معاون وزیر نیرو در امور آب و آب و فاضلاب گفت:چنانچه مشتركان آب شرب در كشور ۱۰ درصد صرفه جویی كنند خشكسالی امسال را بدون مشكل پشت سر می گذاریم.

رسول زرگر در پاسخ به احتمال سهمیه بندی آب افزود:صرفه جویی ۱۰ درصدی مشتركان آب موجب خواهد شد تا امسال مشكل خشكسالی را بدون مشكل و سهمیه بندی آب پشت سر بگذاریم چرا كه وزارت نیرو سعی بر این دارد تا شرایطی فراهم كند كه در هیچ زمانی سهمیه بندی آب صورت نگیرد.

وی گفت:باید به اطلاع شهروندان و مشتركان برسانیم كه وضعیت منابع زیرزمینی و سطحی كشور به دلیل كاهش نزولات جوی در ماههای اسفند و فروردین وضعیت چندان خوبی ندارد بنابراین مشتركان باید دقت كافی در مصرف آب خود داشته باشند.

وی ادامه داد: مشتركان پرمصرف باید توجه داشته باشند كه به دلیل وضعیت نه چندان مناسب آبی در كشور آن دسته از مشتركانی كه بیش از دو برابر الگو، آب مصرف كنند ابتدا جریمه خواهند شد و چنانچه این موضوع ادامه پیدا كند مشترك با قطعی آب مواجه می شود.

زرگر با اشاره به اینكه ستاد ویژه ای برای مقابله با خشكسالی تشكیل شده است گفت: برای مقابله با خشكسالی ۲۳۰۰ میلیارد ریال برای جبران خسارات كشاورزی از طریق صندوق بیمه كشاورزی و ۲۵۰۰ میلیارد ریال برای اجرای طرحهای اضطراری تامین آب شرب، دام، عشایر و علوفه تصویب شده است.

معاون وزیر نیرو در امور آب و آبفا خاطر نشان كرد: استان های فارس، كرمانشاه، سیستان و بلوچستان، هرمزگان، یزد، خراسان جنوبی، بوشهر، كهكلویه و بویراحمد ، چهارمحال و بختیاری و ایلام استانهایی هستند كه در اولویت اول مقابله با خشكسالی هستند.

به گفته وی، وزارت نیرو برنامه ۱۸ ماهه ای برای تامین آب شرب كشور تا پایان شهریور دارد.