مدیر عامل شركت‌آب و فاضلاب استان تهران گفت: قیمت و تعرفه آب افزایش نیافته و چیزی نیز در خصوص تغییر قیمت آب به ما ابلاغ نشده است.

داوود ملایی با بیان این مطلب در جمع خبرنگاران اظهار داشت: موضوع افزایش قیمت و تعرفه آب صحت ندارد و به شركت آب و فاضلاب نیز چیزی مبنی بر افزایش قیمت آب ابلاغ نشده است.

وی تاكید كرد: بحث محاسبه آب بر روی قبوض ادارات دولتی با توجه به قیمت تمام شده آب مطرح است اما اینكه قیمت آب برای مشتركان عادی افزایش یابد صحت ندارد.

ملایی در خصوص برنامه شركت آب و فاضلاب برای گذر از خشكسالی در سال جاری گفت: یكی از برنامه‌های شركت آب و فاضلاب استان تهران برای گذر از خشكسالی و كم آبی در استان تهران حفر ۱۵۵ حلقه چاه جدید است كه تاكنون حفر حدود ۴۶ حلقه چاه آغاز شده است.

وی با بیان اینكه حفر ۷۶ حلقه چاه آب در دست اقدام و عقد قرارداد است گفت: ۱۵۵ حلقه چاه آب یاد شده باید تا پایان مرداد ماه امسال حفر به بهره‌برداری برسد.

مدیر عامل شركت آب و فاضلاب استان تهران گفت: متاسفانه سوء تفاهمی در میان مردم بوجود آمده كه سال گذشته به دلیل بارش‌های برف امسال باید سال پرآبی داشته باشیم اما باید اذعان كنیم كه در ماههای اسفند، فروردین و اردیبهشت بارش مناسبی نداشتیم.

وی افزود: میزان بارش تا پایان ۲۸ اردیبهشت ماه جاری حاكی از كاهش ۲۶ درصدی نسبت به ۴۰ سال قبل و كاهش ۴۶ درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل می‌دهد.

● كمبود ۱۶۱ میلیون متر مكعب آب سطحی

وی خاطر نشان كرد: در سنوات گذشته ۷۰درصد آب شرب تهران از آبهای سطحی و مابقی از آبهای زیرزمینی تامین می‌شده است، بنابراین پیش بینی می‌شود كه تا پایان سال جاری حدود ۱۶۱ میلیون متر مكعب آب شرب شهر تهران كمبود داشته باشد.

وی ادامه داد: بنابراین برای جبران این كمبود ۱۵۵ حلقه چاه جدید حفر و به بهره‌برداری خواهد رسید.

ملایی در خصوص خطرات افزایش حفر چاه گفت: در سال ۷۹ و ۸۰ میزان برداشت آب از منابع زیرزمینی ۴۲۸ میلیون متر مكعب بود چرا كه آن زمان آبهای سطحی و بارش‌ها وضعیت خوبی داشت و ما كمتر از منابع زیرزمینی برداشت كردیم.

وی ادامه داد: چنانچه از وضعیت خشكسالی امسال عبور كنیم باز هم به روال قبل كه همانا برداشت كمتر از منابع زیرزمینی است برخواهیم گشت.

وی تاكید كرد: استان تهران از مجموع یك میلیارد و ۴۹۵ میلیون متر مكعب آبی كه سال گذشته مصرف كرد حدود ۷۵۰ میلیون متر مكعب از آبهای سطحی تامین شده بود.

به گفته وی، در ۲۸ اردیبهشت ماه سال گذشته ۲ میلیون و ۸۰۰ هزار متر مكعب آب مصرف شده بود كه با این تفاصیل آمارها حاكی از رشد ۲/۶ درصدی مصرف آب در ۲۸ اردیبهشت ماه امسال می‌دهد.