با بروز معضل كمبود آب در ۱۴۰ شهر و ۶ هزار روستای كشور سرزمین ایران خشك ترین سال خود را در ۴۰ سال گذشته تجربه می كند.

مجید نامجو مدیر عامل شركت مهندسی آب و فاضلاب كشور در سفر به كاشان گفت: گرچه تقریباً سراسر ایران با مشكل خشكسالی روبه رو هستند اما استان های جنوبی و كویری كشور با مشكلات بیشتری دست به گریبان خواهند بود . وی با تأكید بر لزوم مصرف بهینه آب در همه حوزه ها تصریح كرد: استان هایی چون خوزستان، هرمزگان و بوشهر به همراه كرمان و یزد و اصفهان به دلیل كمبود بارندگی ها و نیز تبخیر زیاد، بیش از سایر مناطق كشور تحت تأثیر پدیده خشكسالی قرار می گیرند.

زرگر، معاون وزیر نیرو نیز پیش از این در گفت وگو با خبرنگاران با بیان این كه سرزمین ایران به یكی از كانون های بزرگ خشكسالی در منطقه تبدیل شده است افزود: امسال با بیش از ۱۵۰ میلیارد متر مكعب كمبود آب در سراسر كشور مواجه خواهیم بود . وی با بیان این كه در امسال شروع بارندگی ها ۱۵ تا ۶۰ روز تأخیر داشته است خاطرنشان كرد: به دلیل افزایش دمای هوا و گرم شدن سریع مناطق مختلف كشور، سرعت تبخیر نیز افزایش یافته است.

وی از تدوین استراتژی مدیریت عبور از خشكسالی در كشور خبر داد و گفت: از این پس مشتركانی كه دو برابر یا بیشتر از الگوی استاندارد آب مصرف كنند، جریمه و در مرحله بعد اشتراك آنها قطع خواهد شد.

زرگر تأكید كرد: با وجود هشدارهای متعدد هنوز هم ۴۳ درصد مشتركان در كشور بیش از الگوی بهینه مصرف از آب استفاده می كنند.

مدیر عامل شركت مهندسی آب و فاضلاب كشور نیز با اشاره به این كه بدون همكاری عمومی عبور از بحران خشكسالی امكانپذیر نیست افزود: مردم تنها گزینه كمك به برنامه های صرفه جویی آب هستند . وی اضافه كرد: با تنها ۱۰ درصد صرفه جویی در مصرف آب، مشكلات ناشی از خشكسالی به خوبی مرتفع خواهد شد.

سازمان هواشناسی كشور نیز چندی پیش اعلام كرد به دلیل كاهش ۵۰ درصدی بارندگی های كشور نسبت به سالیان گذشته، امسال با خشكسالی شدیدی روبه رو هستیم.

بر اساس اطلاعیه این سازمان، به دلیل حجم بارندگی ها، همه شهروندان و روستاییان كشور باید با مراقبت در مصرف آب، شرایط منطقی گذر از این بحران را فراهم كنند . در همین حال، كمبود آب موجب بروز مشكلاتی در تأمین نیروی برق مورد نیاز كشور نیز خواهد شد.

معاون وزیر نیرو در این رابطه گفت: نبود بارندگی های مناسب، آب علاوه بر كمبود این ماده حیاتی در كشور، كاهش تولید برق را نیز موجب می شود. به گفته زرگر، كاهش بارندگی ها، تولید برق از نیروگاه های برقابی كشور را كاهش خواهد داد. وی یادآور شد: پیش بینی می شود در امسال ۴ هزار مگاوات نسبت به سال گذشته كمبود تولید از نیروگاه های برقابی وجود خواهد داشت. با این اوصاف، با توجه به هشدارهای مكرر كارشناسان و مسئولان انرژی در كشور، تنها راه مقابله با بحران های احتمالی ناشی از كمبود آب و برق مصرف بهینه و صرفه جویی هموطنان در سراسر كشور خواهد بود.