پنجمین دوره حراج کریستی در دوبی در حالی پنجشنبه شب گذشته برگزار شد که این بار برخلاف پیش بینی ها و در مقایسه با دو حراج قبلی از مجموع فروش کمتری، چه در بین آثار هنرمندان ایرانی و چه مجموع کل فروش، برخوردار بود. هرچند بسیاری عقیده دارند بحران مالی حاکم بر جهان بر فروش آثار در حراجی پنجم کریستی تاثیر گذاشته بود اما پیش از این با اعلام قیمت های پایه آثار این حراجی و حراج موفق ساتبی که چندی قبل برگزار شده بود انتظار می رفت در حراج کریستی آثار هنرمندان ایرانی بتوانند به فروش های بالایی دست یابند ولی این بار با کسب پنج جایگاه از ۱۰ جایگاه بیشترین فروش، پایان نه چندان خوشی در حراجی پنجم کریستی برای هنرمندان ایرانی رقم خورد. مجموع فروش کل این دوره حراج کریستی برای کل آثار شرکت داده شده در این حراج ۸ میلیون و ۷۰۰ هزار دلار بود که حتی در مقایسه با فروش آثار ایرانی دوره قبلی کریستی دور از انتظار بود. در حراج پنجم کریستی محمد احصایی که با سه اثر حضور داشت با فروش ۴۸۲۵۰۰ دلار برای تابلوی «نجوای عاشقانه» در کنار رشید کوریشی هنرمند الجزایری رکورددار این حراج بود.

تابلو محمد احصایی پیش از این ۳۰۰ تا ۵۰۰ هزار دلار قیمت خورده بود. اثر سهراب سپهری نیز با فروش ۳۰۲۵۰۰ دلار جایگاه دوم بالاترین قیمت فروش آثار ایرانی را از آن خود کرد و بعد از اثر «شادی» کار مشترک «تیم نوبل» و «سو وبستر» انگلیسی (که پیش از این ۲۵۰ تا ۳۵۰ هزار دلار قیمت خورده بود) جایگاه چهارم این حراج را از آن خود کرد. پرویز تناولی رکورددار حراج قبلی این بار تنها با یک اثر با عنوان «شاعر عاشق» در کریستی پنجم حضور داشت که با فروش ۲۴۲۵۰۰ دلار جایگاه پنجم این حراج را به خود اختصاص داد. قیمت پایه این اثر پیش از ۴۰۰ تا ۶۰۰ هزار دلار اعلام شده بود.

تابلوی بدون عنوان حسین زنده رودی هم با فروش تنها ۲۳۰۵۰۰ دلار بعد از مجسمه پرویز تناولی توانست عنوان ششم این حراجی را به خود اختصاص دهد. این اثر پیش از این ۳۰۰ تا ۵۰۰ هزار دلار قیمت خورده بود. تابلوی «بستر قرمز من» از فرهاد مشیری هم ۱۸۲۵۰۰ دلار به فروش رفت و جایگاه هشتم را به خود اختصاص داد. سه جایگاه بعدی در این دوره نیز مطابق پیش بینی ها در اختیار پل گوراگوسیان و فاتح مدرس هنرمند سوری قرار گرفت. دیگر آثار این دوره حراج کریستی مثل اثر رضا مافی ۱۳۴۵۰۰ دلار و آثار ناصر اویسی، فرامرز پیلارام و اثر دیگری از محمد احصایی هم هر کدام به فروش ۱۲۲۵۰۰ دلار دست یافتند. تابلو کوروش شیشه گران ۱۱۰۵۰۰، اثر حسین کاظمی و یکی از آثار شیرین نشاط هم ۹۸۵۰۰ دلار فروخته شد. هرچند به نظر می رسید که آثار هنرمندان ایرانی با توجه به قیمت های پایه اعلام شده و فروش پایین تر از قیمت پایه از این دوره حراجی کنار روند اما تنها حسین زنده رودی با چهار اثر دیگرش از جمله تابلوی «بدون عنوان» و تابلوی «بهشت» او که پیش از این هر کدام ۴۰۰ تا ۶۰۰ هزار دلار قیمت گذاری شده بود به دلیل نرسیدن به حد نصاب قیمت پیشنهادی فروخته نشد.