انگار هر چیزی كه دولت نهم وعده كند باید انتظار تحقق خلاف آن را داشت. از همان هنگام كه زنگ خشكسالی در گوش مردم نواخته شد همه انتظار داشتند كه تابستان امسال باز هم خاطره تلخ خاموشی و شاید جیره‌بندی آب تكرار شود. هر چند مردم انتظار نداشتند این پیش‌بینی‌شان به این سرعت محقق شود اما واقعیت این است كه هنوز بهار به انتها نرسیده موج خاموشی‌های وقت و بی‌وقت آغاز شده است. معلوم نیست هنگامی كه نوبت به خاموشی برق در محل اقامت وزیر نیرو می‌رسد او چه فكر می‌كند. او كه از همان ابتدای هشدارها در مورد خشكسالی به كرات اعلام كرده است كه جیره‌بندی برق در كار نیست حالا عملا خاموشی‌های گاه و بی‌گاه به جیره‌بندی بدل شده است بی‌آنكه مسوولان وزارت نیرو سخنی در مورد جیره‌بندی برق به میان آورده باشند. اما انگار افراد واقع‌بین‌‌تر از وزیر نیرو نیز در این وزارتخانه هستند. خبرگزاری فارس روز گذشته گزارش داد كه یك مقام آگاه در وزارت نیرو اعلام كرده است كه تقسیم‌بندی‌های خاموشی در تهران انجام شده و به احتمال زیاد هر خانواری روزانه بین یك تا سه‌ساعت خاموشی برق را تجربه خواهد كرد. این خاموشی‌ها بناست در برخی از مناطق در هنگام روز و در برخی مناطق دیگر در شب اعمال شود. منابع آگاه در حالی از برنامه‌ریزی برای خاموشی صحبت می‌كنند كه هنوز منابع رسمی در وزارت نیرو در خصوص صرفه‌جویی ۱۰ درصدی مردم برای تامین كمبود برق سخن می‌گویند و گویی موضوع جیره‌بندی را بی‌آنكه باور داشته باشند به اجرا درخواهند آورد. البته وزیر نیرو همچنان مدعی است كه خاموشی‌های فعلی كه در تهران و بسیاری از نقاط كشور اتفاق می‌افتد برنامه‌ریزی شده نیست.

پرویز فتاح با بیان اینكه در صورتی كه مصرف برق بیش از تولید باشد كلیدهای خاموشی به صورت خودكار فعال می‌شود، گفت: نیازی به برنامه‌ریزی وزارت نیرو برای انجام خاموشی در مناطق پرمصرف نیست. وزیر نیرو همچنین در مورد توجیه خاموشی‌های روز‌های دوشنبه و سه‌شنبه به گرمای بیش از حد هوا به خصوص در جنوب‌غرب كشور و خوزستان متوسل شد. بنابراین شبكه برق كشور به صورت خودكار در حال كنترل مصرف است. هرچند این استدلال می‌تواند توجیه خوبی باشد تا وزارت نیرو از زیر بار مسوولیت‌ خاموشی‌های اخیر شانه خالی كند اما در نهایت بار به دوش مردم است كه امروز در سایه سیاست‌های اقتصادی دولت نهم فشارهای دیگری را نیز تجربه می‌كنند. فتاح با اشاره به دو راهكار برای این موضوع كه در دولت و مجلس مطرح شده است، گفت: راهكار اول این است كه پیش‌بینی كمبود برق را برآورد كنیم كه این مسئله راحت‌ترین روش بوده و بار را از دوش وزارت نیرو بر‌می‌دارد اما اجازه ندادم شركت توانیر سراغ این روش برود. وزیر نیرو از كاهش مصرف برق تا پایان روز گذشته خبر داد و گفت: «تلاش می‌كنیم تا برنامه‌ای برای خاموشی‌های برق ارائه نكنیم. این طور كه پیداست وزارت نیرو مفری برای جلوگیری از خاموشی در سال‌جاری ندارد اما از ارائه برنامه زمانبندی برای خاموشی نیز ممانعت می‌كند، حتی اگر این برنامه‌ریزی خود پیامدهای خاموشی را برای مردم آسان‌تر كند. وزیر نیرو اعلام كرده كه هم‌اكنون مصرف برق ۸ تا ۱۱ درصد نسبت به سال گذشته بالاتر رفته است. به عبارت دیگر این افزایش مصرف در هوای مطلوب ۸ درصد و در هوای گرم به ۱۱ درصد می‌رسد.

وی با اشاره به تراز مثبت واردات برق از هفته گذشته گفت: ۲ هزار و ۵۰۰ مگاوات برق وارد كرده‌ایم و پیش‌بینی می‌شود در اوج مصرف برق در تابستان تا ۵۰۰، ۶۰۰ مگاوات برق وارد كنیم. هر چند شخص وزیر نیز مانند روابط‌عمومی‌های زیر مجموعه برق شفاف در مورد جیره‌بندی برق سخن نمی‌گوید اما برخی از مقامات وزارت نیرو بیش از وی واقع‌بینانه به موضوع می‌نگرند. به گزارش مهر، محمد احمدیان معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی گفت: چنانچه برنامه‌های وزارت نیرو در مورد صرفه‌جویی برق به نتایج مطلوب و از پیش تعیین شده نرسد، قطعا خاموشی‌ها ادامه می‌یابد. وی در مورد خاموشی‌های اخیر گفت: به دلیل برخی از مشكلات فنی كه در روزهای اخیر در خطوط شبكه برق اتفاق افتاد، پایداری شبكه دچار مشكل شده و به ناچار خاموشی در مناطق مختلف و در ساعات بعد از ظهر و سر شب اتفاق افتاد. هرچند بسیاری از توجیهات وزارت نیرو در مورد خاموشی‌های اخیر چندان قابل‌ پذیرش نیست اما واقعیت این است كه با اتكا به رویكرد كمبود برق به دلیل خشكسالی عزم ملی برای صرفه‌جویی راهكاری است كه مردم آن را اتخاذ كرده و ثمرات آن را خود شاهد خواهند بود.