مدیرعامل سازمان بهره وری انرژی ایران از توزیع ۲۰ میلیون شعله لامپ کم مصرف از ابتدای امسال تا پایان هفته جاری و شکسته شدن رکورد توزیع این لامپ ها در کشور خبر داد.

"حسین لوایی " روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگاران با بیان آنکه از ابتدای امسال تاکنون ۱۸ میلیون شعله لامپ کم مصرف در کشور توزیع شده است ، افزود: این میزان تا پایان هفته جاری به ۲۰ میلیون شعله لامپ افزایش خواهد یافت .

به گفته وی ، توزیع این میزان لامپ کم مصرف در کمتر از هشت ماه ، معادل لامپ هایی است که در ۱۰ سال گذشته و از آغاز استفاده از لامپ های کم مصرف در کشور توزیع شده است .

لوایی اظهار داشت : تا پایان سال جاری ، با توزیع ۳۰ میلیون شعله لامپ کم مصرف دیگر در کشور، مجموع لامپ های توزیع شده در سال ۸۷ به ۵۰ میلیون شعله خواهد رسید.

این مقام مسئول در وزارت نیرو، اعتبار مورد نیاز برای توزیع این میزان لامپ کم مصرف را یک تریلیون و ۵۰۰ میلیارد ریال اعلام و تصریح کرد: دو سوم از این میزان معادل یک تریلیون ریال به عنوان یارانه از سوی دولت تامین و ۵۰۰ میلیارد ریال نیز بابت هزینه تامین لامپ از سوی مصرف کنندگان پرداخت می شود.

لوایی میزان صرفه جویی مصرف برق ناشی از توزیع ۵۰ میلیون شعله لامپ کم مصرف در کشور را در بدبینانه ترین حالت معادل یکهزار و ۵۰۰ مگاوات عنوان کرد و گفت : مصرف برق هر شعله لامپ کم مصرف ۲۰ واتی معادل یک لامپ ۱۰۰ واتی است ،ضمن آنکه هر شعله لامپ کم مصرف با هشت هزار ساعت کارکرد هشت برابر لامپ های رشته ای عمر می کند.

مدیرعامل سازمان بهره وری انرژی ایران با بیان آنکه توسعه استفاده از لامپ های کم مصرف نیاز به احداث نیروگاه های جدید را کاهش می دهد، افزود: این امر اثرات زیست محیطی توسعه نیروگاه ها را نیز کاهش می دهد.

لوایی سپس به تاریخچه ۲۵ ساله استفاده از لامپ های کم مصرف در جهان اشاره کرد و از تولید و توزیع سالانه حدود شش میلیارد شعله لامپ کم مصرف در جهان معادل سرانه یک لامپ برای هر نفر ، خبر داد.

به گفته وی ، آژانس بین المللی انرژی پیش بینی کرده است تمام لامپ های رشته ای تا سال ۲۰۳۰ میلادی به لامپ کم مصرف تبدیل شود که صرفه جویی مصرف برق ناشی از آن یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون مگاوات ساعت معادل ده ها برابر انرژی مصرفی در ایران است ،ضمن آنکه از انتشار ۷۰۰ میلیون تن گاز دی اکسید کربن ناشی از فعالیت نیروگاه ها نیز جلوگیری می شود.

لوایی در ادامه با اشاره به استقبال مردم از اجرای طرح توزیع یارانه ای لامپ های کم مصرف ، انتشار برخی اخبار درخصوص آثار زیانبار استفاده از این لامپ ها بر سلامتی افراد را دارای اهداف اقتصادی و بازرگانی دانست و اظهار داشت : لامپ های کم مصرف نوع فشرده ای از لامپ های مهتابی یا فلوئورسنت محسوب می شوند که از سال ۱۹۲۰ در جهان معرفی شده و تاکنون هیچ گزارش علمی از عوارض منفی استفاده از این لامپ ها ارایه نشده است .

این مقام مسئول ، ادعاهای مطرح شده درخصوص آثار زیانبار استفاده از لامپ های کم مصرف را فاقد مستندات علمی خواند و گفت : کشورهای پیشرفته جهان بیش از ایران به مسایل زیست محیطی توجه دارند ، اما در عین حال بسیاری از این کشورها ازجمله آلمان ، آمریکا و استرالیا ضمن توسعه استفاده از لامپ کم مصرف ، برای مصرف لامپ های رشته ای محدودیت و ممنوعیت ایجاد کرده اند.