بحران مالی جهان بر میزان فروش آثار پنجمین حراج كریستی دبی نیز سایه انداخت.

پنجمین حراج كریستی در دبی به فروش آثار مدرن و معاصر سراسر جهان اختصاص داشت كه با فروش ۸ میلیون و ۶۰۰ هزار دلار پنج‌شنبه شب در برج‌های دوقلوی امارات به كار خود خاتمه داد.

بر اساس این گزارش، پنجمین حراج كریستی در دبی به دلیل بحران مالی در اقتصاد دنیا در كل نتایج خوبی را به همراه نداشت و مبلغ كلی فروش آثار نسبت به دوره‌های قبلی این حراج كاهش یافت.

در مجموع ۱۵۷ اثر در پنجمین دوره این حراج ارائه شد كه ۶۷ اثر به هنرمندان ایرانی اختصاص داشت.

تابلو «نجوای عاشق» محمد احصایی یكی از دو اثری بود كه بالاترین رقم فروش را دراین حراج به خود اختصاص داد، این تابلو ۳۰۰ تا ۵۰۰ هزار دلار قیمت‌گذاری شده بود كه ۴۸۰ هزار دلار جكش خورد و بعد از او اثری از سهراب سپهری از مجموعه درخت‌ها و اثری از تیم نوبل هنرمند انگلیسی با فروش ۳۰۲هزار دلاری در رده بعدی ایستادند، همچنین اثری از عبدل هادی الجزار از الجزایر ۲۸۰ هزار دلار فروش رفت.

حراج كریستی برای حسین زنده‌رودی شكست بار بود چرا كه آثار او نتوانست موفقیت دوره‌های قبل را به همراه آورد. آثار زنده رودی شامل دو تابلو «بدون عنوان» هر كدام ۳۰۰ تا ۵۰۰ هزار دلار و سه اثر دیگر از جمله تابلوی «بهشت» او هر كدام ۴۰۰ تا ۶۰۰ هزار دلار قیمت‌گذاری شده بود كه این آثار به جهت نرسیدن به حد نصاب كف قیمت بیشنهادی فروش نرفت.

آثار فرهاد مشیری (۱۸۰ هزار دلار) ، منیر شاهرودی (۱۸۰ هزار دلار ) و رضا مافی (۱۳۳ هزار دلار) فروش نسبتاً موفقی داشتند.

ویلیام لاوری از مسوولان حراج در این مراسم گفت: ما تعهد بسیار زیادی از سوی مجموعه‌داران خاورمیانه دیدیم.كارهایی استثنایی در این حراج بود.

خصوصاً در مورد هنر عرب ها كه ۱۶ اثر آنها بالای ۱۰۰ هزار دلار فروش رفت و برای اولین بار هم آثاری از هنرمندان تركیه داشتیم.

یوسی پیلكانن ، رییس مؤسسه اروپا و خاورمیانه كریستی هم گفت: در خاورمیانه اشتیاق بالایی نسبت به هنر وجود دارد اما به هر حال بحران مالی جهان بی‌تأثیر در این حراج نبود.