از دوشنبه آغاز شده و به مدت دو هفته ادامه خواهد داشت نزدیک به یک میلیارد دلار آثار هنری برای فروش عرضه می شود.

حراج پاییزه نیویورک مهم ترین فصل حراج های سالانه آثار هنری است.

به گفته کارشناسان در اولین شب حراج، تعدادی از آثار بزرگ این شرکت بزرگ حراجی پایین تر از قیمت فروخته شد یا خریداری برای آن پیدا نشد.

از آثاری که فروش آن ممکن نشد یا کمتر از قیمت پایه به فروش رفت می توان به آثاری از "مودیلیانی"، "دگا" و پیکاسو اشاره کرد که ستارگان رایج حراج های اثار مدرن و امپرسیونیستی به شمار می آیند.

اثر فروخته شده "ماله ویچ" حدنصابی در فروش آثار این هرمند محسوب می شود. بالاترین رقمی که برای خرید یکی از آثار این هنرمند قبلا پرداخت شده بود ۱۷میلیون دلار بود. ضمنا ۶۰ میلیون دلار حد نصابی برای اثار هنری روسی محسوب می شود.

یکی دیگر از فروش های بزرگ دوشنبه شب "رقصنده ای در حال استراحت" اثر ۱۸۷۹ "ادگار دگا" است که به مبلغ ۳۷میلیون دلار و زیر قیمت ۴۰ میلیون دلار فروخته شد.

"خون آشام" نقاشی یک زن اثر ""ای مانچ" نقاش نروژی ۳۸میلیون و ۱۲۰ هزار دلار فروش رفت که بالاتر از قیمت اولیه ۳۰میلیون دلار بود.

لازم به یادآوری است که بحران اقتصادی کنونی جهان باعث کاهش تمایل مجموعه داران و ثروتمندان برای خرید آثار هنری شده است اما آثار هنری دست اول همچنان خریداران خود را دارد.

البته بازار حراج هنری در طول دو هفته آینده محک می خورد و در پایان می توان قضاوت درستی در ارتباط با تاثیر تحولات اقتصادی کنونی جهان بر فروش آثار هنری داشت.

مساله ای که هنوز حراجی "ساثبی" درباره آن به طور مشخص سخن نگفته به کنار گذاردن یک اثر پیکاسو از حراج های این شرکت مربوط می شود که ۳۰میلیون دلار برای آن قیمت پایه گذاشته شده بود.

"دیوید نورمن" معاون اثار امپرسیونیستی و مدرن "ساثبی" اعلام کرد که اثر یاد شده را مالک اثر و به دلایل شخصی پس گرفته است.