تزئین خانه ها این بار با شیوه دیگری انجام می شود؛ طرح استفاده از «لامپ های كم مصرف» به فاز عملیاتی وارد شد. براساس آخرین مطالعات جهانی، امروزه ۶ میلیارد لامپ كم مصرف در دنیا استفاده می شود كه تقریباً می توان گفت هر نفر در جهان یك شعله لامپ كم مصرف دارد.

این بار پس می توانیم استدلال كنیم كه ۷۰ میلیون جمعیت ایرانی بنا به تجربیات جهانی می توانند ۷۰ میلیون لامپ كم مصرف استفاده كنند.ایرانی ها معمولاً كم روشنایی یا روشنایی های موضعی را نمی پسندند و این چیزی است كه ما می توانیم راحت تر از خانه ها در خیابان های سطح شهر مشاهده كنیم؛ آلودگی نوری در خیابانها و معابر شهرهای كشور ما ایران، به مرز فزاینده ای رسیده است.این در حالی است كه در بسیاری از كشورها استفاده از لامپ رشته ای به طور كلی ممنوع شده است. در جامعه ای نظیر «اتریش» علاوه بر آن كه مغازه هایش (شبیه سایر كشورهای اتحادیه اروپا) در ساعات اولیه شب تعطیل شده و چراغ هایشان خاموش می شود بلكه به وضوح با عبور كردن از كنار منازل آنها شاهد كمترین تعداد روشنایی (لامپ) هستیم. علی رغم آنكه در این دسته از كشورها، برق با قیمت آزاد به مردم فروخته می شود اما آنها هم در طراح جدید، استفاده از لامپ های كم مصرف را ترویج می كنند.

با این حال در ایران ما، برق به عنوان یك حامل انرژی شبیه سایر انرژی ها (بنزین) به قیمت های بسیار ارزان فروخته می شود و مصرف كننده در پاسخی منطقی به آن اتلاف می كند!...

● ایران الگوی مصرف ندارد

مدیرعامل سازمان بهره وری انرژی دیروز برای اعلام فواید لامپ های كم مصرف و تشریح اوضاع مصرف با خبرنگاران رسانه های گروهی گفت وگو كرد.

لوایی آمار جالبی عنوان كرد و گفت: «متوسط سرانه مصرف برق در جهان امروز به ۷۰۰ كیلو وات ساعت رسیده است اما خوب است بدانید كه این رقم در ایران ۲۹۰۰ كیلووات ساعت است، به عبارت بهتر خانوارهای ایرانی ۳ برابر متوسط جهانی انرژی الكتریكی (برق) مصرف می كنند.او افزود: رشد مصرف سالانه برق در دنیا یك تا ۲ درصد است اما ایران رشد ۷ درصدی مصرف برق سالیانه را هم تسخیر كرد.

ممیزی های صورت گرفته از سوی سازمان بهره وری انرژی از اوضاع بسیار نابسامان مصرف برق در صنایع خبر می دهد.لوایی با اعلام اینكه مصرف برق صنایع ۱‎/۵ تا ۲ برابر از متوسط جهانی هم بیشتر است افزود: در حال حاضر صنایع سیمان ۱‎/۵ برابر جهان و صنایع فولاد، چوب، كاغذ و روغن نباتی حتی تا ۲‎/۵ برابر واحدهای استاندارد جهانی برق مصرف می كنند.وی علت این امر را ناشی از نوع تكنولوژی های ایرانی و فرایندهای موجود دانست و گفت: باید تحولی جدی در میزان مصرف صنایع صورت گیرد.

به گفته لوایی، یخچال های تولیدی كشور حتی بعضاً ۳ برابر استاندارد جهانی برق مصرف می كنند.وی در خصوص اینكه سازمان بهره وری انرژی چه ممیزی خاصی برای لوازم خانگی و كالاهای برقی انجام می دهد گفت: تاكنون معیار مصرف ۱۸ محصول در ایران تعیین شده است اما مردم نسبت به درجه بندی برچسب انرژی كالاهای الكتریكی توجهی از خود نشان نمی دهند و مهمتر آنكه نظارت مشخصی بر تولید و عرضه محصولات مطابق با كیفیت مصرف برق صورت نمی گیرد چرا كه ناظر مشخصی در این زمینه وجود ندارد.

● توزیع ۳۰ میلیون لامپ

لوایی با اشاره به اینكه از ابتدای سال تاكنون ۲۰ میلیون شعله لامپ كم مصرف توزیع شده است از توزیع ۳۰ میلیون لامپ دیگر تا پایان سال خبر داد.

وی افزود: طبق مطالعات و بررسی های انجام شده هر یك میلیون شعله لامپ كم مصرف به طور متوسط قادر به صرفه جویی ۳۰ مگاواتی برق خواهد شد كه با توزیع ۵۰ میلیون لامپ می توان امیدوار بود كه حداقل ۱۵۰۰ مگاوات از مصرف برق ایران كاسته می شود.

لوایی گفت: پیش از این به دلیل بالا بودن قیمت لامپها، استفاده از آن مقرون به صرفه نبود اما اكنون با وجود این كه دولت دو سوم قیمت هر شعله لامپ را خودمی پردازد استفاده از آن كاملاً اقتصادی است.

آمارها نشان می دهد هر ۱۰عدد لامپ كم مصرف (به تناسب میزان ولتاژ) فقط به اندازه یك دستگاه كامپیوتر برق مصرف می كند.

لوایی هرگونه شایعه تأثیر مخرب استفاده از این دسته از لامپ ها را بر بینایی (چشم) و پوست كاملاً غیرعلمی دانست و گفت: استاندارد این لامپها كاملاً به تأیید رسیده است.در آخرین گزارش های آژانس بین المللی انرژی (IEA) آمده است، تا سال ۲۰۳۰ میلادی تمام لامپ های رشته ای (فعلی) جای خود را به لامپ های كم مصرف خواهند داد كه در این صورت علاوه بر آن كه ۱۲۰۰ میلیون مگاوات ساعت از انرژی برق صرفه جویی می شود بلكه به میزانی فراتر از ۷۰۰ میلیون تن از انتشار گاز دی اكسید كربن (CO۲) در جهان خواهد كاست. خانوارهای ایرانی می دانند خرید لامپ های كم مصرف هزینه نیست بلكه نوعی صرفه جویی و سرمایه گذاری است.