مدیرعامل شرکت توسعه منابع آب و نیروی انسانی اعلام کرد: با احداث نیروگاه های برق آبی معادل ۲۰ هزار میلیون لیتر در مصرف گازوئیل و ۲۰ هزار میلیون متر مکعب در مصرف گاز صرفه جویی می شود.

عباس علی آبادی رییس دومین کنفرانس ملی سد و نیروگاه های برق آبی با بیان اینکه آب و انرژی دو چالش اصلی پیش روی بشر هستند، گفت: در آینده ای نزدیک این امر از مهمترین بحران های بین المللی به شمار خواهد رفت.

وی افزود: اگرچه ایران از حیث میزان بارش نسبت به دنیا در وضعیت مناسبی قرار دارد، اما با وجود رشته کوه های البرز و زاگرس نزدیک به یک سوم انرژی مصرفی کشور از این طریق تامین می شود.

وی با بیان اینکه در دهه ۴۰ ، ۳۵ درصد از ظرفیت برق کشور از طریق نیروگاه های برق آبی تامین می شده است، گفت: در حال حاضر ظرفیت نیروگاه های برق آبی به ۴/۱۴ درصد کاهش پیدا کرده است.

وی اذعان داشت: ظرفیت تولید نیروگاه های بخاری ۷/۳۹ درصد، نیروگاه های برق آبی ۷/۱۴ درصد، نیروگاه های ترکیبی ۷/۱۶ درصد و نیروگاه های دیزلی ۳/۰ درصد است.

وی نوید داد: با اتمام نیروگاه سد و نیروگاه برق آبی مسجد سلیمان در ظرف دو ماه آینده تقریبا ظرفیت تولید برق کشور از هفت هزار مگاوات به ۱۲ هزار مگاوات افزایش پیدا خواهد کرد.

علی آبادی افزود: اهمیت نیروگاه های برق آبی تا آنجایی است که در سرمای زمستان امسال و افت فشار گاز توانستند بخشی از نیاز مردم را برطرف کنند.

وی اذعان داشت: در حال حاضر آبی که در خوزستان مورد مصرف قرار می گیرد از طریق ذخیره آب های سیلابی است که اگر سد گتوند با ظرفیت پنج میلیارد متر مکعب به اتمام رسیده بود، می توانستیم راحت تر با خشکسالی برخورد کنیم.

وی اذعان داشت: تاکنون نزدیک به ۷۰۰ میلیارد تومان در پروژه گتوند هزینه شده است که برای اتمام آن به دو الی سه هزار میلیارد دیگر نیز احتیاج است.

وی با اشاره به اینکه ۷۷ درصد مخازن آبی کشور از محل نیروگاه های برق آبی تامین می شود، افزود: در محاسبات نیروگاه ها مطلقا به مساله اقتصادی این امر توجهی نمی شود و تنها برق تولیدی آن ها مورد محاسبه قرار می گیرد.

علی آبادی در خصوص سه تاثیر اساسی این کنفرانس گفت: افزایش کیفیت پروژه ها، کوتاه کردن زمان اجرای پروژه ها و کاهش هزینه پروژه ها از جمله تاثیراتی است که شایان ذکر است.

وی اهداف کنفرانس را شامل موارد زیر دانسته و تصریح کرد: شناسایی محققین و مدیران صنعت برق آبی، مستند سازی مدارک فنی و به اشتراک گذاشتن نتایج تحقیقات، کمک به توسعه و ارتقای منابع انسانی در بخش سد و نیروگاه، ایجاد بستر مناسب جهت تبادل نظر، انتشار و انعکاس موفقیت ها در این بخش و غیره از جمله اهدافی است در دومین کنفرانس ملی سد و نیروگاه های برق آبی دنبال می شود.

وی اذعان داشت: کنفرانس در هفت محور مهندسی عمران، مهندسی مکانیک، مهندسی برق، برنامه ریزی آبی، مدیریت پروژه ها و غیره برگزار می شود.

وی تعداد مقالات رسیده برای برگزاری این کنفرانس را ۶۳۰ مقاله اعلام کرد و اذعان داشت: ۵۸۱ مقاله در راستای اهداف کنفرانس برگزیده شدند که از این میان ۲۸۹ مقاله به چاپ رسید.