جمشید مرادیان، مجسمه‌ساز كه با ماكت مجسمه «غرور اژدهای چینی» به فینال مسابقه طراحی مجسمه‌های المپیك ۲۰۰۸ پكن راه یافته بود، برای دریافت مدال خود امشب به پكن می‌رود.

جمشید مرادیان، مجسمه‌ساز گفت: حدود یك سال و نیم پیش مسئولان المپیك گفتند كه قصد داریم رقابت مجسمه‌های مناظر را راه بیندازیم و من هم طرحی زدم و چندین ماكت ساختم. خودم از بین آن‌ها دو ماكت را انتخاب كردم.

وی گفت: از بین این دو ماكت، یكی مورد پسند چینی‌ها قرار گرفت. موزه هنرهای معاصر نیز عكسی از این ماكت به چین فرستاد.

به گفته مرادیان، ۴ هزار و ۶۳۰ اثر از سراسر جهان برای این رقابت به پكن فرستاده شد كه در نهایت ۲۹ اثر انتخاب شده است.

وی همچنین افزود: در مرحله نخست تمامی این آثار در ۱۰ شهر مختلف چین نمایش داده شد و در مرحله دوم تمامی آثار در ۳۸ نمایشگاه بین‌المللی در ۳۵ كشور در معرض دید مردم قرار گرفت و همه آرای خود را اعلام كردند.

به گفته مرادیان، عنوان مجسمه‌ای كه وی به پكن فرستاده «غرور اژدهای چینی» نام دارد كه طرحی از سكوی اول، دوم و سوم است و از گرانیت سیاه ساخته شده است.

وی درباره این مجسمه گفت: روی سكوی نخست كره زمین قرار گرفته و روی سكوی دوم و سوم چیزی نیست. دور كره زمین نیز اژدهای چینی مانند دیوار چین حركت می‌كند و آن را دور می‌زند. سر این اژدها در بالای كره زمین قرار دارد و حلقه‌های المپیك تاج سر اوست.

مرادیان افزود: ارتفاع این مجسمه ۴ متر و ۳۰ سانتی‌متر است.

به گزارش فارس، اژدها نزد چینی‌ها عامل حركت است و انرژی مثبت به مردم می‌دهد. بسیاری از شادی‌ها و جشن‌های مردم چین با حضور نمادها و سمبل‌های اژدها است.

قرار است فردا ۳۱ ماه می به مجسمه‌سازانی كه به فینال رقابت مجسمه‌های مناظر راه یافته‌اند مدال‌های طلا، نقره و برنز اهدا شود.

كمیته سازماندهی مسابقه طراحی مجسمه‌های المپیك ۲۰۰۸ پكن، ۲۹ طراح را برای دریافت جوایز طلا، نقره و برنز و همچنین ۵۰ طراح دیگر را برای دریافت جوایز حلقه المپیك انتخاب كرده است.