در جلسه برگزاری پنجاه و سومین بینال ونیز که با حضور محمود شالویی و نمایندگان ۸۷ کشور جهان برگزار شد، رییس بینال ونیز هنر ایران را هنری قدیمی خواند که حرف زیادی برای گفتن دارد.

جلسه برگزاری پنجاه وسومین دوره بی ینال «ونیز» با حضور محمود شالویی مدیر کل مرکز امور هنرهای تجسمی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و سرپرست موزه هنرهای معاصر تهران عصر روز جمعه ۱۰ آبان ماه (۳۱ اکتبر ۲۰۰۸) برگزار شد.

محمود شالویی طی سخنانی مراتب آمادگی و حضور ایران را اعلام و اظهار داشت که جمهوری اسلامی ایران با بهره مندی از هنرمندان برجسته ای که صاحب آثاری فاخر و ارزشمند درزمینه ی هنرهای تجسمی هستند در پنجاه وسومین بی ینال «ونیز» حضوری جدی و پربار خواهند داشت.

وی هم چنین یادآور شد که از هم اینک مقدمات، فضا و مکان مناسبی در ونیز فراهم شده است که برای این کار، سالن های متعددی را که گنجایش آثار هنری اعم از نقاشی، حجم، چیدمان و ... دارند در نظر گرفته شده است.

بنا بر این گزارش، درحاشیه این جلسه محمود شالویی با پائولو باراتا(Baratta Paolo) رییس بی ینال ونیز دیدار و گفت وگو کرد.

دراین دیدار وی از دعوت رسمی باراتا برای شرکت جمهوری اسلامی ایران دراین رویداد مهم هنری صمیمانه تشکر کرد و گفت: ما دعوت شما را پذیرفتیم و برای شرکت در این بی ینال شرایط لازم را فراهم خواهیم کرد و یقینا حضور هنرمندان ایرانی و آثار برجسته آنها بر غنای بی ینال خواهد افزود و همان گونه که جهانیان از هنرمندان ایرانی انتظار دارند این آثار خواهد درخشید.

بنا برهمین گزارش، پائولو باراتا رییس بی ینال ونیز گفت: من هم بسیار خرسندم که ایران در بی ینال ونیز شرکت می کند و به نوبه خود دعوت می کنم که در زمان برگزاری بی ینال شما هم حضور داشته و از همه غرفه های آن بازدید کنید و زمینه های تعامل و همکاری فرهنگی و هنری را بیش از گذشته فعال کنید.

وی افزود: من حضور قوی ایران را خواستارم چرا که هنر ایران، هنری قدیمی است و حرف زیادی برای گفتن دارد و من می دانم تعداد هنرمندان در ایران زیاد است. لذا انتخاب هنرمندانی از میان آنان برای ورود به بی ینال کار آسانی نیست من برای هنر ایرانی آرزوی موفقیت می کنم.

در ادامه شالویی با دانیال بیرن باوم(BirnBaum Danial) ناظر امور فرهنگی بی ینال هم ملاقات کرد که باوم از حضور ایران سپاسگزاری کرد و گفت: از حضور ایران در این بی ینال خشنود هستم و آرزو می کنم که هرچه زودتر آثار هنرمندان ایرانی را در این رویداد مهم هنری از نزدیک شاهد باشم.

دراین جلسه موضوع بی ینال ونیز با عنوان «ساختن دنیاها(Worlbs Making) » از سوی رییس بی ینال اعلام شد و رییس بی ینال از کشورهای شرکت کننده درخواست کرد تا به شیوه ای دراین بی ینال شرکت کنند که بیشتر مخاطبان آنها را جوانان تشکیل دهند و به مشکلاتی که جوانان امروز با آنها مواجه هستند نیز بپردازند.

وی هم چنین از کشورها خواست که آثارشان اگر چه مربوط به هنرهای معاصر است، اما تاریخ گذشته خود را هم فراموش نکنند و از دهه های گذشته هم در آثارشان استفاده کنند.

وی افزود: کشورهای شرکت کننده نمادهایی از فرهنگ خود را در آثارشان داشته باشند.

در این جلسه هم چنین مقرر شد که کشورهای شرکت کننده در کنار بی ینال، کارهای جانبی را هم به نمایش بگذارند و برای آن عنوانی را نیز معرفی کنند و نمایش آثار بی ینال به دوره ۶ ماهه محدود نشود و این امکان فراهم شود که هم چنین در طول سال در های نمایشگاه به روی مراجعه کنندگان گشوده باشد و بی ینال ونیز را نه یک بی ینال ۶ ماهه بلکه بی ینالی سالانه قلمداد کنند.

پنجاه وسومین دوره بی ینال ونیز با عنوان «ساختن دنیاها» روز شنبه ۱۶ خردادماه ۱۳۸۸ (۶ ژوئن ۲۰۰۹) افتتاح و مراسم اختتامیه آن روز یکشنبه ۱ آذر ۱۳۸۸ (۲۲ نوامبر ۲۰۰۹) برگزار خواهد شد.