برای تبدیل پارك ملی سرچشمه خوانسار به منطقه نمونه گردشگری در كشور، ۱۵ میلیارد ریال اعتبار نیاز است.

فضل الله كاویانی، شهردار خوانسار، اظهار داشت: در سفر استانی رئیس جمهور به شهرستان خوانسار، ۲ منطقه گلستان كوه و پارك جنگلی سرچشمه به عنوان مناطق نمونه گردشگری در كشور ثبت شدند. وی با اشاره به توسعه پارك جنگلی سرچشمه خوانسار به منظور خدمات رسانی مطلوب تر به گردشگران افزود: فضای سبز ضلع جنوبی پارك سرچشمه به وسعت ۲۰ هكتار در حال توسعه است.

شهردار خوانسار در گفت وگو با فارس با اشاره به ساخت ۱۵۰ سكوی بزرگ و جدید برای اسكان گردشگران در ضلع جنوبی این پارك اضافه كرد: بهره برداری از سرویس های بهداشتی در ضلع شمالی سرچشمه تا پایان خرداد امسال و همچنین ساخت پاركینگی با ظرفیت بیش از ۸۰۰ خودرو موجب توسعه فضای این پارك ملی برای جذب بیشتر گردشگران می شود. وی با تأكید بر این كه برای توسعه پارك جنگلی سرچشمه در خوانسار تاكنون از اعتبارات و بودجه این شهر استفاده شده است، بیان داشت: شهرداری خوانسار در سال گذشته، یك میلیارد ریال برای توسعه و تبدیل پارك سرچشمه به منطقه نمونه گردشگری از سازمان شهرداری های كشور وام گرفت، امسال نیز قرار است برای توسعه گردشگری این منطقه اعتباراتی به این شهر اختصاص داده شود.

كاویانی با اعلام این كه تاكنون بیش از ۵۰ درصد طرح ها و برنامه های توسعه پارك سرچشمه به منطقه نمونه گردشگری انجام شده است، تصریح كرد: با اختصاص اعتبارات لازم به این منطقه طی ۲ سال آینده به تدریج این پارك به وضع ایده آل خود نزدیك می شود.

شهردار خوانسار در ادامه به تأثیرات كمبود بارندگی در سال ۸۶ بر پارك ملی سرچشمه اشاره كرد و گفت: میزان آب چشمه های این پارك با یك هزار و ۲۰۰ لیتر در ثانیه، نسبت به پارسال ۶۰ درصد كاهش داشته، در حالی كه میزان آب این چشمه پارسال ۲ هزار و ۵۰۰ تا ۳ هزار لیتر در ثانیه بوده است.

وی ادامه داد: بر اثر كاهش بارندگی پارسال، چشمه های بالادست و اصلی پارك سرچشمه بی آب و خشك شده است.

كاویانی با تأكید بر حفظ پارك جنگلی سرچشمه به حالت طبیعی خود بیان داشت: با فرهنگسازی در بین گردشگران از تخریب و آسیب رسیدن به این منطقه طبیعی می توان جلوگیری كرد.

وی با اشاره به این كه میانگین ورود گردشگر به این پارك از ابتدای اردیبهشت تا پایان شهریور در روزهای عادی هفته حدود ۳ هزار نفر و در ایام تعطیل بیش از ۱۲ هزار نفر است، خاطرنشان ساخت: با توسعه فضای پارك سرچشمه میزان ورود گردشگر به این منطقه ۳ تا ۴ برابر افزایش خواهد یافت. پارك ملی و جنگلی سرچشمه در جنوب غربی شهرستان خوانسار اصفهان واقع شده و در ایام هفته پذیرای مسافران و گردشگران بسیاری است.