خاموشی‌های برق از امشب كمتر می‌شود؛ چرا كه برخی از واحدهای تولید برق كه دچار محدودیت سوخت شده و از مسیر تولید به شكل اضطراری خارج شده بودند، امروز دوباره وارد مدار می‌شوند.

سید پرویز فتاح - وزیر نیرو - درباره‌ خاموشی‌های متعدد در چند روز اخیر، با اعلام خبر فوق توضیح داد: در دو روز گذشته، گرمای مورد انتظار در شهرهای جنوبی به ۴۶ و ۴۷ درجه رسیده و دمای تهران نیز به ۳۵ درجه‌ سانتیگراد افزایش یافته و به همین دلیل مصرف همانند سال‌های گذشته بالاست. از سوی دیگر نیروگاه‌های برق‌آبی‌ نیز دچار محدودیت شده‌اند.

وی عنوان كرد: همه‌ی واحدهای حرارتی هم نمی‌توانند وارد مدار شوند، چرا كه برخی از این واحدها باید در طول سال تعمیر شوند؛ لذا با توجه به مصرف بالا، تولید به میزان مصرف انجام شده است.

او در ادامه از افزایش ۸ تا ۱۱ درصدی میزان مصرف برق نسبت به سال گذشته خبر داد و اظهار كرد: این میزان مصرف به دلیل گرمای هوا در برخی مناطق كشور ۱۷ درصد بوده كه نیروگاه‌های تولید برق كشش و تحمل این میزان بار را ندارند. البته در خصوص حل مشكلات به مردم اطمینان می‌دهیم چرا كه تمام صنعت برق برای افزایش تولید بسیج شده‌اند.

به گفته‌ی او پیش‌بینی می‌شود میزان تولید در سال جاری ۳۵ هزار مگاوات باشد، در حالی كه میزان تولید ۳۷ تا ۳۸ هزار مگاوات پیش‌بینی می‌شود كه اگر فاصله‌ی تولید و مصرف جبران نشود، خاموشی‌های ناخواسته اعمال خواهد شد.

وزیر نیرو در ادامه با اشاره به بازدید شب گذشته‌ی خود از مناطقی كه دچار قطعی برق شده‌ بودند، گفت: برعكس مناطقی كه در تاریكی بوده‌اند، مناطقی كه برق آنها قطع نشده بود به شكل عجیبی نور باران شده بود؛ به ویژه مراكز تجاری. بنابراین توصیه می‌كنیم در مواقع پیك مصرف، بحث صرفه‌جویی در اولویت قرار گیرد.

وی با بیان این كه موضوع خشكسالی در جلسه‌ امروز هیات دولت مورد بحث و بررسی قرار گرفته و توافقات مفصلی انجام شد، افزود: جلوگیری از هدر رفت بالای آب و همچنین توسعه‌ كشاورزی مكانیزه و گلخانه‌ای در شرایط فعلی امكان‌پذیر می‌شود.

وزیر نیرو در پاسخ به این سوال كه آیا خاموشی‌ها با برنامه‌ریزی قبلی و بر اساس اولویت‌بندی میزان مصرف مناطق انجام می‌شود؟ اظهار كرد: اعمال خاموشی نیازی به برنامه‌ریزی ندارد و چون این امر از طریق شبكه انجام می‌شود، به تشخیص شبكه هر جا كه نیاز باشد این اتفاق رخ می‌دهد.

فتاح در پاسخ به سوال دیگری كه آیا تنها راهكار پاسخگویی به نیاز برق در كشور خاموشی است؟ عنوان كرد: برای حل این مشكل دو راه بیشتر نداریم؛ یك راه پیش‌بینی پاسخگویی به كمبودها این است كه سهمیه‌بندی یا جیره‌بندی مصرف انرژی را در پیش گیریم كه به نظرم این راحت‌ترین راه است، ولی آن را انتخاب نكردیم. بنابراین معتقدم راهكار مطلوب برای مردم و دولت این است كه با صرفه‌جویی و اعمال روش منطقی به جیره‌بندی مجبور نشویم.

وی در ادامه خبر داد كه خاموشی‌های برق از امشب كمتر می‌شود؛ چرا كه برخی از واحدهای تولید برق كه دچار محدودیت سوخت شده و از مسیر تولید به شكل اضطراری خارج شده بودند، امروز دوباره وارد مدار می‌شوند و پیش‌بینی می‌كنیم ظرف امروز و فردا و روزهای آینده وضعیت بهتر شود تا بحث زمان‌بندی خاموشی‌ها را نداشته باشیم.

وزیر نیرو همچنین درباره‌ برقی كردن چاه‌های آب مازندران اعلام كرد: امروز عازم مازندران هستم تا مشكلات مربوط به مسائل آبی و بحث برقی كردن چاه‌های آب این منطقه را مورد بررسی قرار دهیم. البته در این خصوص سخت‌گیریهایی برای برقی كردن چاه‌های كشاورزی انجام خواهیم داد؛ چرا كه در سال جاری در هر دو مورد بحث مصرف برق و آب با مشكل مواجه هستیم.

وی ادامه داد: در حال حاضر در مقایسه با هفته‌ گذشته تراز واردات برق مثبت شده و تاكنون ۲۵۰ مگاوات برق وارد كرده‌ایم و پیش‌بینی می‌كنیم در اوج مصرف تابستان، به واردات ۵۰۰ و ۶۰۰ مگاوات هم برسیم. البته این میزان واردات در نیمه‌ی دوم سال از طریق صادرات جبران خواهد شد.

او در پاسخ به سوالی مبنی بر این كه هدر رفت برق چه میزان در پاسخگویی نیاز مصرف تاثیرگذار است؟ گفت: میزان هدر رفت تولید برق ۲۵ درصد نیست، بلكه بر اساس برآورد ما حدود ۱۹.۵ درصد است كه البته استفاده‌های غیر مجاز از برق به ویژه در استان‌های خراسان رضوی و خوزستان در ۲ سال گذشته نیز روی این موضوع تاثیر گذاشته است و باید ظرف دو سال بساط استفاده‌ غیر مجاز از برق جمع‌آوری شود. از سویی دیگر بخشی از این هدر رفت نیز برای تلفات شبكه بوده كه طبیعی است.

به گفته‌ی وی هدر رفت شبكه در كشور كره جنوبی حدود ۵ درصد و در اروپا و آمریكا ۸ تا ۱۲ درصد است.

فتاح تاكید كرد: هدر رفت برق در سال گذشته ۱۹.۵ درصد بوده كه به ۱۷.۷ درصد رسیده است؛ البته برای كاهش این میزان هدر رفت از توان بخش خصوصی نیز استفاده خواهیم كرد.

او همچنین وضعیت خشكسالی به وجود آمده را فرصتی برای تغییر روش‌های آبیاری عنوان كرد و با اشاره به مذاكرات وزارت نیرو و وزارت جهاد كشاورزی درباره‌ی تغییر الگوی كشت و آبیاری در خصوص حل مشكلات خشكسالی اظهار امیدواری كرد.