وزارت نفت و نیرو در مورد بهینه سازی نیروگاههای كشور و تبدیل ان به سیكل تركیبی به توافق رسیدند.

غلام حسین نوذری درباره موافقت وزارتخانه نفت و نیرو برای بهینه سازی نیروگاه‌ها گفت: در حال حاضر راندمان نیروگاه‌ها بطور متوسط ۳۲ درصد است كه باید به حداقل ۵۲ درصد برسد.

وی تصریح كرد: در حال حاضر وزارت نیرو برنامه تبدیل توربین‌های گازی به سیكل تركیبی را دارد كه منجر به صرف‌جویی در مصرف انرژی می‌شود.

وزیر نفت گفت: از مجموع ۱۲ هزار مگاوات توربین گازی فعال در كشور ۴ هزار مگاوات آن به دلیل قدیمی‌ بودن باید از مدار تولید خارج شده و ۸ هزار مگاوات توربین نیز قابلیت تبدیل به سیكل تركیبی را دارد.

نوذری گفت: به منظور افزایش راندمان نیروگاه‌ها برای تولید برق وزارت نیرو اعلام كرده می‌خواهد با تامین مالی از حساب ذخیره ارزی یا منابع دیگر ۸ هزار مگاوات توربین گازی را طی ۳ سال به سیكل تركیبی تبدیل كند.

وی گفت: وزارت نفت نیز به منظور صرف‌جویی در مصرف انرژی اعلام آمادگی كرده است تا بخشی از تعهد بازپرداخت تامین مالی مذكور را متهد شود.

نوذری تاكید كرد: با تبدیل این ۸ هزار مگاوات توربین گازی به سیكل تركیبی ۴ هزار مگاوات برق به كشور اضافه می‌شود كه در این صورت وزارت نفت بابت تولید این میزان برق سوختی تحویل نیروگاه نمی‌دهد و این منجر به صرفه‌جویی انرژی می‌شود.

نوذری گفت:‌ وزارت نفت نگاه فرابخشی دارد و معتقد است همه باید با نگاه ملی به دنبال بهینه كردن مصرف انرژی در كشور باشند.

وزیر نفت گفت: در حال حاضر روزانه ۱۳۰ تا ۱۳۵ میلیون متر مكعب گاز به نیروگاه‌ها تحویل می‌شود كه در ۴ ماه از سال این میزان به ۱۶۰ تا ۱۷۰ میلیون متر مكعب نیز افزایش می‌یابد.

نوذری گفت: بر اساس آمار در روز گذشته به دلیل مصرف بالای برق ۱۴۵ میلیون متر مكعب گاز دریافت كرده‌اند كه بیانگر افزایش مصرف انرژی در كشور است و ضرورت دارد در مصرف آن صرفه‌جویی صورت گیرد.

نوذری در ادامه گفت‌وگوی خود همچنین در باره تصمیم‌گیری و به منظور افزایش یا كاهش سهمیه بنزین در كشور گفت: ما معتقدیم بنزین كافی در كشور وجود دارد و اگر صرفه‌جویی صورت گیرد سهمیه‌ها نباید افزایش پیدا كند.

وی گفت: اگر سهمیه‌بندی بنزین صورت نمی‌گرفت باید واردات بیشتری انجام می‌شد.

وی گفت: قیمت بنزین در بازارهای جهانی از ابتدای سال جاری گران شده كه باید اعتبار ارزی بیشتری را برای واردات آن اختصاص دهیم.