نمایشگاه آثار هنرمندان معاصر ایران در حوزه های خوشنویسی ، مینیاتور و صنایع دستی در جزیره ساردنیا ایتالیا برگزار و مورد استقبال فراوان بازدید کنندگان قرار گرفت. این نمایشگاه به ابتکار رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در ایتالیا و با همکاری و مشارکت شهرداری کالیاری نخستین بار در این شهر گشایش یافت و صدها تن از علاقمندان به هنر ایرانی در آن شرکت کردند.

به گزارش واحد مرکزی خبر ، در مراسم گشایش این نمایشگاه که جمعی از مقامات، مسئولان و هنرمندان شهر کالیاری و همچنین ایرانیان مقیم حضور داشتند پروفسور پلگرینی معاون فرهنگی شهرداری کالیاری با تاکید بر وجوه زیبای فرهنگ و هنر ایران گفت برای ما افتخار بزرگی است که میزبان آثار هنری ایران هستیم.

وی با ابراز خرسندی از اجرای این برنامه فرهنگی گفت من رباعیات عمر خیام شاعر بزرگ ایرانی را در جمع کتابهای مورد علاقه خود قرار دادم و همواره اشعار این شاعر پراوازه ایرانی را مطالعه می کنم.

وی با اشاره به مولانا دیگر شاعر بزرگ ایرانی ، افزود : با نگاهی اجمالی به آثار مینیاتور و خطاطی هنرمندان ایرانی، متوجه می شویم که بین شرق و غرب همواره ارتباطی فرهنگی و هنری وجود داشته و ایران در ایجاد این رابطه همواره نقش بسیار مهمی را ایفا کرده است و این آثار تائید کننده صحت و سلامتی فرهنگی کشوری عظیم و از نظر فرهنگی غنی چون ایران است که در آثار دوران بیزانس اروپا نیز مشاهده می شود.

پرفسور پلگرینی تصریح کرد : این امر از دیر باز تائید کننده ارتباط بین شرق و غرب است و امیدوارم که هنرهایی از اینگونه برای همیشه در کشوری مانند ایران که مهد هنر است برای همیشه زنده بماند.

علیرضا اسماعیلی رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در ایتالیا هم با تشکر از مسئولان شهر کالیاری به ویژه شهرداری این شهر به علت همکاری و مشارکت در برگزاری این برنامه فرهنگی گفت این نمایشگاه نمونه بسیار کوچکی از هنر جوانان ایرانی است که در جمهوری اسلامی ایران رشد یافته و به بالندگی رسیده اند .

وی گفت : در این نمایشگاه بازدید کننده نگاه صلح و مدارا و انسان دوستی و توجه به ارزشهای انسانی را در آثار مشاهده می کنند و این نگاه همان دیدگاهی است که برگرفته از اندیشه های دینی و الهی هنرمندان ایرانی است.

اسماعیلی افزود : ایران کشوری بزرگ با تاریخی بسیار کهن است که هنر در آن ریشه ای به درازای تاریخ آن دارد ایران سرزمینی فرهیخته ، هنر دوست و هنر پرور است که در طول تاریخ اندیشمندان و هنرمندان برجسته ای را به جهان عرضه داشته و این هنر پروری با پیروزی انقلاب اسلامی و تشکیل حکومت جمهوری اسلامی در ایران به مراتب گسترش و عمق یافته است.