به گزارش باشگاه خبرنگاران، پرویز فتاح پس از نشست هیئت دولت در جمع خبرنگاران در پاسخ به این که شما گفته بودید قطعی برق نخواهیم داشت پس چرا در روزهای اخیر دائم شاهد قطع برق هستیم، افزود: در روزهای اخیر به ویژه در دو روز گذشته در بیشتر شهرهای کشور به ویژه استان خوزستان دمای بالای ۳۵ درجه را شاهد بودیم که این منجر به قطع برق به صورت نظام مند شد.

وی با اشاره به اینکه مصرف برق امسال نیز طبق سنوات گذشته بالاست، گفت: نیروگاههای برق آبی ما باید حدود ۶۵۰۰ مگاوات برق تولید کنند، این درحالی است که بیشتر از ۱۰۰۰ تا ۱۵۰۰ مگاوات تولید نمی شود و این نشاندهنده این است که ۵۰۰۰ مگاوات ظرفیت را از دست می دهیم.

فتاح همچنین درباره واحدهای حرارتی گفت: برخی از این واحدها هم اکنون در دست تعمیرند لذا در دو روز گذشته حدود ۲۰۰۰ تا ۲۵۰۰ مگاوات تولید برق در این واحدها کم بوده است که به صورت طبیعی در شبکه خاموشی اعمال می شود.

وزیر نیرو افزود: همانگونه که امروز به دولت گفتم درباره مصرف بالای برق دو راه پیش روی ماست، یکی اینکه کمبود را برآورد و برای سهمیه بندی برق جدول مشخص کنیم که البته در روزهای اخیر اجازه این کار به توانیر داده نشد.

وی گفت: راه دوم فراروی ما مصرف صحیح است، اما اگر مصرف بالا رود و تولید به همین مقدار کنونی ثابت بماند در سیستم به طور خودکار و هوشمند قطعی برق مشاهده می شود.

فتاح در ادامه با بیان اینکه به مردم اطمینان می دهیم که تمام صنعت برق امسال برای جلوگیری از کمبود برق و خاموشی ها بسیج شده است ، افزود: وزارت نیرو سرگرم عقد قراردادهایی با بخش خصوصی است تا از ابزارها و توانایی های این بخش برای افزایش تولید برق استفاده کند.

وی همچنین گفت: در حال حاضر در صنعت برق هیچ ظرفیت معطلی نداریم و روند افزایش تولید همچنان ادامه دارد.

علی بخشی