مصطفی پورمحمدی وزیر كشور صبح روز شنبه در حاشیه حضور در نمایشگاه بین‌المللی كتاب، در گفتگو با خبرنگاران توضیحاتی را پیرامون بمب گذاری شیراز و علل اظهارات مسئولان مربوطه در روزهای اول ارایه کرد.

پورمحمدی در پاسخ به پرسش خبرنگار ایسنا درباره تعداد دستگیرشدگان و ارتباطات آن‌ها گفت: اجازه دهید در این مورد مقامات مسوول با محاسباتی كه دارند توضیح دهند؛ ما كلان موضوع را بیان می‌كنیم.

وی افزود: همان طور كه وزیر اطلاعات اعلام كرده‌اند گروهی در این ارتباط شناسایی شد كه با كشورهای انگلیس و آمریكا ارتباط داشته‌ است.

وزیر کشور تاکید کرد: اجازه دهید دستگاه اطلاعاتی و امنیتی كار خود را انجام دهد و ما در انتقال اطلاعات پیش‌دستی نكنیم كه خدای نكرده كار آن‌ها آسیب ببیند.

پورمحمدی هم‌چنین درباره برخی انتقادات مطرح مبنی بر خرابكارانه ندانستن این اقدام، هم‌چنین شهیدنخواندن جان‌باختگان حادثه در ابتدا گفت: ما بر اساس نگاه كارشناسانه حركت و سعی كردیم خیلی صادقانه با مردم صحبت كنیم و فكر می‌كنم مردم نیز از ما این را می‌پذیرند. خود من در جمع خانواده‌های شهدای این حادثه حضور پیدا كردم و نگاه صمیمانه و پذیرش منطقی را كه داشتند احساس كردم؛ آنها می‌فهمند كه ما صادقانه حرف می‌زنیم.

وی در عین حال گفت: از نظر كارشناسی حدس اول این بود كه حادثه ناشی از اقلام نمایشگاهی است اما در ذهن ما زمینه خرابكاری نیز بود؛ گرچه دلیل كافی و مستندات روشن در این زمینه نداشتیم؛ ولی با این ذهنیت كار را به صورت متمركز پی‌گیری كردیم و خوشبختانه این پی‌گیری‌ها زود به نتیجه رسید و واقعا این لطف الهی و كمی خارج از پیش‌بینی ما بود كه به این زودی به نتیجه برسیم.

وزیركشور افزود: نفس شهدای حادثه و جانبازان و روح بلند آنها در این زمینه به ما كمك كرد و اجازه نداد دشمنان، سالم از این صحنه بگریزند و ماهیت آنها برای مردم ما كشف نشود و فتنه‌های آنان درباره مردم شریف ایران به نتیجه برسد.

پورمحمدی ادامه داد: خوشبختانه پی‌گیری‌ها به نتیجه رسید و در اولین لحظه كه عوامل حادثه شناسایی شدند با مسوولان حسینیه با احتمال در این ارتباط صحبت كردم و همین كه به شیراز رفتیم و قضیه قطعی شد، قاطع در این ارتباط حرف زدیم.

وی گفت: قبل از این كه به شیراز برویم گزارش‌هایی به من و وزیر اطلاعات رسید كه عوامل حادثه دستگیر شده‌اند و برای ما قطعی شد كه حادثه خرابكاری بوده است، بعد از آن كه به شیراز رفتیم همان جا خدمت مقام معظم رهبری سر نماز مغرب و عشا قضیه را مطرح كردیم و ایشان نیز به ما گفتند بروید و به مردم بگویید كه در همین راستا در جمع خانواده‌های شهدا و جانبازان این حادثه حضور یافتم ، وزیر اطلاعات نیز در این ارتباط مصاحبه‌ای كردند.

وی ادامه داد: ما در واقع اطلاع‌رسانی در این زمینه را از روی میز عملیات انجام دادیم و همان لحظه كه خبر را شنیدیم و برایمان قطعی شد به مردم منتقل كردیم. من فكر می‌كنم مردم نیز باور كرده‌اند ما چیزی را از آن‌ها پنهان نكرده‌ایم و تا آن جا كه مصلحت كار بود، خبر مدیریت و پس از این كه قطعی شد آن را در اختیار مردم قرار دادیم.

وزیر كشور هم‌چنین گفت: الحمدالله كسانی كه در این حادثه كشته شده‌اند، شهید و كسانی كه مجروح شده‌اند، جانباز شناخته شده اند، ما به بنیاد شهید این را اعلام كرده‌ایم و كارها در حال پی‌گیری است.

پورمحمدی هم‌چنین درباره ماهیت بمب‌گذاران گفت: همان طور كه گفته‌ام گروهی كه دستگیر شده‌اند به سلطنت‌طلبان وابسته بوده‌اند.

وزیر كشور در بخش دیگر سخنانش درباره این كه به چه كتاب‌هایی علاقه‌مند است و بیشتر چه كتاب‌هایی را می‌خواند؟ گفت: من كتاب‌های مورد علاقه‌ام را كه در رشته تخصصی خودم است بیشتر مطالعه می‌كنم مثل كتب‌ مربوط به مباحث دینی، فقهی، معارف، اصول، فلسفه، كلام و تفسیر و در مجموع به آنچه مربوط به علوم اسلامی است بیشتر علاقه‌مند هستم؛ چنان كه هر جا كه بروم خواهی نخواهی وقتی این كتاب‌ها را می‌بینم ذهنم به آنها مشغول می‌شود و پیوسته با آنها مانوس هستم و حتی اگر فرصت نكنم همه آنها را بخوانم سعی می‌كنم فصل‌هایی را كه مورد علاقه‌ام هستند سریع بخوانم؛ اما از این دایره عمومی كه خارج بشویم كتاب‌های علوم سیاسی، تاریخ و اقتصادی مورد علاقه‌ام هستند و به تناسب فرصت سعی می‌كنم اهل خواندن باشم و كتاب مطالعه كنم.

پورمحمدی در پایان در پاسخ به این پرسش كه آیا قبول دارید مردمی‌ترین وزیر كابینه دولت احمدی‌نژاد هستید؟ گفت: من نمی دانم، باید این را از مردم بپرسید.