معاون وزیر نیرو گفت: کشاورزان استان های شمالی می توانند برای دوره یکساله جهت جبران شوک ناشی از کمبود ۳۶ میلیارد متر مکعبی آب چاه حفر کنند.

،رسول زرگر معاون وزیر نیرو در امور آب و آبفا گفت: در حال حاضر بازچرخانی آب به زحمت انجام می شود زیرا میزان فاضلاب جمع آوری شده، چهار میلیارد متر مکعب است که از این مقدار یک میلیارد متر مکعب تصفیه شده و ۵۰۰ میلیون متر مکعب آن به چرخه باز می گردد.

وی ادامه داد: قیمت آب خام برای هر متر مکعب ۵۰۰ تومان و قیمت تصفیه آن ۱۵۰ تومان است که در مجموع ۶۵۰ تومان می شود،اما این آب در نهایت ۸۰ تومان فروخته می شود و این مسئله از لحاظ اقتصادی مقرون به صرفه نیست .

زرگر در پاسخ به این سوال که صرفه اقتصادی بازچرخانی در زمان بحران کم آبی مطرح نیست، گفت: اساسا به خاطر بحران کمبود، این پروسه انجام می گیرد در غیر این صورت و در حالت عادی باید به گونه ای باشد که در بعد اقتصادی آن به صرفه باشد، بنابراین در این راستا به علت شرایط خاص از بخش خصوصی دعوت کردیم تا در این زمینه فعالیت کند.

معاون وزیر نیرو ادامه داد:به این منظور قرار است بخش خصوصی برای ساخت تصفیه خانه اقدام کند، آب را تصفیه کرده، به مردم عرضه کند و در انتها مابه التفاوت را از دولت دریافت کنند.

وی افزود: البته در شرایط عادی باید از لحاظ اقتصادی به گونه ای باشد که سرمایه گذار بدون نیاز به دریافت مابه التفاوت از دولت، این کار را انجام دهد.

معاون وزیر نیرو تصریح کرد: در حال حاضر بخشی از آب باران در زمین فرو می رود و وارد رودخانه ها شده و سپس با پایش عادی خود وارد چرخه می شود و قسمت دیگر به طور مصنوعی تصفیه شده و وارد عرصه می شود.

زرگر در پاسخ به این سوال که علت عمل نکردن به سند ملی آب که از ۱۰ سال پیش ابلاغ شده چیست، گفت: این سند حدود هفت سال است که تایید شده، ابلاغ و مورد اجرا قرار گرفته است.

این سند شامل الگوی کشت ، خالص نیاز آب ، مقوله بهره برداری است و در حال حاضر قسمت عمده ای از این سند مورد استناد است ولی به طور کامل اجرا نشده است.

وی اشاره کرد: بحث الگوی کشت شدیدا به مسائل اجتماعی گره خورده است مثلا درخواست اخیر وزیر کشاورزی به تبدیل شالیزار غرق آبی به شالیزار خشک است البته این طرح نیاز به یک دوره طولانی دارد.

وی تاکید کرد: ایران جز دومین کشور دارای سند آب در منطقه است که بخشی از آن پیاده شده و بخش یگر به دلیل مسائل اجتماعی متوقف شده است.

معاون وزیر نیرو در امور آب، گفت: در شرایط کم آبی در سال زراعی جاری راه حل کوتاه مدت مدنظر است که بیشتر منطقه ای هستند.

زرگر ادامه داد: در استان هایی مثل گیلان، مازندران و گلستان که سطح آب زیرزمینی بالاست، می توانیم برای یک دوره یکساله به کشاورزان اجازه دهیم با حفر چاه از چاه های زیرزمینی برای کشاورزی بهره برند تا در این استان ها مشکل کمبود آب حل شود و شوک ناشی از تغییر ۸۶ میلیارد متر مکعب به حدود ۵۰ میلیارد متر مکعب جبران شود.

وی در پایان گفت: ما کشور کم آبی هستیم و برای حل بحران های احتمالی باید به سازگاری با این موضوع برسیم.

محمدحسین ترابیان