معاون برنامه ریزی استاندار كردستان از خروج بیش از ۷ میلیارد مترمكعب آب از مرزهای این استان خبر داد.

ارسلان ازهاری، معاون برنامه ریزی استاندار كردستان در مراسم گشایش همایش سراسری حساب های منطقه ای كشور، اظهار داشت: كل نزولات جوی سالانه در استان كردستان ۱۴ میلیارد مترمكعب است كه بیش از ۷ میلیارد مترمكعب از آن از مرزهای استان كردستان خارج می شود. وی به «مهر» گفت: یكی از برنامه های مهم و اولویت های كاری استان در پارسال و امسال مهار آبهای سطحی بوده كه خوشبختانه اعتبار بسیار خوبی نیز برای این مهم منظور شده است. معاون برنامه ریزی استاندار كردستان، خاطرنشان كرد: برای مهار آب های سطحی در استان كردستان در حال حاضر ۷ سد در دست ساخت و ۶ سد نیز در مرحله بهره برداری قرار دارند. وی گفت: همچنین مطالعات و امكان سنجی نزدیك به ۲۰ طرح سدسازی در استان انجام گرفته و در ردیف نوبت تخصیص اعتبارهای ملی قرار گرفته اند.

ازهاری با اشاره به پتانسیل های استان كردستان در بخش كشاورزی در سطح كشور، افزود: استان كردستان در زمینه پتانسیل های توسعه بخش كشاورزی در سطح كشور رتبه پنجم را داراست در حالی كه تنها ۵‎/۲ درصد از تولیدات بخش كشاورزی در كشور را به خود اختصاص داده است. وی یادآور شد: یكی از مهم ترین مشكلات این بخش دسترسی نداشتن به آب های جاری استان است به نحوی كه زمین های حاصلخیز در شرق استان و منابع و آب های سطحی نیز در غرب استان واقع شده اند.

معاون برنامه ریزی استاندار كردستان، عنوان كرد: برای رفع این مشكل ۲ سد آزاد و ژاوه در حال ساخت هستند كه قرار است بعد از بهره برداری آب آنها به دشت های شرق استان برای توسعه بخش كشاورزی استان انتقال داده شود. وی در پایان، اظهار امیدواری كرد: با توجه به اقدام های مناسب در زمینه های متعدد در بخش كشاورزی شاهد رونق اقتصادی در استان كردستان باشیم.