تنها فارغ التحصیل دانشكده فنی خاورمیانه در كابینه اردوغان بزرگترین رایزنی های تجاری خود را با مقامات ایرانی انجام داد.

كورشاد توزمن، وزیر مشاور در امور بازرگانی خارجی تركیه بنا به تخصصی كه در رشته مدیریت الكترونیك دارد، این بار نزد وزیر نیرو آمد. در یك مذاكره فعال كه توزمن و فتاح در سیزدهمین طبقه وزارت نیرو هنگامی كه همتای ایرانی اش، چشم اندازی از تهران را از پشت پنجره به او نشان داد، همدیگر را در آغوش گرفتند تا ثابت كنند كه تهران و آنكارا بیش از پیش به همكاری های اقتصادی ادامه خواهند داد.

پنجشنبه هفته پیش در آخرین روز از حضور توزمن در ایران، وزیر تركیه ای با وزیر نیروی ایران ملاقات كرد و در خصوص راهكارهای همكاری در حوزه انرژی گفت و گو شد. او كه به همراه هیأتی از نمایندگان تجاری و مدیران كمپانی های انرژی به تهران سفر كرده بود، گفت: «گرچه من وزیر بازرگانی هستم، اما كاملاً به انرژی نیاز دارم.»

توزمن حامل پیشنهاد ویژه ای از سوی تركیه بود. او رسماً اعلام كرد كه دولت تركیه علاقه مند است با ایران در ساخت نیروگاه های تولید برق در مرزهای شمال غربی كشور مشاركت كند.او افزود: با توجه به این كه ایران از ذخایر بزرگ و البته ارزان گاز برخوردار است، تركیه مایل است با انجام سرمایه گذاری های گسترده در ایران بتواند با ساخت نیروگاه، برق تولیدی آن را خریداری كند؛ گرچه او عنوان كرد كه تركیه آمادگی دارد هر میزان از برق تولیدی ایران را تا ایتالیا منتقل كند. گو این كه این بار در صورت انجام سرمایه گذاری در حوزه ای كه وزارت نیرو بشدت به دنبال تأمین مالی است، خواسته دیرینه صادرات برق به اروپا هم محقق خواهد شد.

آخرین دور از گفت و گوهای دوجانبه ایران و تركیه مهرماه سال گذشته انجام گرفت كه هیأتی از سازمان توانیر برای بررسی قرارداد فروش برق با شركت «كارتت» تركیه ملاقات كرد.به گفته پرویز فتاح وزیر نیروی ایران، قرارداد امضا شده فروش ۱‎/۵ میلیارد كیلووات ساعت برق در حال بررسی های كارشناسی است.

وی عنوان كرد: این میزان برق در مرحله اول از طریق تقویت خطوط مرزی انجام می گیرد و پس از آن با تقویت خطوط در طول مرزهای تركیه بهتر است كه به جای گاز، برق صادر كنیم. گرچه فتاح افزود: تصمیم گیری در این خصوص به حوزه اختیارات وزارت نفت هم مربوط می شود.

توزمن به فتاح گفت: اگر بتوانیم با سرعت بالا و قیمت های پائین خدمات دوجانبه ای را به همدیگر ارائه دهیم راه توسعه را زودتر خواهیم پیمود.

او به سفر اخیر خود به هندوستان اشاره كرد و افزود: در این كشور در سطح بسیار گسترده ای از فناوری نانو در تولید انرژی استفاده شده است، لذا تركیه هم علاقه مند است تا بتواند در تولید انرژی های پاك از جمله باد و خورشید با ایران همكاری كند.فتاح هم در پاسخ به آن گفت كه ایران برنامه ای دارد تا بتواند به صورت ویژه ای از تجربیات تركیه در تولید آبگرمكن های خورشیدی و نیروگاههای زغال سنگی استفاده كند.

چراكه ایران دارای معادن بزرگ زغال سنگ بوده اما نیروگاهی با این سوخت نساخته است.او یادآور شد كه با همتای تركیه ای خود حلمی گولر قرارداد ترانزیت برق از جمهوری نخجوان را امضا كرده است و موافق است كه هرچه سریعتر هیأت های كارشناسی فنی ایران و تركیه راه های اجرایی شدن این پروژه را دنبال كنند.

فتاح اعلام كرد: ایران در ساخت توربین های برق آبی هم به خودكفایی رسیده و حاضر است این تكنولوژی را در اختیار كشور تركیه قرار دهد.در جایی كه او به توزمن گفت ایران توانسته است فناوری هسته ای را هم بومی كند، اما حاضر نیست كه در این زمینه به دلیل مسائل سیاسی ایجاد شده از سوی آمریكا با تركیه همكاری كند، اما در آینده این امكان وجود دارد.

توزمن در گفت و گوی اختصاصی با «ایران» در خصوص سهم انرژی در سبد تجارت ایران و تركیه گفت: ایران سالانه ۵‎/۵ تا ۶‎/۵ میلیارد دلار انرژی كه عمدتاً گاز است، به تركیه صادر می كند و تركیه هم سالانه ۱ تا ۱‎/۴ میلیارد دلارانرژی به ایران صادرات دارد.