همزمان با اولین دوسالانه بین‌المللی عكس جهان اسلام، مؤسسه فرهنگی هنری صبا نشست تخصصی «هنر و جهانی شدن» را با سخنرانی رضا شیرزادی محقق و پژوهشگر برگزار كرد.

به نقل از روابط عمومی مؤسسه فرهنگی -هنری صبا وابسته به فرهنگستان هنر، همزمان با اولین دوسالانه بین المللی عكس جهان اسلام كه با حضور هنرمندان عكاس ۴۰ كشور دنیا در حال برگزاری است این مجموعه چهارمین نشست پژوهشی خود را به " هنر و جهانی شدن" اختصاص داد.

در این نشست رضا شیرزادی استاد و پژوهشگر با بیان ضرورت پرداختن به این مبحث در چشم انداز تمامی فعالیت‌ها و برنامه های بلند مدت هنری به مسائلی چون جهانی شدن و تأثیر قدرت و نیز كاركرد فراگیر رسانه ها اشاره كرد و یادآور شد: امروز بحث جهانی شدن هدف اكثر كشورهای جهان شده و دو گروه این مسأله را در دستور كار خود قرار داده‌اند: موافقان و مخالفان، بدین ترتیب كه موافقان، پدیده جهانی شدن را فرایندی خودجوش و روندی ناگزیر و ضروری و قطعی می‌دانند و مخالفان معتقدند این حركت پروسه نیست بلكه پروژه‌ای است با اهداف و انگیزه‌های مشخص و منفعت جویانه و توسعه طلبانه.

وی با تأكید براینكه گرایش‌های ایدئولوژیك و مسائل مذهبی و هویت‌های قومی در مسأله جهانی شدن ردپای روشنی دارد، گفت: امروز مسأله اصلی هنر جهانی شدن است و باید مقتضیات این پدیده مثل اقتصاد هنر، تجاری شدن هنر و تولید انبوه آثار هنری و مشتركات ناشی از جهانی شدن هنر و پشتوانه های مختلف تولید هنر را در نظر گرفت.

وی به نقش شركت‌های بین المللی، تلویزیون، ماهواره و رسانه‌ها، همگرایی جوامع، شتاب فراگیر در ارتباطات و اطلاع رسانی، نقش دولت و نهادهای مدنی و ... در این فرایند اشاره كرد و تعامل تاریخ اندیشه‌های اجتماعی و جامعه شناسی هنر را با روند خلاقیت هنری یادآورشد.

مؤسسه فرهنگی -هنری صبا در روزهای برپایی نمایشگاه نشست‌های خود را در حوزه های تخصصی عكاسی ایران و جهان با حضور صاحبنظران و پژوهشگران این هنر و عموم علاقمندان ادامه خواهد داد.